Ako je Milan Tegeltija predsjednik Visokog, je li Fahrudin Radončić na čelu Niskog sudskog i tužiteljskog vijeća?!


Ako je Milan Tegeltija predsjednik Visokog, je li Fahrudin Radončić na čelu Niskog sudskog i tužiteljskog vijeća?!

Prijetnje smrću dvoma istaknutim predstavnicima bosanskohervegovačkog pravosuđa, dolazi u delikatnom trenutku, u atmosferi općeg, potpunog nepovjerenja u pravosuđe, tužiteljsku strukturu posebno, ali i policijske agencije. Od Banja Luke do Sarajeva, građani, javnost, nevladin sektor, neovisni mediji dižu glas protiv pravosudne samovolje, bezvlašća, urušavanja pravnog poretka.

Prijetnje smrću koje su prije dva dana upućene Jadranki Lokmić-Misirači, dopredsjednici Visokog sudskog i tužiteljskog vijeća, kao i Ranku Debevecu, predsjedniku Suda Bosne i Hercegovine, težak su incident koji traži brzu, ekikasnu i koliko je god moguće transparentnu istragu sa čijim će rezultatima javnost biti blagovremeno upoznata. Nije dobro što je na samom početku istrage javnost podijeljena, što se u medijima ovaj opasan slučaj različito interpretira. Moglo bi se reći da koliko god je opasno, štetno i zabrinjavajuće prijetiti pravosudnim dužnosnicima, u istoj je mjeri nedolično, neozbiljno cijeli taj slučaj instrumentalizirati i koristiti se njime za vlastite medijske potrebe i političke interese.. Neprihvatljivo je da su nekim "savezničkim" medijima dostupne sve raspoložive činjenice o prijetnjama Lokmić-Misirači i Debevecu, dok drugi mediji informacije na kapaljku primaju. 

Također, indikaivna i nedopustiva je činjenica da "Dnevni Avaz" prijetnju visokim pravosudnim dužnosnicima koristi kako bi se taj list i njegov "konsultant" Fahrudin Radončić obračunali sa svojim medijskim, političkim i pavosudnim protivnicima i neistomišljenicima. Bjesomučnim harangiranjem, podvalama, insinuacijama, korištenjem istih paranovinarskih postupaka i tehnika, "Avaz" želi dokazati da iza prijetnji Lokmić-Misirači i Debevecu stoji isti oni krugovi, u medijima, politici, pravosuđu, međunarodnoj zajedici, koji, iz ovih ili onih razloga, najčešće privatnih i korporativnih, nisu po volji konsultantu i prikrivenom vlasniku te medijske kuće, Radončiću, lideru jedne od vladajućih političkih partija. 

"AVAZ" NA BRANIKU PRAVNE DRŽAVE

Za primatelje prijetnji, Jadranku Lokmić Misiraču i Ranka Debeveca ne bi trebao biti biti preveliki kompliment, zapravo bi morala da bude "medvjeđa usluga", to što im na prilično neprimjeren, ulizivački način podrška stiže od osobe (Radončića) protiv kojeg još nije pravomoćno okončan sudski proces u kojem je optužen za upravo za "ometanje rada pravosuđa". Iako prvostupanjsko Vijeće Suda Bosne i Hercegovine (u kojem je sjedio i sudija Debevec) nije pronašlo dovoljno dokaza da su Radončić i njegovi stranački i poslovni jataci vršili pritisak na pravosuđe i ometali njegov rad, tokom suđenja su tužitelji podastrli priličan broj kredibilnih argumenata da je lider SBB-a tokom suđenja svo intimusu, međunarodnom mafijašu Naseru Kelmendiju često izlazio iz "gabarita" koje su mu zadati statusom najobičnijeg svjedoka! Iz serije klevetničkih , pogromaških, tekstova koji su uslijedili nakon obznanjivanja prijetnje pravosudnim dužnosnicima, u kojima na gnusan način "Avazovi" "istraživači" samo formiraju krug osumnjičenih i njihovih inspiratora, pišu potjernice, zapravo se pokušava kreirati javno mnjenje u pravcu zaključka da su pravusuđe BiH i "Avaz" bezmalo jedno te isto, "prsta dva jedne ruke", kako pjeva najpoznatija skladba "Prljavog kazališta"!

Prijetnju čelnim ljudima vitalnih pravosudnih insitucija, bez obzira što je cijela priča amaterski izvedena i dvojbeno prezentirana i medijski i politički instrumnetalizirana, rekoh, treba shvatiti ozbiljno. Treba, međutim, ozbiljno uzeti i brojne kritičke analize, stručne komentare, medijska upozorenja, koja kao glavne krivce za katastrofalno stanje u pravosuđu Bosne i Hercegovine vide Visoko sudsko i tužiteljsko vijeće, odnosno Sud i Tužiteljstvo BiH. Posljednja analiza, prezentirana prošle nedjelje od stranke monitoringa Evropske komisije upozorava na potpunu kapitalaciju pravosudnog sustava pred organiziranim kriminalom i sistemskom korupcijom. Nijedan slučaj visoke korupcije nije procesuiran, konstatuje se u tom izvještaju. Ništa blaže nisu bile kritike koje su posljednjih mjeseci stizale iz OSCE-a, Ambasade Sjedinjenih Američkih Država koja je je VSTV-u i Tužiteljstvu BiH ponudila i stručnu, profesionalnu pomoć.

