Loš meč, ali važna pobeda Hrvatske na startu Mundijala!

Fudbaleri Hrvatske ostvarili su važnu pobedu na startu Mundijala u okviru grupe D, pošto su sa 2:0 savladali selekciju Nigerije.

Svetsko prvenstvo – grupa D:

Hrvatska – Nigerija 2:0 (1:0)
(Etebo 32ag, Modrić 71p)

Kalinjingrad
stadion: Arena Baltika
broj gledalaca: 35.000

sudije: Sandro Riči (Brazil), Emerson De Karvaljo (Brazil), Marselo Van Gase (Brazil), Antonio Mateo Lahos (Španija)

Hrvatska (4-2-3-1): Subašić – Vrsaljko, Vida, Lovren, Strinić – Rakitić, Modrić – Rebić (Kovačić 78), Kramarić (Brozović 60), Perišić – Mandžukić (Pjaca 85)

Nigerija (4-3-3): Uzoho – Balogun, Ekong, Šehu, Idovu – Etebo, Endidi, Obi Mikel (Nvankvo 88) – Mozes, Ivobi (Musa 62), Igalo (Ihenačo 73)

Hrvati nisu blistali u Kalinjingradu, štaviše odigrali su veoma slabo, ali su i tako uspeli da budu bolji od indisponiranih Nigerijaca i iskoriste kiks Argentine.

’Gaučosi’ su iznenađujuće remizirali sa Islandom u prvom susretu, pa ekipa Zlatka Dalića ima dobru šansu da završi kao prva u grupi.

Utakmica u Kalinjingradu trebalo je da nam donese dobar fudbal, ali smo za isti ostali uskraćeni u prvih 45 minuta. Hrvati su, pod pritiskom da su favoriti, teško uspevali da kreiraju dobre prilike, dok su se ’Super orlovi’ opredelili za polukontre i kontre.

Ekipa Zlatka Dalića je nekoliko puta pripretila sa distance, ali je nakon nešto više od pola sata igre ipak uspela da stigne do vođstva, iako u prvom delu nijedna ekipa nije imala šut u okvir gola.

Nakon kornera Luke Modrića sa desne strane, Mario Mandžukić se bacio u petercu i zahvatio loptu glavom koja je, na putu zakačila rivala i završila u mrežu – autogol je postigao Etebo.

Nigerija je već u sledećem napadu mogla da uzvrati, Odion Igalo nije uspeo, da bi najbolju šansu za ovu afričku selekciju propustio Aleks Ivobi u finišu poluvremena. Vezista Arsenala je iz prve uhvatio odbitak i opalio ga golu Danijela Subašića, ali je ispred njega sjajno izblokirao Dejan Lovren i Hrvatima sačuvao minimalnu prednost pred odmor.

Drugo poluvreme počelo je očekivanom ofanzivom ’Super orlova’, ali osim sporadičnih pokušaja Viktora Mozesa, nije bilo previše uzbuđenja. Hrvati su postepeno uspostavljali kontrolu i u u 72. minutu uspeli da prelome otpor rivala.

Ponovo je izuzetnu odluku doneo sudija Sandro Riči, kada je kod kornera video da je Ekong oborio Mandžukića i pokazao na belu tačku. Siguran izvođač najstrože kazne bio je kapiten Modrić, poslavši loptu u jednu, a golmana u drugu stranu.

U sledećem kolu 'Kockasti' se u četvrtak sastaju baš sa Argentincima, dok će Nigerijci na megdan Islandu dan kasnije.