Iz Makedinije za "Blic": Ovo je kukavičje jaje Rame i Tačija, ceo Balkan ugrožen


Iz Makedinije za "Blic": Ovo je kukavičje jaje Rame i Tačija, ceo Balkan ugrožen


Nakon što je predsednik Đorđe Ivanov odbio da mandat za sastav nove vlade da lideru SDSM Zoranu Zaevu, koji je oformio većinu sa albanskim strankama, situacija u zemlji se jako zaoštrila.

Dr Savo Klimovski, profesor ustavnog prava i političkih sistema, nekadašnji predsednik parlamenta, a nakratko i predsednik Makedonije nakon Kira Gligorova, objašnjava za "Blic" da Balkan ne sme da "se opušta".

- Ako dođe do nereda, nijedna zemlja Balkana neće biti mirna. Svi bismo bili naivni kada bismo poverovali da su Albanci ovo kukavičje jaje podmetnuli posle izbora. U pitanju je plan šire geostrateške politike koji je skovan u Tirani, a zapečaćen u Prištini. Njegovi tvorci su Edi Rama i Hašim Tači koji to i ne kriju. Sad bi brže-bolje da iskoriste situaciju dok se nova američka administracija nije ustalila da proguraju svoje ambicije. Pa zamislite da se jedan predsednik meša tako transparentno u unutrašnje stvari druge države. To je ozbiljna stvar - priča Klimovski koji je inače autor nekoliko desetina knjiga o ustavnom pravu i političkim sistemima, između ostalog i stručne literature za Pravni fakultet, a njegova dela prevođena su na engleski i kineski. Danas je zadužen za postdiplomce i doktorante i rado viđen gost i član stručnih komisija širom bivše Jugoslavije.


On naglašava da je Makedonija uvek bila eksperimentalno područje ideje o Prizrenskoj ligi, a da bi kriza mogla da se prelije ne samo u Srbiju, već i šire.

- Ako mislite da se nešto menja u politici prema bratskom srpskom narodu, to je samo periferni deo velike strategije koja pokušava da se instalira, a ona je zasnovana na nikad napuštenoj ideji o Prizrenskoj ligi i onome što se zatim dešavalo na balkanskim prostorima. Makedonija je uvek bila deo gde počinje da se eksperimentiše za završni deo tog plana. Ne znam da li su Grci svesni da je sledeće pitanje Epir, a Srbi jug zemlje, od Bujanovca... to je jedna povezana kompozicija - napominje.

Nekadašnji predsednik kaže da su u pitanju "mutne igre" napominjući da je Zaev "vrlo verovatno ranije obećao Albancima podršku platforme u zamenu za vlast".


Savo Klimovski- O tome bruje sve albanske televizije ovde, oni su se otvoreno radovali. U Skoplje su čak stigli i iz Stejt departmenta kako bi proverili kakvu je ulogu odigrao i koliko je novca potrošio američki ambasador na izbore. Mislim da ih je jako zabolelo (Albance i Zaeva) što narod izlazi, od najmlađih do penzionera, i to nestranački opredeljenih, da mirnim protestom pokažu: Nemojte da se igrate sa strpljenjem makedonskog naroda jer to neće proći, to se ne da - kategoričan je Klimovski.
Na pitanje da prokomentariše i rezoluciju koja bi Srbe optužila za genocid nad Albancima između dva svetska rata, Klimovski je jasan: "To su neviđene gluposti!"


- Srpski narod se s pravom ražestio. Pa 1912. još nije ni postojala albanska držva i sad mi treba da izglasamo neku rezoluciju u Skupštini da se vršio genocid nad njima. To su nebuloze i gluposti koje normalan um ne može da svari. To nije zasnovano ni na jednom dokumentu, to je kompletna neistina. Oni su tada bili minorna skupina što su pokazivali svi statistički podaci SFRJ, a danas čak odbijaju i popis jer se zna da ih je premalo da bi tražili tolika prava - dodaje.

Klimovski otvoreno podržava potez predsednika Ivanova pozivajući čak i sudove da preispitaju statutarne odredbe albanskih partija.

- Ivanov je ispravno postupio odbivši da da mandat jer oni traže dvojezičnu državu, promenu svih državnih simbola. To su sve obeležja suvereniteta naroda, a i protivustavno je. Ako su to ciljevi jedne partije onda sud mora odmah da preispita statut i da ih ukine. Jer nijedan sud ne može da legalizuje partiju u kojoj su elementi rušenja ustavnog poretka. Ivanov je jasno rekao da ne može da da bilo kome mandat za sastav vlade ukoliko ta albanska platforma bude osnova koalicije. Pa zamislite da neko vama u Srbiji to traži?!