PAD AKCIJA NA SARAJEVSKOJ BURZIĆKI

Istoremeno je slučaj ubistva mladića Dženana Memića od prije dvije i pol godine, odnosno oslobađajuće presude za krivo optužene, navodne počinitelje tog zločina, rastvorio jezivu Pandorinu kutiju iz koje su pokuljale tužiteljske i polcijske aveti, monstrumi, zlikovci sa policijskim akreditacijam koji su stajali u zaštiti stvarnih počinitelja ovog surovog ubojstva. Montirani proces sa snažnim zadahom političko-kriminalnog skandala, konačno je senzibilizirao ogorčenu, bespomoćnu, ekonomski iscrpljenu i pravno nezaštićenu javnost. Prvi puta u posljednjih nekoliko godina građani Sarajeva masovnim izlaskom na skup "Pravda za Dženana" ustali su protiv terora i zuluma kourmpiuranog pravosuđa, policije i njihovih čelnika. I ovog puta su, na žalost, potvrdilo interesno povezani i usmjeravani mediji jesu suodgovorni za eutaniziranje naroda i građana, njihovu apatiju i predavanje "sudbini". Prenos skupa ispred Narodnog pozorišta preuzela je na sebe "N1" televizija kojoj se priključila  Tv1, dok su mu javni servisi i privatne patriotske televizije, poklonile medijsku pažnj tek toliko da se ne obrukaju pred pretplatnicima i građanima. Ipak za najveći medijski kanal postaralo se "Oslobođenje", koje se posljendjih mjeseci specijalizirao za društveno-korisnu cenzuru! Iako je najmanje četvoro govornika na mitingu eksplicitno prozvalo glavnu Kantonalnu tužiteljicu Dalidu Burzić, kao najodgovorniju za montažu optužnie, sakrivanje i friziranje dokaza, zaštitu pravog ubojice, a hiljade građana njeno ime dočekivalo sa bijesnim zbiždukom, za "Osolbođenje" se to nije desilo. Ako u vrijeme Ramazana nije bilo dopušteno Borisu Dežuloviću da vrijeđa "vjerska osjećanja muslimana", možda je u "Oslobođenju" uvedeni i interni kodeks da se između dva Bajrama ne valja kritikovati Dalidu Burzić! Čak ni "Avaz", valjda štiteći svoju dugogodišnju štićenicu Burzićku nije, aako što prakticira, prenio kolumnu svog korisnog idiota, džamijskog bijesnog kojota Nedžada Latića u kojoj me je svrstao u isti koš sa "Ciganima Seferovićima" (lijep i duhovit primjer balijskog doživljaja tolerancije i razumijevanja presude "Sejdić- Finci"!)

Prijetnje smrću dvoma istaknutim predstavnicima bosanskohervegovačkog pravosuđa, dolazi u delikatnom trenutku, u atmosferi općeg, potpunog nepovjerenja u pravosuđe, tužiteljsku strukturu posebno, ali i policijske agencije. Od Banja Luke do Sarajeva, građani, javnost, nevladin sektor, neovisni mediji dižu glas protiv pravosudne samovolje, bezvlašća, urušavanja pravnog poretka. Grubo bi i nemilosrdno bilo špekulirati da su prijeteće poruke upućene Jadranki Lokmić.Misirači i Ranku Debevecu smišljeno iskonstrirane da bi se skrenula pažnja sa plebiscitarnog razočarenja javnost u pravousuđe, pored ostalog i institucije u kojima njih dvoje obavljaju najodgovornije dužnosti. Šta je tačno pozadina i ko stoji iza prijatenji upućenih preko mobilnih aparata, trebala bi utvrditi istraga koju provodi Državno tužiteljstvo. Za nadati se ovoga puta nadležni tužitelj, kojeg "Dnevni Avaz" brani i nagrađuje, Oleg Čavka, svoj posao korektno i profesionalno obaviti. Te da neće, kao u nekim ranijim istragama krasti mobitele (I-phfone) potencijalnim osumnjičenim. Zbog krađe mobitela zaplijnjenih od osumnjičenih kriminalaca, kao i niza drugih kompmitirajućih skandala, nažalost, Čavku do sada nije procesuiralo ni VSTV, gdje sjedi Lokmić Misirača, ni Tužiteljstvo BiH, a ni Sud BiH na čijem je čelu Ranko Debevec.


Piše: Senad Avdić
Izvor: Slobodna Bosna