BiH: nakon perioda deflacije ide inflacija


BiH: nakon perioda deflacije ide inflacija

DEFLACIJA ZNAČAJNO ODREĐENA SVJETSKIM KRETANjIMA CIJENA

U BiH je u ovoj godini registrovan nastavak smanjena nivoa cijena od oko jedan odsto, govore blago varirajući podaci po entitetima, a najznačajniji doprinos deflaciji bio je u odjeljcima prevoza, hrane i bezalkoholnih pića, odjeće  obuće... Deflacija u BiH je značajno determinisana kretanjima svjetskih cijena energenata i hrane. Cijene sirove nafte imale su pad i do 37 odsto, a cijene hrane pad i do 12,4 odsto, prema MMF-ovoj bazi podataka. Direkcija za ekonomsko planiranje BiH navodi da se, prema predviđanjima Evropske komisije, očekuje da će cijene sirove nafte i hrane u 2016. godini biti niže u odnosu na 2015. godinu, ali bi intenzitet smanjenja trebao biti nešto slabiji.

Navedene promjene cijena bi se odrazile na nivo inflacije u EU, koja bi prema projekcijama EK trebala iznositi 0,5 odsto na godišnjem nivou. Od domaćih faktora koji doprinose promjeni cijena uzeto je u obzir povećanje akciza na cigarete i duvan, usljed nastavka harmonizacije akcizne politike u BiH sa politikom akciza na cigarete u Evropskoj uniji.

 

Od iduće godine inflacija od oko 1,2 odsto

 

Imajući u vidu navedene promjene cijena eksternih i domaćih faktora koje determinišu opšti nivo cijena, u BiH se tokom ove godine očekuje

stagnacija opšteg nivoa cijena. Međutim, navodi Direkcija za ekonomsko planiranje, u koliko bi intenzitet smanjenja svjetskih cijena energenata bio kao u 2015. godini, to bi moglo doprinijeti nastavku deflacije u BiH.

Prema projekcijama Evropske komisije u 2017. godini se, nakon višegodišnjeg smanjenja cijena sirove nafte, očekuje povećanje cijene ovog energenta uz istovremenu stagnaciju cijena hrane. Pomenute promjene cijena bi trebale uticati na postepeno povećanje inflacije u EU ali i u BiH. Pored eksternih dešavanja u domenu cijena, prilikom izrade bh. projekcija uzet je u obzir nastavak povećanja akciza na cigarete i duvan, bez značajnijih promjena cijena komunalija.

Očekivani nivo inflacije u EU u 2017. godini bi trebao biti nešto veći u poređenju sa prethodnom godinom i  iznositi 1,6 odsto, dok bi u BiH inflacija mogla iznositi oko 1,2 odsto.

Uz pretpostavku stabilizacije cijena energenata i hrane, inflacija u BiH, za period 2018.-2019. godina, bi mogla preći nivo od 1,5 odsto.

 

Ekonomisti: deflacija pogoduje uvoznicima

 

Ekonomista Srđan Stojadinović navodi da je deflacija, koja je na snazi u BiH, uveliko povoljna za uvoznike, dok je nepovoljna za izvoznike.

"BiH je pretežno uvozno orijentisana zemlja, što je nešto više izraženo kod Republike Srpske i ako se u tom entitetu bilježi period većeg obima izvoza od uvoza, te samim time deflacija odgovara uvoznicima. A što se tiče projekcija o inflaciji predviđenoj za naredne tri godine, mogu u to da izrazim sumnju, obzirom na to da je bazirana na izvještaju Evropske komisije koja uzima u obzir kategorije proizvoda podložne većoj cjenovnoj elastičnosti i teško je tačno utvrditi rast ili pad tih kategorija proizvoda i u kojem će se obimu to odvijati", naveo je Stojadinović.

Izvor: Info Media Balkan