BBF: Dijalogom do rešenja kriza u regionu i Evropi


BBF: Dijalogom do rešenja kriza u regionu i Evropi

Politika vođena strahom i populizmom je glavna pretnja demokratiji, a dijalog je ono što društva čini otpornijim na krize.

To su glavni zaključci Šestog Beogradskog bezbednosnog foruma.

Razgovor albanskog i srpskog premijera na Forumu je pokazao da je dijalog moguć uprkos svim neslaganjima i da treba da se proširi na čitav region.

Mnogobrojne krize su mogućnost proširenja Evropske unije stavile u zapećak i podstakle balkanske političke elite da ožive stare nesuglasice i koriste ratnohuškačku retoriku.

Umesto da čekaju rešenja iz EU, politički lideri u Jugoistočnoj Evropi treba da preuzmu inicijativu kako bi se rešili bilateralni sporovi jer je to preduslov za društveni i ekonomski razvoj u regionu.

Još jednom su na Forumu građansko društvo i političarke iz Prištine i Beograda pokazali odlučnost i hrabrost da nastave razgovore i posle ozbiljnih nazadovanja u pregovorima političara.

Došlo je vreme da se usvoji sveobuhvatan pristup briselskom dijalogu, a za ostvarivanje ovog cilja je neophodno razvijanje vizije zajedničke budućnosti i uključivanje poslovnog sektora, lokalnih vlasti i građanskog društva u normalizaciju odnosa.

Lokalni akteri moraju da sprovedu reforme i grade i odbrane demokratske institucije sposobne da odgovore na izazove nestabilnosti.

To bi regionu dalo za pravo da traži ubrzanje procesa pristupanja EU, navodi se u saopštenju BBF-a.

Smisleni dijalog nedostaje ne samo na Balkanu, već širom Evrope.

Učesnici Foruma pozvali su evropske lidere da se više angažuju u međusobnom dijalogu i u iskrenim diskusijama sa svojim građanima kako bi uvideli zašto je solidarnost potrebna za održiva rešenja problema unutar i među evropskim državama.

Građansko društvo može biti značajan faktor u prevazilaženju polarizacije unutar i između evropskih društava uključivanjem otuđenih delova društva, posebno mladih u političke procese.

Tokom tri dana Foruma održano je 25 diskusija o ključnim pitanjima vezanim za budućnost čitave Evrope koje su u Beogradu okupile preko 650 učesnika i 200 predstavnika medija iz Srbije, regiona, kao i strane dopisnike.

Beogradski bezbednosni forum je jedini događaj ove vrste koji je rezultat inicijative organizacija civilnog društva: Beogradskog fonda za političku izuzetnost, Evropskog pokreta u Srbiji i Beogradskog centra za bezbednosnu politiku. Pokrenut je 2011. godine i danas je najprestižniji skup o bezbednosnoj i spoljnoj politici koji se održava u jugoistočnoj Evropi, navodi se u saopštenju.

 

Izvor: B92