Kvalifikacije za Evropsko prvenstvo - Turska srušila svetskog šampiona - Puki srušio BiH

Selekcija Italije savladala je u Atini reprezentaciju Grčke sa 3:0, u utakmici kvalifikacija za Evropsko prvenstvo naredne godine. Turska u Konji sa 2:0 savladala svetske šapione Francuze. Sigurne pobede Nemačke i Belgije.

Italija je na stadionu "Spiros Luis" u Atini ubedljivo savladala Grčku sa 3:0, a sva tri pogotka postignuta su u prvom poluvremenu.

"Azuri" su golove postizali od 23. do 33. minuta, a strelci su bili Barela, Insinje i Bonuči.

Italijani su zabeležili treći trijumf u tri utakmice i prvi su na tabeli Grupe J sa devet osvojenih bodova, ispred Finske koja ima šest. Grčka i BiH imaju po četiri osvojena boda.

Turska je na stadionu u Konji savladala svetskog šampiona Francusku sa 2:0 i napravili najveće iznenađenje u dosadašnjem toku kvalifikacija.

Ajhan u 30. i Under u 40. minutu bili us strelci za Tursku, koja je prva na tabeli Grupe H sa maksimalnih devet bodova. Francuska i Island osvojili su po šest.

Nemačka je lako savladala Belorusiju u Borisovu, golovima Sanea i Rojsa, dok je Belgija sa 3:0 bila bolja od Kazahstana na stadionu "Princ Boduen" u Briselu.

Škotska je sa 2:1 pobedila selekciju Kipra.

Puki potopio "zmajeve" u Finskoj

Reprezentacija Bosne i Herecgovine poražena je u Tempereu od Finske u utakmici 3. kola Grupe J kvalifikacija i tako sebi značajno otežala nastavak borbe za plasman na Evropsko prvenstvo.

Glavni junak utakmice bio je Temu Puki strijelac oba gola za domaćine.

"Zmajevi" su pružili blijedo izdanje ne uputivši niti jedan udarac u okvir gola protivnika, kojem je ovo bio osmi uzastopni domaći susret u kojem nisu primili niti jedan gol.

U tvrdoj utakmici u prvom poluvremenu oba tima stvorila su tek nekoliko poluprilika.

Bh. tim zaprijetio je prvi kada je sa desne strane u 3. minuti u peterac Finaca ubacio je Edin Višća, pronašao Edina Džeku čiji je udarac izblokirao odbrambeni igrač domaćina.

Najbolji igrač Finske Temu Puki šut je prvi put isprobao u 7. minuti, ali je golman Ibrahim Šehić bio siguran.

Čuvar mreže BiH bio je na mukama i u 16. minuti kada je nakon odličnog napada krajnjim naporima udarac Simona Skraba izbio u korner.

U 21. minuti sa desetak metara iskosa s lijeve strane pokušao je zaprijetiti i Jere Uronen, ali je lopta završila preko gola BiH.

Nakon centaršuta Ervina Bičakčića u 28. minuti priliku nije iskoristio ni Haris Duljević koji je vrhom kopačke loptu sa oko 13 metara poslao preko gola Finaca.

U drugom poluvremenu su obje ekipe zaigrale nešto otvorenije. Reprezentacija BiH imala je najbolju priliku u 51. minuti. Asistent je još jednom bio Edin Višća, pronašao je Harisa Duljevića, koji sa ruba šesnesterca šalje loptu tik pored stative gola Finaca.

U 56. minti Puki je rutinski doveo domaće do vodstva. Akciju je započeo Glan Kamara, uposlio je Pukija, koji je prvo prošao Tonija Šunjića, a zatim sa 16 metara udaljenosti loptu poslao iza leđa golmana Ibrahima Šehića za 1:0.

Edin Višća je u 64. minuti iz slobodnog udarca šutirao za malo pored gola Finaca, a onda su sve dileme o pobjedniku otklonjene u 68. minuti. Čak trojica Finaca na dva odbrambena igrača BiH istrčala su kontranapad, a Puki je bio realizator za konačnih od 2:0.

Isti igrač mogao je i do het-trika, ali je u 71. minuti stopostotnu šansu odbranio Šehić.

Do kraja je bh. tim zaprijetio preko Džeke u 77. i 89. minuti, ali se rezultat nije mijenjao.

Reprezentacija BiH u ovoj utakmici bila je oslabljena neigranjem kartoniranog Miralema Pjanića, te povrijeđenih Seada Kolašinca i Radeta Krunića.

Izabranici selektora Roberta Prosinečkog utakmicu 4. kola kvalifikacija za plasman na Evropsko prvenstvo igraće u utorak kada gostuju u Torinu kod favoritu Grupe J reprezentaciji Italije. Italijani u derbiju kola Grupe J igraju protiv Grčke.

Izvor: rts.rs/Nezavisne novine