Džomić: SPC ne smije da zavisi od državnih granica


Džomić: SPC ne smije da zavisi od državnih granica

Crkva ne smije da zavisi od državnih granica i kukala nam majka ako mi pravoslavni Srbi prihvatimo drugačiji koncept, poručio je protojerej-stavrofor i sekretar Komisije za reviziju ustava Srpske pravoslavne crkve Velibor Džomić, prenosi radio Beograd.

Komisija za reviziju novog Ustava SPC završila je svoj rad, a Džomić je za ovaj radio kazao,  da na majskom Saboru očekuje interesantnu i stručnu diskusiju, kako bi se došlo do najboljeg rješenja.

On je u emisiji Sedmica na Radio Beogradu rekao da očekuje da će novi Ustav SPC biti usvojen.

Džomić je izjavio da očekuje da će predlog novog Ustava ovih dana razmatrati episkopi, sveštenstvo, monaštvo i vjernici kroz crkvena tijela, a da će potom predlozi i sugestije biti dostavljeni Saboru, koji će o tome raspravljati. Upitan da li je “curenje” Nacrta novog Ustava u javnost bio “predviđen” ili se desio slučajno, Džomić napominje da taj dokument nije službena tajna, ali da je njegovo pojavljivanje u javnosti vezano za neodgovorne pojedince iz crkvenih krugova, koji nemaju elementarnu crkvenu svijest, već samo želju za senzacionalizmom i zbrkom u javnosti.

Odgovarajući na kritike da je neoprezno da se titula patrijarha preimenuje u “patrijarh srpskih i pomorskih zemalja”, Džomić ističe da SPC nije prisutna samo u iscjepkanim država bivše Jugoslavije, već na svim kontinentima do Evrope do Australije i Novog Zelanda i da se time postiže jedinstvo crkve.

Smatra da ovaj koncept, upravo suprotno, čuva jedinstvo crkve, uprkos rasutosti naroda u više država, i da to novi Ustav obezbjeđuje.

“Nema teritorijalne reorganizacije, niti sličnih medijskih spekulacija. Pogotovu su netačni navodi o zasebnim sinodima. To je izmišljotina. Postoji samo jedan Sveti Sinod SPC i Sveti sinod ohridske autonomne arhiepiskopije, kao i do sada”, objasnio je Džomić.

Tekst novog Ustava SPC ima duboko bogoslovsko opravdanje, naglašava protojerej.

Takođe, napomenuo je da će svaki stav biti razmotren na Saboru, pa i onaj Patrijarha Irineja, koji je izjavio da mu je bliži dosadašnji način izbora prvog čovjeka SPC.

Kada je riječ o odredbi kojom se definiši sloboda govora sveštenstva, Džomić kaže da je taj dio promjenjen. Odredba se odnosila na govor u besjedama.

“Da nije tako, ja sad ne bih mogao slobodno da govorim u vašoj emisiji”, zaključio je Džomić.


Izvor: Radio Beograd