Iz znatiželje pojele sjeme bunike, pa završile...


Iz znatiželje pojele sjeme bunike, pa završile...

Sve češće smo svjedoci da je internet velika prijetnja, posebno za djecu. Tako se pokazalo i prošle nedjelje kada su tri učenice osnovne škole Štampar Makarije iz Podgorice, nakon gledanja video klipa na društvenim mrežama, iz znatiželje pojele sjemenke bunike, otrovne biljke koja izaziva halucinacije i komu. Srećom, sve se dobro završilo, iako su roditelji i djeca pretrpjeli stres.

Video sa interneta o tome kako su dvije sedamnaestogodišnjakinje probale buniku i završile u bolnici sa teškim simptomima i u komi, brzo se proširio među učenicima škole Štampar Makarije.

"Koliko sam ja u saznanju, to se desilo prošle nedjelje, krajem. Tokom ove nedjelje sam shvatila da je veliki broj učenika to pregledao i da je većina upoznata sa tim klipom", kaže psihološkinja iz te škole Dušica Dubljević.

No, umjesto da bude pouka, video je probudio znatiželju kod tri drugarice koje su, vraćajući se kući iz škole, pronašle biljku buniku ili tatulu koje, kako objašnjava farmaceutkinja Verica Dabanović, raste oko smeća i u nečistim uslovima, i probale je. Ishod je zbog njihovog otrova bio - intenzivna njega. Sjeme bunike ili tatule izaziva širenje zjenica, sušenje grla, ukočeni pogled, povećan očni pritisak, ubrzan rad srca, ali i druge nus pojave.

"Dolazi do smanjenja pokretljivosti crijeva, opstrukcije bešike. To su osnovni, a takođe dolazi i do mentalnih poremećaja, priviđanje, halucinacije, buncanje, histeričan napadan smijeh i može dovesti do kome", objašnjava Dabanović.

Iako se sve desilo van školskog dvorišta, uprava škole ne želi da zatvara oči i roditelje ostavi da se sami bore sa sličnim problemima.

"Savremena tehnologija je problem cijelog društva, ne samo škole i roditelja i u tom virtuelnom svijetu komunikacije na prvi pogled se stiče utisak da ni zakon, ni roditelji, ni škola, ne mogu da urade mnogo", kaže Dubljević.

Mnogo su djeca vičnija na računarima od roditelja, kaže psihološkinja, ali o životu djeca moraju učiti od odraslih, ne sa interneta. Za to je potrebno, kako poručuje školski psiholog, postaviti djeci pravila ponašanja kako za bilo šta u životu tako i za korišćenje mobilnih telefona i interneta.


Izvor: RTV CG