Azijci prvi put pobedili Južnoamerikance!

Fudbaleri Japana napravili su malo iznenađenje na startu Svetskog prvenstva, savladali su Kolumbiju 2:1.

Prvo kolo SP, Grupa H:
Kolumbija – Japan 1:2
Kintero 38 – Kagava 6p, Osako 73
Mordovija Arena, Saransk
Gl. sudija: Damir Skomina (Slovenija)

Kolumbija: Ospina – Mohika, D. Sančes, Muriljo, Arijas – K. Sančes, Lerma – Iskierdo (Baka 70'), Kvadrado (Barios 31'), Kintero (Rodriges 59') – Falkao

Japan: Kavašima – Nagatomo, Šođi, Jošida, Sakai – Šibasaki (Jamaguči 80'), Hasebe – Inui, Haraguči, Kagava (Honda 70') – Osako (Okazaki 85')

"Samuraji" su prva azijska selekcija koja je savladala neki tim iz Južne Amerike na svetskim prvenstvima!

Iako je Juja Osako pobedonosni gol postigao 17 minuta pre kraja meča, ključni detalj dogodio se već u trećem kada je Karlos Sančes rukom sprečio gol Japana.

Dobio je direktan crveni karton, a rival penal iz kojeg je Šinđi Kagava doneo Japanu vođstvo od 1:0.

Kolumbijci se nisu predali uprkos igraču manje, imali su inicijativu u nastavku meča i to im se isplatilo.

Pet minuta pre kraja poluvremena, posle sportnog faula nad Falkaom, Huan Kintero je sjajnim šutom po zemlji iz slobodnog udarca nadmudio živi zid i golmana Japana i poravnao rezultat.

Tok meča mogli ste da pretite u nažem LIVE BLOGU.

Međutim, Japan je iskoristio brojčanu nadmoć u drugom poluvremenu, dominirao je sve vreme i potpuno zasluženo stigao do istorijske pobede.

Junak je postao Juja Osako koji je posle nekoliko promašaja konačno uspeo da savlada nemoćnog Ospinu, udarcem glavom posle centaršuta Kejsukea Honde iz kornera.

Kolumbiji nije pomogao ulak najboljeg igrača Hamesa Rodrigesa u igru sa klupe (nije bio starter zbog povrede), iako je plejmejker Barna imao u završnici dobru priliku da izjednači.

Nije pomogao ni Karlos Baka, u tandemu sa Falkaom nijednom nije zapretio golu Japana, koji stiže do možda i ključne pobede u borbi za osminu finala.

U drugom meču od 17 časova se sastaju favorit grupe Poljska i Senegal.