Dokazi teško optužuju zločinca Haradinaj bliže nego ikad izručenju Srbiji


Dokazi teško optužuju zločinca Haradinaj bliže nego ikad izručenju Srbiji

Ramuš Haradinaj (49) je mnogo bliže izručenju Srbiji sada nego kada je bio uhapšen, 4. januara u Francuskoj, smatra Vladimir Vukčević, bivši tužilac za ratne zločine.

- Očigledno je da francuski sud ozbiljno razmatra dokumentaciju koja je poslata iz Srbije i da je ocenjuje kao kredibilnu, s obzirom na vreme koje joj je posvetio i da je odluku ponovo odložio za 27. april. Vidim i primetnu nervozu Haradinaja i njegovih bliskih saradnika. Stvari se sada kreće u dobrom pravcu. Međutim, imam bojazan da mešanje predstavnika izvršne vlasti to ne pokvari, kao što se desilo u slučaju Ejupa Ganića. Tada su predstavnici izvršne vlasti komunicirali sa predstavnicima vlasti u BiH o slučaju "Ganić", zbog čega je britanski sud u samom finišu odbio izručenje - kaže Vukčević.

On je izričit da bi u Srbiji bivši premijer Kosova i jedan od komandanata terorističke OVK imao fer suđenje uz poštovanje najviših pravnih standarda.

- Srbija je dokazala i pokazala da može da sudi bilo kome. Za to smo već dobili priznanje međunarodne zajednice - ističe Vukčević.


Vladimir Vukčević, nekadašnji tužilac za ratne zločine
Advokat Branislav Tapušković kaže za "Blic" da još uvek misli da su male šanse da se Haradinaj izruči Srbiji, ali da je primetno da se francuski sud bavi na ozbiljan način zahtevom Srbije.

- To da se sud ozbiljno bavi našim zahtevom znači da postoji ozbiljna optužnica. Pitanje je da li uopšte i koliko francuski sud čeka da novoformirani međunarodni sud otpečati optužnice za zločine OVK. To je sada, kako sam čuo, odloženo za kraj godine - kaže Tapušković.

On navodi da je francuski sud tražio objašnjenje zašto je optužnica dopunjavana i dodaje da je iz Srbije stiglo logično objašnjenje da je to zbog zločina koji nisu bili obuhvaćeni postupkom u Haškom tribunalu.


Srbija je francuskom sudu u Kolmaru dostavila brojne dokaze za zločine Ramuša Haradinaja. Jedan od najgorih zločina je onaj kada su Haradinajevi potčinjeni odsekli glavu dvonedeljnoj bebi sredinom juna 1999. u Đakovici pošto su upali u porodičnu kuću K. A. Poslata su svedočenja o tome kako je Haradinaj prvo tukao i zatim silovao albansku maloletnu devojčicu u đakovičkom hotelu "Paštrik" 12. juna 1999. Nakon toga su je tukli i silovali i ostali iz OVK, i to neprekidno 40 sati, sve do jutra 14. juna 1999. Dostavljeni su dokazi i o zverstvima pripadnika OVK pod komandom Haradinaja, kada su kidnapovali dva policajca. Prvo su im noževima odsecali delove tela, a zatim su ih žive zakopali u pesak tako da im se vide samo glave, po kojima su pripadnici OVK urinirali. Među zločine su naveli i slučaj dve starije žene koje su odvedene u nedovršenu kuću u jednom selu, gde su ih pripadnici OVK maltretirali i silovali. U toj kući je bilo još dosta žena koje su bile silovane i maltretirane. Jedna od njih je ubijena pucnjem u glavu, a druge su odvedene van te lokacije gde su, prema nalazima patologa, zaklane.

Janjić: Priština ucenjuje Beograd za poglavlje 35

Haradinaj je u istragama srpskih službi, ali i policija drugih država označen kao vođa jednog od tri najveća kriminalna klana na Kosovu, koji se bavi trgovinom ljudima, heroinom, oružjem, kao i preprodajom ukradenih vozila, reketiranjem i organizovanjem prostitucije.

Dušan Janjić, iz Foruma za etničke odnose, kaže da je vlada kosovskih Albanaca sada u poziciji da ucenjuje Srbiju oko pristupnih pregovora sa EU.

- Skupština Kosova donela je odluku da suspenduje dijalog sa Srbijom dok se ne reši pitanje Haradinaja. To je sada problem jer nacrt izveštaja EU za poglavlje 35 o dijalogu sa Kosovom nije povoljan za Srbiju, a njegovo usvajanje je zakazano za maj. Kosovo je sada u prilici da ucenjuje sa terminom. Za Srbiju to može da bude vrlo neprijatno jer nema otvaranja novih poglavlja, a postoji mogućnost za reviziju već otvorenih poglavlja. Vlada Srbije nije bila spremna za promenu, da od sada izveštaje o napretka prvi put daje EU. S druge strane to odgovara kosovskoj vladi jer se spremaju za izbore - kaže Janjić.

On navodi da je pretnja Dauta Haradinaja o proterivanju Srba ako njegov brat bude izručen Srbiji, krajnje neprimerena, ali i kontraproduktivna.

- Mislim da takva izjava ne pomaže njegovom bratu. Čak može pomoći Srbiji da obrazlaže zašto ocena EU o poglavlju 35 mora da se ublaži. Prema sadašnjoj oceni, Srbija je odgovorna za to što je dijalog u zastoju. Srbija zasad koristi dobro tu izjavu Dauta Haradinaja - napominje Janjić.

Ministarka kosovske vlade za dijalog sa Beogradom Edita Tahiri ponovila je juče u Prištini da će razgovori biti nastavljeni tek pošto Haradinaj bude oslobođen i nakon što skupština Kosova ukine rešenje o prekidu pregovora.

 

Izvor Blic