Jovo Vukelić: EULEKS je potpuni promašaj EU i Međunarodne zajednice


Jovo Vukelić: EULEKS je potpuni promašaj EU i Međunarodne zajednice

Protekla je decenija od osnivanja (2008. godine) međunarodne Misije EULEKS na Kosovu i Metohiji (KiM), a doneta je pre nekoliko dana odluka da se 14. juna ove godine ugasi, prekine dalja aktivnost ovog najskupljeg, najvećeg i najneuspešnijeg projekta Evropske unije (EU) i međunarodne zajednice. Tačnije, tada ističe mandat Misije. Čudno je samo na prvi pogled da nema produžavanja mandata iako je Nemačka na tome insistirala?!? Ipak SAD i dalje imaju presudan uticaj na sve odluke o KiM!

Odluku o formiranju Misije doneo je Savet ministara EU februara 2008. i imala je 2.000 pripadnika. (Sada ima oko 800 zaposlenih).

Pravno-policijska misija EULEKS na terenu je tada zamenila misiju UN, ali sa drugačijim zadacima. Tada je objašnjeno da EULEKS od UN preuzima drugačije zadatke, odnosno da se ne radi o prenosu sa UN na EU, već sa UN na tzv. vladu u Prištini.

EULEKS je trebao da bude fokusiran na pravosuđe, sa naglaskom na praćenju procesa „osetljivih krivičnih dela“, odnosno ratnih zločina u regionu. Bila je to civilna misija pokrenuta pod Zajedničkom bezbedonosnom i odbrambenom politikom (CSDP) EU.

Podsećamo: Misija nije mogla biti osnovana bez saglasnosti tadašnje Vlade Srbije. Vuk Jeremić (tada ministar spoljnih poslova) je potpisao saglasnost o dolasku te misije na KiM. Bila je to, videlo se i tada i mnogi su na to upozoravali, a vidi se pogotovo danas, jedna od kobnih grešaka državnog rukovodstva Srbije, vlade Srbije i predsednika B. Tadića.

Osnivajući Vojsku Priština gasi i KFOR

A ovih dana doneta je odluka o gašenju EULEKSA. Debakl desetogodišnjeg delovanja misije EULEKSA trebalo je po planu birokrata iz Brisela da protekne u tišini, u muku, u medijskom mraku! Hteli su da EULEKS „umre“, nestane, a da to niko ne primeti i sazna! Ali, EULEKS je učinio toliko štete i zla za proteklu deceniju da je i taj plan briselskih birokrata, potpuno nerealan i neostvarljiv, kao i mnogi drugi. Ova velika nepravda odjekuje do neba!

KiM, kao nelegalnoj državi ne treba EULEKS! Gašenje EULEKSA tražila je logično već godinama unazad Priština, jer se njima žuri da postanu samostalna i nezavisna država, bez ikakvih tutora kao što su međunarodne misije UMNIK (koju su uspeli da svedu na simboličan status), sada EULEKS, koji prestaje sa radom. Sledeći je KFOR, jer Priština juri da dobije svoju vojsku i KFOR će uskoro „dobiti nogu “. Sve ovo se planski realizuje po nalogu SAD – tutora Prištine, njihovih vernih pokrovitelja i zaštitnika. Ostaće američka NATO baza Bondstil kao tajni zatvor i kao velika pretnja miru u celom regionu Balkana. Iako svi u Briselu (i na Balkanu) znaju da kosovsko „pravosuđe i policija“ nemaju kapacitet da funkcionišu samostalno, juri se po svaku cenu u neizvesnu budućnost.

Malkolm Simons, predsedavajući sudija EULEKSA, je novembra 2017. podneo ostavku (otkrio je korupciju u svojoj organizaciji). Tada je rekao: „Euleks nije misija promovisanja vladavine prava i zakona. To je politička misija. Svako ko misli drugačije je naivan ili glup”.

Ko je glup i naivan pokazala je protekla decenija. Bili su to Srbi koji su verovali da će ih EULEKS zaštititi, što mu je bila jedna od zvaničnih i formalnih osnovnih uloga.

