Kako su nove tehnologije omogućile Kini totalnu kontrolu svih građana


Kako su nove tehnologije omogućile Kini totalnu kontrolu svih građana

Kina želi da uvede totalni nadzor svojih građana i to uz pomoć tehnologije prepoznavanja lica, piše The Washington Post.

Dok su građani zadovoljni jer im nove tehnologije olakšavaju pristup domovima, policiji će kamere da služe za drugačiju svrhu.

Kombinujući vještačku inteligenciju sa ogromnom nacionalnom bankom fotografija, sistem u ovom pilot projektu bi trebalo da omogući policiji da identifikuje “loše momke”.

Banke, aerodromi, hoteli, pa čak i javni toaleti u Kini već pokušavaju da verifikuju identitete ljudi, analizirajući njihova lica, ali su policija i bezbjednosne snage prihvatile nove tehnologije sa najviše entuzijazma.

Uvjereni su da će, koristići prepoznavanje lica i vještačku inteligenciju, lakše dolaziti do video dokaza, pratiti osumnjičene, prepoznati sumnjiva ponašanja i čak predvidjeti zločine, koordinisati rad hitnih službi, pratiti dolazak i odlazak milijardi ljudi u državi, pokazuju zvanični dokumenti i izvještaji bezbjednjaka.

Na kraju, podaci o svim građanima će biti unošeni u ogromnu bazu “Policijski oblak”, u kojoj će biti čuvani kriminalni i medicinski podaci, podaci o putnim rezervacijama, onlajn kupovinama, pa čak i komentarima sa društvenih mreža.

Tehnologija nadzora pružila je kineskoj vladi osjećaj da konačno može da postigne nivo kontrole nad ljudskim životima kojem je uvijek težila.


Izvor: CDM