BiH jedina u regionu nema 4G mrežu, razlog je bizaran i vođen poslovnom -logikom-


BiH jedina u regionu nema 4G mrežu, razlog je bizaran i vođen poslovnom -logikom-

Građani i privrednici BiH još čekaju na uvođenje mobilne mreže četvrte generacije, koja je u svetu počela da se koristu još pre 7 godina.

Mobilnu mrežu 4G, koja korisnicima omogućava brzinu pristupa internetu preko računara i pametnih telefona do 100 megabajta u sekundi, koriste sve zemlje regiona, osim BiH.

- Reč je o enormno bržem prenosu informacija, podataka i slike. Štete nisu male ni za državu, koja bi naplatom licenci za korištenje 4G mreže ubirala milione maraka, ni za privredu, koja bi korištenjem ove mreže mogla ubrzati protok informacija i olakšati poslovanje, niti za građane, koji skupo plaćaju pametne telefone upravo zbog ugrađenog takozvanog LTE prijemnika za 4G mrežu, a koji ne mogu da koriste - ocenjuju u Spoljnotrgovinskoj komori BiH.

Čekaju Savet ministara

Nadležni uveravaju da provode sve aktivnosti kako bi što pre bila uvedena 4G mreža.

- Obezbedili smo neophodni radio frekventni spektar, koji se sada može staviti u upotrebu, nakon što je Savet ministara BiH usvojilo Politiku sektora elektronskih komunikacija - kažu u Regulatornoj agenciji za komunikacije BiH.

U Ministarstvu komunikacija i transporta BiH ističu kako je planirano da Savet ministara BiH, na predlog RAK, do decembra 2017. donese odluku o izdavanju LTE dozvola licenciranim mobilnim operatorima u BiH, ceni, načinu i postupku plaćanja dozvola, kao i nameni uplaćenih sredstava.

- Do tada je potrebno stvoriti sve tehničko-tehnološke preduslove za uvođenje 4G tehnologije - kažu u ovom ministarstvu.

Operateri igraju na sigurno

Dobijanje LTE dozvola zahteva visoke investicije, koje će morati da obezbede telekom operateri.

Srđan Rajčević, direktor Agencije za informaciono društvo RS, kaže da uvođenje 4G servisa za svakog operatera mobilne telefonije znači i veće ulaganje u infrastrukturu.

- Iako 4G već postaje standard u zemljama u okruženju, domaći operateri sa značajnom tržišnom snagom, kako ih definiše Zakon o komunikacijama, na ovaj korak se ne odlučuju zbog položaja koji im garantuje stabilne prihode sa minimalnim ulaganjima. Verovatno da se uprave ovih operatera rukovode ovom logikom, što je potpuno legitimno, posmatrajući iz ugla poslovnog interesa, iako se korisnicima pruža znatno lošija usluga u odnosu na korisnike u drugim zemljama - ističe Rajčević.

Veća brzina i bolja pokrivenost

Srđan Rajčević naglašava da 4G mreža donosi veću brzinu protoka koja postaje neophodna za većinu svakodnevnih aktivnosti prosečnog korisnika, veću i bolju pokrivenost signalom, te mnoštvo novih, IP baziranih servisa koji nisu dostupni na mrežama ranije generacije.


Foto: Shutterstock

Izvor: Blic