Darko Ljubojević, voditelj UEFA projekta u potrazi za novim Džekom


Darko Ljubojević, voditelj UEFA projekta u potrazi za novim Džekom

Doskorašnji potpredsjednik Nogometnog/Fudbalskog saveza BiH u novoj ulozi, a u saradnji sa klubovima i brojnim trenerima, traga za novim Edinom Džekom, Zvjezdanom Misimovićem, Miralemom Pjanićem... Cilj je kroz novi i moderan pristup prepoznati najbolje, napraviti detaljnu analizu i već u ranoj fazi pripremiti ih i upoznati sa svim izazovima jednog vrhunskog fudbalera. "Projekat razvoja elitnih mladih igrača počeo je u februaru, kada smo održali prvi kamp za regiju Hercegovina.

Obuhvatili smo prostor od Tomislavgrada, Širokog Brijega, Posušja, Mostara, Nevesinja, Trebinja, Gacka, pa i Rogatice, iako ne pripada tom geografskom području", kazao je Ljubojević. Kampovi za jednu regiju okupljaju po 25 dječaka 2000. godište i isto toliko rođenih 2003. godine. "Drugi kamp je bio za centralnu BiH. Dječaci su iz Sarajeva, Istočnog Sarajeva, Travnika, Zenice, Visokog, Viteza, Kaknja... Treći koji je u toku je za oblast Krajine, odnosno Banjaluke, Bihaća, Cazina... Posljednji je krajem avgusta za sjeveroistočni dio BiH: Tuzlu, Bijeljinu, Zvornik...", objasnio je Ljubojević.

Ovo je nešto novo i drugačije u odnosu na sve kampove do sada, a najviše koristi imaće mladi igrači, njihovi klubovi i reprezentacije. Osim prepoznavanja talenta žele se popraviti i poboljšati karakteristike igrača. Treniranje dva puta dnevno u 14 dana kampa nije jedini zadatak. "Osim sportskog, imamo i predavanja edukativnog karaktera. Upoznajemo ih sa svim pravilima fudbalske igre, sportskim zakonima, pravima i obavezama. Tu su i kursevi informatike, engleskog jezika, edukacija o pravilnoj ishrani, fer-pleju, odnosno sve ono što jednog sportistu čini vrhunskim, poput Edina Džeke, Miralema Pjanića, Vedada Ibiševića, Milana Đurića...

Vaspitno-obrazovni dio je veoma bitan kako bismo ih spremili za sve ono što moderni fudbal nosi sa sobom", ističe Ljubojević. Cijeli projekat sa 100.000 evra po sezoni finansira UEFA, a uz ovu planiran je nastavak rada i u naredne tri godine. Mjerodavnim tijelima UEFA nakon svakog kampa dostavljaju se rezultati rada. "U UEFA će biti dostavljene analize. To podrazumijeva i sve treninge s detaljnim planom, foto i video dokumentacijom", zaključio je Ljubojević. Odabir dječaka vrši se uz punu koordinaciju sa klubovima, koji su, kako kaže Ljubojević, do sada pokazali maksimalnu ozbiljnost i predlagali istinske talente. Kamp za regiju Krajine održava se u Trening kampu N/FS BiH u Zenici, a razlog su vrhunski uslovi za smještaj i rad fudbalera. 

 

Izvor: Nezavisne novine