Kosovski parlament podržao vojsku Kosova, Srbi napustili sednicu


Kosovski parlament podržao vojsku Kosova, Srbi napustili sednicu

Poslanici kosovske skupštine usvojili su u načelu tri nacrta zakona koja se tiču transformacije kosovskih snaga bezbednosti u vojsku. Jedan od nacrta predviđa i formiranje ministarstva odbrane. Srpski poslanici su, pošto su saopštili da su protiv, napustili zasedanje skupštine.

Svi prisutni poslanici albanskih i stranaka nesrpskih manjina, a danas ih je 101 od 120, jedinstveno su u prvom čitanju podržali nacrte zakona o promeni mandata kosovskih snaga bezbednosti, čime ova formacija prerasta u vojsku, ali bez promene naziva.

Premijer privremenih kosovskih institucija Ramuš Haradinaj je nakon glasanja izjavio da je ovo jedan od najvažnijih i odlučujućih dana za "zemlju i konsolidaciju države Kosovo na putu ka NATO-u".

Šef poslaničkog kluba Demokratskog saveza Kosova Avdulah Hoti rekao je da je formiranje vojske "najvažnije pitanje" za Kosovo. "To je pitanje koje treba da nas ujedini. Slušamo glasove iz susedstva protiv vojske. Oni koji su protiv NATO-a protiv su i kosovske vojske. Protiv su Rusija i drugi. Osnivanje vojske će ojačati mir", rekao je Hoti.

Poslanik pokreta Samoopredeljenje Redžep Seljimi rekao je da su u toj stranci uvek podržavali transformaciju KBS-a.

Poslanica Socijaldemokratske partije Aida Derguti rekla je da nacrti zakona imaju nedostatke, ali je formiranje vojske pitanje iznad tih nedostataka.

Poslanik Alijanse za budućnost Kosova Ahmet Isufi rekao je da je "ceo narod Kosova danas zaslužan što imamo vojsku". "U partnerstvu sa evropskom zajednicom biće kompletirana država, koja će celom regionu doneti mir", dodao je Isufi.

Poslanik Srpske liste Igor Simić rekao je da su srpski poslanici protiv predloga zakona.

"Srbima i drugima trebaju ekonomski mir i napredak, a ne militarizacija ili rat. Čak su i predstavnici SAD i NATO-a rekli da on mora da poštuje ustav. Najava ulaganja 150 miliona evra u tri godine nije u interesu ne samo Srba već ni Albanaca, jer novac treba uložiti u zadržavanje mladih da ne napuštaju Kosovo", rekao je Simić.

Uvrede prilikom izlaska iz sale 

Srpski poslanici prenose da su, zbog protivljenja, bili suočeni sa reakcijom albanskih poslanika, koji su ih tokom izlaska iz sale nazivali pogrdnim imenima.

Predsednik Srpske liste Goran Rakić poručio je da to najbolje oslikava odnos većine prema Srbima na KiM.

"Sramno ponašanje, nažalost, nije bilo dovoljan razlog da predsedavajući prekine sednicu ili bar uputi izvinjenje zbog ovih uvreda i kršenja poslovnika, što najbolje oslikava odnos većine prema Srbima na Kosovu i Metohiji", naveo je Rakić u saopštenju.

Dodao je da je apsolutno razočaran ćutanjem međunarodnih predstavnika, čiju su izaslanici bili prisutni u kosovskom parlamentu kad su poslanici albanskih partija vređali predstavnike Srpske liste i upitao da li to znači da Srbi i njihovi predstavnici nemaju pravo da iznesu svoj politički stav.

"Znam ja da su i stranci i albanski političari navikli da imaju podobne Srbe u institucijama, koji ćute i podržavaju sve predloge koji dođu na dnevni red, ali su ta vremena prošla, i neće se ponoviti", naveo je Rakić.

Ocenio je da su poslanici Srpske liste svojim držanjem pokazali da su pravi predstavnici srpskog naroda, koji neće pokleknuti pred bilo kojim prizemnim uvredama i anticivilizacijskim ponašanjem.

Šta predviđaju nacrti zakona 

Prema nacrtima zakona, predviđeno je prerastanje ministarstva za snage bezbednosti u ministarstvo odbrane.

Prema nacrtu zakona, Kosovske bezbednosne snage (KBS) "štite teritorijalni integritet, građane, imovinu i interese Kosova".

"KBS su vojne snage, multietničke, naoružane i ovlašćene za služenje na Kosovu i u inostranstvu u skladu sa zakonskim i ustavnim mandatom", predviđa nacrt zakona.

Navodi se i da su "KBS sila, formirana prema interoperabilnim standardima sa NATO-om. Koriste silu, vatreno oružje, kako bi ispunili svoje zakonske i ustavne obaveze, ako ne može da se izbegne opasnost drugim sredstvima."

"Podležu demokratskoj, građanskoj kontroli, vladavini prava i međunarodnim obavezama. Skupština, predsednik Kosova, premijer i ministar odbrane čine lanac civilne kontrole."

"Predsednik Kosova je vrhovni komandant i ima ovlašćenja da naredi mobilizaciju KBS-a. Imenuje i razrešava komandanta KBS-a na preporuku vlade. Premijer nadgleda i vrši kontrolu preko ministra."

"Vlada ima pravo da usvoji strategiju odbrane prema preporukama ministra odbrane. Komandant se bira na mandat od četiri godine".

"Organizaciono i strukturno, KBS deluju na celoj teritoriji Kosova kroz jedinstven lanac komandovanja. Sastoji se od aktivne komponente do pet hiljada članova. Generalštab je najviša vojnoorganizaciona struktura u KBS-u", navodi se u nacrtu zakona.

 

Izvor: RTS/Tanjug