Iran imao trijumf u šaci, Portugal se provukao u 1/8 finala!

Fudbaleri Portugala i Irana odigrali su nerešeno 1:1 u trećem kolu Grupe B Svetskog prvenstva u Rusiji.

Treće kolo SP, Grupa B:

Iran – Portugal 1:1 (0:1)
(Kvarežma 45 - Ansarifard 90+3 p)
Mordovija Arena, Saransk
Gl. sudija: E. Kaseres (Paragvaj)

Iran: Biranvand – Hajsafi, Puraliganđi, Hoseini, Rezeian – Amiri, Ebrahimi, Ezatolahi, Đahanbakš, Taremi – Azmun

Portugal: Patrisio – Gereiro, Fonte, Pepe, Soareš – Mario, Silva, Karvaljo, Kvarežma – Silva, Ronaldo

Iranci će dugo žaliti za promašajem Mehdija Taremija koji je u poslednjim trenucima utakmice promašio zicer za pobedu i prolazak dalje. Portugal je sa pet bodova prošao dalje i zbog lošije gol razlike od Španije, igraće sa Urugvajem u osmini finala.

Portugalci su zapretili Irancima odmah u prvih nekoliko minuta. Ronaldo je ušao u kazneni prostor i šutirao nisko, ali je Ali Beiravand bio siguuran na gol liniji.

To je bio i poslednji put da će golman Irana biti siguran u narednih dvadesetak minuta jer će uslediti nekoliko kikseva koji njegovu selekciju nisu koštali primljenog gola.

Ni jedna ni druga ekipa nisu bile naročito opasne u napadu. Iranci su dobro izolovali Ronalda koji je u prvih pola sata šutirao dva puta u okvir gola, ali oba puta bez previše opasnosti po gol Irana.

S druge strane, Iranci su vrebali kontre i kako su se oslobađali, tako su bili i ofanzivniji. Nije to dovelo do gola, pa je bilo jasno da će u neubedljivom prvom delu igre biti potrebna individualna majstorija da prelomi rezultat i pomakne ga sa nule.

I tu majstoriju je u 45. minutu izveo Rikardo Kvarežma svojim zaštitnim znakom - udarcem spoljnom. Odigrao je dupli pas sa Silvom, a onda iz prve raspalio desnom spoljnom iz ćoška šesnaesterca i golmanu Irana nisu pomogla ni sva 194 centimetra visine da stigne loptu koja je pogodila ugao njegovog gola za 1:0.

Portugal nije bio nešto mnogo bolji ni u drugom delu, ali je na startu Kristijano Ronaldo uspeo da iznudi penal.

Pao je posle duela sa Ezatolahijem unutar 16 metara, sudija Kaseres je prvo pokazao da faula nema, ali kada je od italijanskog sudije Iratija iz VAR sobe dobio sugestiju, promenio je odluku i u 52. minutu Portugal je imao šansu da duplira prednost na 2:0.

Odgovornost je preuzeo Ronaldo, šutirao niti po sredini, niti dovoljno desno i Beiravand je odbranio.

Od tog trenutka, viđeno je na terenu više nervoze nego fudbala na obe strane i nekoliko žutih kartona. Ronaldo je solidno pokušao u 66. minutu, Godosu nije mnogo falilo da pogodi mrežu Portugala u 73.

VAR je konsultovan još jednom do kraja meča. Ronaldo i Puraligandži su bili u duelu u 81. minutu i igrač Irana je dobio lakat u lice.

Sudija je pregledao usporeni snimak i Ronaldu, čini se opravdano, pokazao samo opomenu. Nastupilo je možda "najluđih" petnaestak minuta na prvenstvu.

VAR je reagovao i treći put na istoj utakmici. Azmun je spustio glavom loptu u kaznenom prostoru, a ona je na putu do zemlje zakačila Sedrika u ruku.

Iranci su tražili i dobili penal koji je Ansarifard pretvorio u gol za 1:1. Iran je mogao i do pobede. Duga lopta je u šesnaestercu Portugala stigla do Taremija, on je otišao desno i iz odlične situacije šutirao pored gola i praktično eliminisao svoju ekipu.

Španci su u drugom meču iste grupe odigrali 2:2 sa Marokom i kao prvi sa pet bodova prošli dalje, pa će oni u nastavku takmičenja igrati sa Rusijom u osmini finala.