Lečenje metodama za kosmonaute


Lečenje metodama za kosmonaute

Najveće bogatstvo nam je zdravlje i to je evidentno filozofija života. Tibetanci i stari Kinezi su preko pulsa određivali dijagnozu bolesti, tip poremećaja i lekove. Danas postoje metode lečenja u kojima se prvi put susreću istočna i zapadna medicina.

Dr Branislav Milovanović, redovni profesor na Medicinskom fakultetu u Beogradu, predsednik je Udruženja za neurokardiologiju Srbije, osnivač i šef prve Neurokardiološke laboratorije u Srbiji i direktor Klinike za internu medicinu KBC-a „Bežanijska kosa". Pored svih tih zvanja, on je i član Evropske akademije nauka i umetnosti ‒ elitne evropske institucije koja okuplja oko dve hiljade evropskih naučnika, od kojih je 38 nobelovaca.

Profesor koji je svetski priznat i poznat, svoje decenijama sticano znanje medicine usmerio je na lečenje pacijenata.

Neurokardiologija kao nova naučna disciplina

Naš sagovornik ističe da smo u oblasti kardiologije, kao naučne discipline koja se razvila poslednjih dvadesetak godina, na neki način postali lideri u svetu i da već desetak godina organizujemo Kongres kardiologije. Prvi je bio u Beogradu, neobičan po tome što je održan na engleskom jeziku i što je bio multidisciplinaran. Od tada, Kongres se održava svake godine.

Neurokardiologija je multidisciplinarna oblast koja se zasniva na povezivanju svega što se može integrisati u nauku i tu problematiku. Prof. dr Milovanović objašnjava da neurokardiologija ispituje osovinu srce‒mozak i uticaj te osovine na rad svih organa.

Korišćenjem metoda matematike i fizike, uključujući najsavremeniju metodologiju i tehnologiju, možemo da analiziramo rad „dirigenta našeg organizma". „Možemo da posmatramo čoveka holistički, i direktno tražimo uzrok bolesti, a kada se nađe uzrok bolesti, onda je moguće i lečiti pacijenta", kaže profesor.

To je na neki način unapređenje medicine. U lečenje svakog pacijenta uključeni su lekari specijalisti, kao i inženjeri, fizičari, matematičari, psiholozi, genetičari, koji timski učestvuju u analizi biološkog signala. Na osnovu tih signala napravljen je softver nazvan „ANSA sken softver". Na osnovu njega se analizira funkcija autonomnog nervnog sistema i otkriva poremećaj u ravnoteži.

Kada se uspostavi ravnoteža, bolest se povlači. „Sve naše terapije su ciljane sa jasno definisanim uzrokom, pa se shodno tome određuje i terapija. Jedan sistem je ʼTask forsʼ, a drugi je ʼPortapresʼ sistem. Po ovim sistemima naša laboratorija je poznata u svetu", kaže za Portal RTS-a prof. dr Milovanović.

Radi se na osnovu EKG signala i pritiska, i to sistemom kojim se testiraju kosmonauti u Americi. Sistem omogućava da se preko prstiju šake registruje pritisak u svakoj sekundi. „ANSA sken softver" pomaže da se serijom testova utvrdi koji je tip poremećaja u pitanju, pa se na osnovu tih podataka bira lek. „Naš centar je u svetu jedan od najpoznatijih u ovoj oblasti, sa ogromnim iskustvom i specijalnom opremom i dijagnostikom", ističe za kraj prof. dr Milovanović.


Izvor: RTS