Ovako EULEKSU je došao kraj mandata, a ostala su neotkrivena najbrutalnija i najsvirepija ubistva, zločini, desetine i stotine zlodela počinjenih na KiM… Umesto da otkrivaju, suzbijaju i osuđuju slučajeve korupcije, društvenog i porodičnog nasilja na KiM desilo se da su u samom EULEKSU počinjena teška krivična dela korupcije i potkupljivanja najvišnih zvaničnika Misije. Oni koji su trebali da dele pravdu, bavili su se kriminalom!

Otkrivanje enormnog kriminala u EULEKSU

EULEKS se deset godina uglavnom bavio sobom. Umesto zlodelima na KiM, predstavnici misije EU su ispitivali zloupotrebe i pljačke, korupciju i destrukciju u svojim redovima! Albanci su ih kupovali da zatvaraju oči i uši, zatrpavali su ih novcem da ne vrše istrage.

Misija EU na KiM imala je 2009. oko 2.000 članova, i to 1.400 policajaca i pripadnika specijalnih snaga, kao i više stotina sudija, tužilaca… I umesto da glavni zadaci budu realizacija utvrđenog programa: obezbeđivanje multietničnosti kroz funkcionisanje pravosuđa i policije; borba protiv korupcije, organizovanog kriminala i fenomena mafije; poboljšanje pravosudnog sistema i borba protiv nekažnjivosti; brzo i pravično razrešavanje sporova vezanih za vlasnička pitanja; borba protiv prekograničnog šverca oružja ; borba protiv širenja osećaja nesigurnosti u srpskoj zajednici – EULEKS je potonuo u sramotonu korupciju.“

Stara izreka kaže da „riba smrdi od glave“ To se u ovoj misiji EU na KiM upravo dogodilo. A afere i skandale su otkrili ljudi koji su imali minimim časti da ne mogu da trpe toliki kriminal i prevare.

Misija EU je tokom svog mandata više puta optužena za korupciju i kriminal, posebno visokih službenika i funkcionera. Mediji i na KiM i u Srbiji opširno su pisali da je EULEKS sarađivao sa mafijom umesto da je bio delilac i promoter pravde.

Evropskoj i srpskoj javnosti poznati su neverovatni slučajevi korupcije i primanja mita tužioca i sudija i drugih visokih zvaničnika misije, koji su na KiM trebali da afirmišu vladaninu prava, zakonitost i pravednost. Navešćemo tri najdrastičnija primera korupcije.

Prva velika afera u EULEKS izbila je 2013. godine. Hrabra i poštena tužiteljka EULEKS Marija Bamije izjavila je da je još 2012. počela da sumnja da se u Misiji EU dešavaju stvari koje su ukazivale na korupciju. Bamije je tvrdila „da su visoki pripadnici EULEKSA blisko sarađivali sa političkom elitom u Prištini. Organizovane su raskošne partijske večere, razgovori funkcionera EULEKS i osumnjičenih tokom kojih su curile poverljive informacije. To je neprihvatljivo“.

Iljiru Toljaju, bivšem sekretaru ministarstva zdravlja, EULEKS je sudio zbog mita i izbegavanja plaćanja poreza. Upravo je Bamije tada tvrdila da je Toljaj (koji je bio u zatvoru) pokušao da podmiti sudiju da mu smanji kaznu i da za to ima dokaze u vidu prisluškivanih Toljajevih razgovora.

Progoni onih koji otkriju korupciju

Tužiteljka Bamije je istakla da je tada o svemu obavestila zvanični Brisel, ali istraga nije pokrenuta, već je, naprotiv, urađeno sve i tada i kasnije da se ne istraže njene tvrdnje.

Bamije dodaje: „Osnovane sumnje imala sam već 2012. godine, kada sam radila na slučaju Toljaja, kosovskog zvaničnika, koji je bio u zatvoru. Otkrila sam da je sudija Frančesko Flori, predsednik Skupštine sudija, bio u stalnom kontaktu sa posrednicima Toljaja, da je postojao plan da se za novac on oslobodi iz zatvora, u šta je umešana i moja glavna tužiteljka Jaroslava Novotna“. (Kasnije 2014. Toljaj je osuđen na 18 meseci zatvora, a među oslobođenima je i Bujar Bukoši, tadašnji „ministar“ zdravlja).

