Liga Evrope - Pobeda Partizana u Kazahstanu nad Astanom

Fudbaleri Partizana su ostvarili pobedu nad Astanom na gostovanju rezultatom 2:1 u okviru drugog kola Lige Evrope!

Izabranici trenera Sava Miloševića su odigrali odličnu utakmicu, napravili veliki broj prilika za gol, ali su uspeli da iskoriste samo dve.

Strelac oba gola je bio Umar Sadik, napadač Partizana je još dva puta matirao golmana Astane Nenada Erića, ali se tada rezultat nije menjao jer je lopta upućena ka golu iz ofsajd pozicije.

U uvodnim minutima utakmice je izgledalo da domaćem timu više odgovaraju temperatura od 0 stepeni, teren sa veštačkom travom i termin odigravanja koji nije uobičajen za evropske pojmove.

Veoma je aktivan na startu bio levi bek Dmitrij Šomko koji je pravio probleme Nemanji Miletiću, ali je početna ofanziva Astane brzo utihnula, pošto je Partizan uspeo da se oslobodi pritiska i da nametne svoj ritam igre.

Verovatno ključni momenat za domaći tim se dogodio u 15. minutu, kada je zbog povrede morao teren da napusti centralni defanzivac Žarko Tomašević, a u tom periodu je Partizan krenuo u inicijativu.

Promašeni šutevi Strahinje Pavlovića i Slobodana Uroševića su davali znak da je "crno-beli" tim odlučan u nameri da napadne protivnika, koji je u utakmicu ušao bez prvog napadača Romana Murtazajeva i kreativnog veziste Marina Tomasova.

Imali su problema fudbaleri Partizana da "povežu" srednji red i krilne napadače sa isturenim špicem Sadikom, ali je sve to zaboravljeno u 29. minutu, kada je mladi ofazivac reagovao u stilu Filipa Inzagija, pokupio loptu na ivici peterca koja se odbila od nogu nekoliko fudbalera i spakovao je u mrežu Erića.

Dok se Astana uglavnom oslanjala na akcije Šomka, pošto je leva strana bila potpuno zatvorena zbog dobrih poteza Pavlovića i Uroševića, Partizanovi ofanzivci su nastavili da kreiraju prilike za gol.

Ali i da ih promašuju.

Do kraja poluvremena su Sadik i Takuma Asano propustili da povećaju prednost, a gotovo svaka od tih šansi je stigla kao posledica dobrog kontranapada i lošeg postavljanja zadnje linije kazahstanskog tima.

Drugo poluvreme je startovalo promašajem Sejdube Sume, usledio je i pokušaj Zorana Tošića, a u 61. minutu je gol Sadika poništen zbog ofsajda u kom se nalazio.

Po isteku prvog sata utakmice, igra je dobila pomalo haotičan prizvuk, pa je Milošević morao da Sumu zameni Aleksandrom Šćekićem i da dodatno ojača vezni red.

Iako je Astana preuzela kontrolu nad ritmom meča, u 73. minutu je Sadik postigao svoj drugi pogodak, posle lepog dodavanja Bibrasa Natha je popravio sebi poziciju na ivici šesnaesterca jednim driblingom i potom uputio topovski udarac koji Erić nije mogao da zaustavi.

Svega tri minuta kasnije je Sadik bio strelac još jednog gola, ali je on posle jednog minuta totalne konfuzije na terenu poništen, zbog očigledne nedozvoljene pozicije u kojoj se nalazio.

Dve propuštene prilike Sadika i Markovića su u 85. minutu kažnjene fantastičnim pogotkom Runara Mara Sigurjonsona, koji je sa dvadesetak metara raspalio po lopti, uhvatio Vladimira Stojkovića na pogrešnoj nozi i zatresao mrežu Partizana.

U tom momentu je naglo poraslo raspoloženje u domaćoj ekipi, krenuli su napadi svim silama ka golu Partizana, ali su na visini zadatka bili defanzivci beogradskog tima, pre svih Bojan Ostojić koji je neretko morao da ispravlja greške i svojih saigrača.

Shodno viđenom, Partizan je apsolutno zaslužio pobedu, čini se i sa većom razlikom od jednog gola, s obzirom na broj šansi koje su stvorene.

Izvor: b92.net