Kao najbolje rešenje, Klimovski vidi nove izbore, ali i novi Ustav.

- Mora se raspustiti skupština i raspisati novi izbori, a možda i da se donese odluka da se sazove ustavotvorno Sobranje i da se pristupi izradi novog Ustava na osnovu promenjenih okolnosti. Da se tu preispita i Ohridski dogovor i konačno da na referendumu ishod da narod Makedonije - zaključuje Klimovski.

VMRO-DPMNE: Novi izbori najbolje rešenje

Ivo Kotevski, portparol partije VMRO-DPMNE bivšeg premijera Nikole Gruevskog, koja je i pobedila na izborima, za "Blic" kaže da je ta stranka spremna da ustupi podršku Zaevu ukoliko on odustane od platforme iz Tirane.


Ivo Kotevski: Manja je šteta da VMRO-DPMNE podrži Zaeva,nego da on podrži albanski platformu
- SDSM je u jednoj netransparentnoj proceduri dogovorio koaliciju s Albancima. Niko u Makedoniji ne zna šta su oni dogovorili. Samo znamo da je DUI saopštio da je Zaev prihvatio platformu. Ukoliko Zaev i pored toga što je izgubio izbore želi da dođe na vlast, manja je šteta da ga VMO-DPMNE podrži, iako smo mi pobedili a on izgubio, a da se on odrekne albanskih ucena i odbaci tu platformu. Imao bi vlast, bez takvog štetnog dogovora. Imao bi vladu kakvu hoće, ne mora da bude ni manjinska. Može da pozove i albanske stranke da mu se pridruže, ali samo ako odbace platformu i ucene - podvlači Kotevski.

On je dodao da bi novi izbori bili najbolje rešenje.

- Mi ne bismo komenarisali odluku predsednika. Naša pozicija u vezi cele situacije je prilično jasna, od samog starta. Naš stav kao stranke je da platforma iz Tirane, i bilo koja koja je izrađena van granica Makedonije ne može biti osnov bilo kakvog dogovora oko formiranja koalicije i vlade. SDSM je ucenjen, a eventualna realizacija te platforme prouzrokovati redefinisanje države, koja će iz multietničke preći u binacionalnu državu. To bi izazvalo tenzije, nezadovoljstvo i prourokovati još dublju krizu. Nažalost, razlika kojom smo pobedili bila je veoma mala. Još i tada smo rekli da rezultati teško mogu dati neki izlaz iz političke krize u kojoj je bila Makedonija, Zato smatramo da su novi izbori verovatno najbolje rešenje. Ukoliko do toga ne dođe, kriza će se produbiti - kaže Kotevski.

"Ako ne dođe do transfera vlasti, neredi su mogući"

Urednik makedonske televizije "Vesti 24" Sead Rizvanović za "Blic" kaže da su nemiri mogući.

- Zoran Zaev je pozvao pristalice na mir, pa za sada ne očekujem nemire. Međutim, ukoliko se ne dozvoli transfer vlasti, možemo očekivati opoziciju, Albance i nemire na ulicama - kaže Rizvanović.


Sead Rizvanović, Makedonija, Vesti 24
On smatra da se može očekivati veliki pritisak međunarodne zajednice.

- Po svemu sudeći to je nešto u šta se i opozicija i Albanci uzdaju. Nešto slično se desilo posle odluke predsednika o aboliciji, koja je nakon pritisaka povučena. Prve izjave iz EU, poput one koju je dao komesar za proširenje Johanes Han, ukazuju da će do pritiska doći - kaže urednik makedonske televizije.

Što se tiče pogoršanja odnosa sa Srbijom, Rizvanović ne veruje da će do toga doći.

- Niko nema ni interes ni plan da redefiniše odnose sa susedima, te smatram da ta opcija nije moguća. Mislim da partije imaju previše problema za svoj legitiman nastup pred međunarodnom zajednicom, tako da ne verujem da bi tangirali spoljnopolitičke odnose- kaže Sead Rizvanović.

Rizvanović je istakao da je manjinska vlada moguća, i da je to opcija koju DUI i dalje otvoreno razmatra.

- To bi pomoglo najvećoj albanskoj partiji da se rehabilituje kod albanskog glasačkog tela na lokalnim izborima u maju. Ipak, smatram da je u stranci jača struja koja zagovara učešće u vladi, te da će ona i prevagnuti - zaključuje Rizvanović.

 

Izvor Blic