Kojim jezikom govore bečki dečaci


Kojim jezikom govore bečki dečaci

Svaki drugi đak u Beču kod kuće ne govori nemački, pokazuje istraživanje povodom Međunarodnog dana maternjeg jezika.

U Austriji svakom četvrtom đaku nemački nije maternji jezik, ističe medijska ustanova „Novi Austrijanci“.

Udeo đaka kojima nemački nije maternji jezik, prema podacima Statističkog zavoda Austrije, u poslednjih deset godina porastao je za više od osam odsto.

Beč prednjači na listi udela đaka kojima nemački nije maternji jezik, a sledi Forarlberg (25 odsto), te Salcburg (21), dok je na kraju liste Koruška, sa 13 odsto.

Kada je reč o maternjem jeziku, prema statistici najviše je đaka koji kod kuće govore turski, čak 61.255, za 541 više nego prošle školske godine.

Na drugom mestu su đaci koji su naveli da govore srpskim jezikom u kući — 26.776, odnosno za 1.153 više nego prošle školske godine.

Zatim slede oni koji govore bosanskim jezikom (15.811), te bosansko-hrvatsko-srpskim (11.343, za 939 manje nego prošle godine), srpsko-hrvatskim (4.589), a hrvatskim 13.483.

Kada je reč o đacima kojima je nemački maternji jezik ima ih 841.312, to jest za 10.469 manje nego lani.

U proteklom periodu zabeležen je rast kod đaka koji su došli iz istočnih zemalja-članice EU, ali i sa arapskog prostora.

I pored rasta broja đaka sa maternjim jezikom koji nije nemački u prošloj školskoj godini, došlo do smanjenja nastave na maternjem jeziku.

Trenutno svega oko 33.000 đaka pohađa nastavu na maternjem jeziku, koja se u Austriji nudi od 1970-ih godina.

Kada je reč o deci sa prostora bivše Jugoslavije, austrijski obrazovni sistem nudi nastavu na bosansko-hrvatsko-srpskom, što ne nailazi na veliko odobravanje dece i roditelja, koji bi želeli da njihovi mališani pohađaju nastavu na svom maternjem jeziku, a ne nametnutom.

 

Izvor: Sputnjik