U toj aferi tužiteljka Bamije je otkrila još veći kriminal: Azem Sulja, šef nekadašnje tajne kosovske policije (ŠIK) i ujak Hašima Tačija, podmićivanjem tužioca EULEKSA i falsifikatima došao do zarade od preko 100 miliona evra! Prevarama i podmićivanjem u katastru „legalizovao“ je hiljade hektara srpskih oranica iz atara Lapljeg Sela, Čaglavice, Preoca, Gračanice… Uspeo je da otete hektare srpske zemlje preproda i nove „vlasnike“ Albance – uvede u posed!

Da ne dužimo, Bamije je na osnovu dokaza zaključila „da je ovaj slučaj otimanja više od 100 miliona evra vredne zemlje – primer delovanja organizovane kriminalne grupe i korupcije u vrhu Misije. Bili su funkcioneri EULEKSA u dosluhu sa kriminalcima “.

I tada je usledio šok: umesto istraga, hapšenja osumnjičenih i suđenja EULEKS je suspendovao tužiteljku Bamije, potom je i otpustio, i tada 2014. godine pokrenuo čak i istragu protiv nje!?

Bamije konstatuje: „Eliminisali su me, vršili su zastrašivanja, udaljena sam sa posla i sa KiM. Sramotno je da je šef EULEKSA u vreme kada sam ja vršila istragu večeravao sa Bukošijem, što je čisto političko mešanje. Inače, i njihov advokat Beriša ima milione na svojim bankovnim računima, a nikada nije sprovedena istraga odakle mu toliko bogatstvo.“

Bamije je sklonjena, a korupcija u EULEKSU se nastavila. Predsedavajući svih sudija Malkolm Simons je 2017. prijavio više slučajeva korupcije u vrhu Misije, nazivajući sopstvenu organizaciju „leglom korupcije“ na KiM: „Prijavio sam kolegu, sudiju EULEKSA koji je hakovao moj mejl“. Simons je izneo i druge optužbe protiv misije.

Potom je i Simons morao da podnese ostavku. Pokrenuta je istraga i protiv njega!?! Misija EU je saopštila je da se navode ozbiljne optužbe protiv njega. Tako je i on eliminisan.

Američki „ambasador“ – kolosalni primer korupcije

Nedavno je Agron Bajrami, odgovorni urednik prištinskog lista „Koha Ditore”, konstatovao: „Danas KiM ima ogromne probleme sa vladavinom prava, korupcija je široko rasprostranjena i još uvek postoji nekažnjivost visokih zvaničnika i političkih lidera. Umesto da smo evropeizirali KiM, mi smo balkanizovali EULEKS.“

Posle ovakve tačne konstatacije teško je bilo šta dodati.

Italijan Andrea Kapusela, bivši visoki službenik EU na KiM, govori o poražavajućim rezultatima rada EULEKSA: „Ova misija dobila je tri puta više sredstava za rad od ostalih u svetu, data su joj puna ovlašćenja, ali svi indikatori primene prava pokazuju pad. Slučaj Kristofera Dela, bivšeg američkog ambasadora u Prištini, zaslužuje da njegova vlada pažljivo pogleda šta je on radio na KiM. Njegovo učešće i veze u izgradnji auto-puta od Prištine do Tirane, kolosalni je primer korupcije! Iako su dostavljeni dokazi koji na to ukazuju, istraga protiv njega u EULEKSU nikada nije pokrenuta?!?“.

Možemo na kraju zaključiti da se EU osramotila ovim projektom.

Neslavno i neuspešno se završava ova međunarodna Misija. Nije ispunila nijedan od ciljeva koji je sebi postavila.

EULEKS je bio najskuplji i ujedno najneuspešniji projekat, koji je koštao više od 50 miliona evra godišnje. Činilo ga je 28 zemalja članica EU i još pet država (Kanada, Norveška, Švajcarska, Turska i SAD).

Od 15. juna EULEKS će biti savetnik „vlade“ u Prištini.

Zna li iko odgovor: O čemu i kako će, sem o finesama u korpuciji, „balkanizovane birokrate iz Brisela“ moći da savetuju tzv. vladu Kosova?

 

Piše: Jovo Vukelić
Izvor: KM Novine