Bespovratna sredstva kompanijama iz BiH: Stižu dolari iz dijaspore


Bespovratna sredstva kompanijama iz BiH: Stižu dolari iz dijaspore

S ciljem da se poveća doprinos dijaspore ekonomskom razvoju BiH, otvoren je Javni poziv za podnošenje predloga projekata za dodelu bespovratnih sredstava u svrhu prenosa znanja i veština dijaspore u okviru Projekta “Dijaspora za razvoj“.

Na raspolaganju je 470.000 američkih dolara, a maksimalni iznos finansijske podrške po korisniku je 20.000, a minimalni 5.000 američkih dolara.

Od korisnika se očekuje sufinansiranje u vrednosti najmanje 20 odsto od traženog iznosa finansijske podrške.

Pravo na prijavu imaju zakonski registrovane organizacije i preduzeća u BiH, koji mogu biti komercijalne ili profitne, neprofitne, privatne i javne obrazovne institucije, regionalne ili gradske razvojne agencije, privredne komore, tehnološki parkovi i slično.

Direktni korisnici u okviru ovog javnog poziva su isključivo privatni privredni subjekti koji posluju u BiH, a prioritet imaju direktni korisnici koji posluju u okviru jednog od konkuretnih sektora: prerađivačka industrija, obrada drveta, metala, tekstila, obuće i kože, plastike, prehrambena proizvodnja, poljoprivreda, informacione tehnologije i turizam.

U predloženim projektima obavezno je uključivanje dijaspore odnosno doprinos dijaspore u transferu znanja i veština, a sve aktivnosti predloženog projekta moraju se završiti u periodu od najviše 12 meseci od datuma potpisivanja ugovora.

Javni poziv ostaje otvoren do utroška raspoloživog novca sa krajnjim rokom za evaluaciju do 30. aprila 2019. godine.

Evaluacija predloženih projekata će se raditi na dvomesečnom nivou, a prva će biti 30. septembra ove godine.

Javni poziv jedna je od aktivnosti u okviru projekta Projekta “Uvrštavanje koncepta migracija i razvoja u relevantne politike, planove i aktivnosti u BiH: “Dijaspora za razvoj“.

Projekat predstavlja zajedničku inicijativu Ministarstva za ljudska prava i izbeglice BiH, Ambasade Švicarske, UNDP i Međunarodne organizacije za migracije u BiH, sa planiranom realizacijom od 48 meseci (decembar 2016. – decembar 2020. godine).

 

Izvor: Blic