Kako je Sarajevo postalo Zabranjeni grad na Fejsbuku


Kako je Sarajevo postalo Zabranjeni grad na Fejsbuku

Fejsbuk stranice koje u svom nazivu sadrže riječ “Sarajevo” mogle bi da budu prijavljene čelnicima društvene mreže, ukoliko njihovi administratori ne postignu dogovor s Gradskom upravom Sarajeva i plate određenu naknadu.

Prema navodima administratora FB stranice “Sarajevo forever”, koja radi na promociji ljepota glavnog grada BiH, svim sličnim stranicama stigla je poruka od Gradske uprave, koja ih upozorava da moraju platiti određenu naknadu ili će se obratiti Fejsbuk timu i reagovati pravnim putem.

Takođe, administrator se poziva na razgovor, kako bi se sklopio dogovor.

“Moram platiti gradu kojeg već godinama besplatno, s ljubavlju promovišem na svim kontinentima ove male planete. Moram platiti gradu čiju istoriju, objavljujući stare fotografije, pričam svim ljubiteljima Sarajeva. Moram platiti zato što govorim o sarajevskim bogomoljama, izletištima, prozorima i fasadama, spominjem Olimpijadu, atentat, sarajevske česme i ulice, Miljacku i Ilidžu”, napisao je administrator FB stranice “Sarajevo forever”,  koji se dvoumi da li da ugasi stranicu ili je preimenuje u “Grad zabranjenog imena”.

Istakao je kako na internet stranici Gradske Uprave grada Sarajeva u rubrici “Znamenitosti grada” nećete naći niti jednu fotografiju ili riječ, kao ni u rubrici “Teritorija grada”, jer vjekovima nisu bili u stanju da definišu šta pripada gradu.

Gradonačelnik Sarajeva Abdulah Skaka kazao je da je Pravobranilaštvo Grada dužno da radi na zaštiti pravnih i imovinskih interesa grada i građana.

Skaka se pozvao na Uputstvo o primjeni odredaba odluke o upotrebi grba, imena i isticanju zastava Grada Sarajeva, u kom se navodi da su “pravna lica dužna plaćati godišnju naknadu u skladu sa odredbama člana 17. i 18. Odluke o upotrebi grba, imena i isticanju zastave Grada Sarajeva”.


Izvor: Klix