Fali 50.000 radnika, hitno -nacionalni plan spasavanja-


Fali 50.000 radnika, hitno -nacionalni plan spasavanja-

Problem nedostatka kadrova u turizmu ozbiljan je strateški problem Hrvatske.

Dodatno zabrinjava kad se uzmu u obzir loša demografska slika i nekonkurentno i neefikasno hrvatsko tržište rada u odnosu na druge turističke zemlje, uključujući one koje se već u sledećoj godini očekuje i značajno iseljavanje, kao što je Austrija, piše Poslovni dnevnik. 

Potrebu za radnicima koja je znatno jača od ponude u sledećih pet do 10 godina imaće svi konkurenti u turizmu, Francuska, Španija, Italija, Grčka, Austrija, ali i Holandija, Švedska, Poljska i Švajcarska, i sve su te zemlje potencijalni uvoznici radne snage iz Hrvatske. 

Čitava EU trenutno ima oko 15 odsto useljenika u radnoj snazi u turizmu, dok je u Irskoj i Austriji taj procenat skoro dvostruko veći (29%). Hrvatska istovremeno ima neefikasno tržište rada, s niskim platama, visoko opterećenje rada porezima i doprinosima, dok su olakšice i izuzeća od poreskog opterećenja na niskom nivou, a visoke plate se oporezuju iznad proseka EU. 

"Rešenje ovog strateškog problema nije jednoznačno, nije jednostavno i ne može se rešiti čarobnim štapićem. Zato ga niko do sada nije ni ponudio jer se radi o nacionalnom problemu. Naime, mnoge mere koje su potrebne za spas tržišta rada u turizmu su direktno vezane za celokupno tržište rada kao i celokupno poslovno okruženje. Zato je svako ko navodi parcijalne mere krajnje neozbiljan", kaže Emanuel Tutek, menadžer, partner u kući Horwath Htl. 

Jedna od parcijalnih mera jeste i uvoz par hiljada radnika u jeku sezone, a kroz godinu ili dve ćemo samo na obali imati potencijalni nedostatak od 50.000 zaposlenih. 

"Kad rupa bude toliko duboka, teško da će biti izlaza, jer 50.000 ljudi ne možete uvesti preko noći. Ne zato što ih nema, ili što nismo dovoljno atraktivni, nego zato što ljude ne možemo tako brzo integrisati u lokalnu zajednicu. Zato moramo već pre ove sezone imati razrađenu strategiju uvoza radna snage u kratkom, srednjem i dugom roku", pojašnjava Tutek. 

"Država, poslodavci, hotelijeri, sindikati, svi skupa moraju hitno pokrenuti nacionalni projekt spasavanja tržišta rada koji će imati i jasno postavljene prioritete, među kojima sigurno prednjače turizam i građevinarstvo. Pri samom pokretanju tog projekta mora biti određen tim za pojedina područja, kao i za pojedine faze projekta, uključujući i nužnu implementaciju", zaključuje Emanuel Tutek.


Izvor: Poslovnidnevnik.hr