Mirović: Generacijama koje dolaze ostavićemo slobodnu Srbiju


Mirović: Generacijama koje dolaze ostavićemo slobodnu Srbiju

Predsednik Pokrajinske vlade Igor Mirović izjavio je da je 9. maj jedan od najznačajnijih datuma u celokupnoj istoriji naše civilizacije, jer je na taj datum pre 72 godine, nakon šest krvavih ratnih godina koje su u svetu odnele više od 60 miliona žrtava, zlo fašizma i formalno kapituliralo.

Obraćajući se prisutnima na svečanoj akademiji povodom Dana pobede nad fašizmom u Drugom svetskom ratu u Domu Vojske Srbije u Novom Sadu, Mirović je podsetio da se srpski narod svrstao među narode koji su u tom strašnom vremenu bili deo fronta protiv fašizma, što nas i naše potomke, kako je rekao, s pravom čini ponosnim.

"Onima koji su pre sedam decenija porazili fašizam, najviši ideali bili su sloboda i ravnopravnost naroda i njihovo pravo da budu svoji na svome. To su ideali za koje se Srbija i srpski narod bore i danas. I to je ono što mnogima smeta", poručio je Mirović.

Zato ta borba nije laka i da bismo u njoj pobedili neophodni su nam hrabrost, odlučnost i, iznad svega, unutrašnje jedinstvo, dodao je on.

"Današnja Srbija sve to ima i nikome nećemo dozvoliti da to jedinstvo poremeti. Ne samo zbog nas samih ili slobodarske tradicije čiji je deo i dan koji danas obeležavamo, već pre svega zbog generacija koje dolaze. Njima, svi zajedno, moramo da ostavimo slobodnu, stabilnu u prosperitetnu Srbiju. Nemam nikavu dilemu da ćemo to i učiniti“, poručio je predsednik Pokrajinske vlade.

Mirović je podsetio na primere velikog herojstva u Drugom svetskom ratu, počev od prvog dana, 6. aprila 1941. godine, kada su piloti hrabrog 6. lovačkog puka poleteli sa teritorije Vojvodine, neki od njih sa rezervnog aerodroma u Krušedolu, suprotstavili se daleko nadmoćnijem neprijatelju, znajući da će izgubiti svoje živote, ali znajući da brane vrednosti koje se danas obeležavaju i slave.

Podsetio je i na čuveni Radnički bataljon čiji su svi borci pali štiteći svoju pretpostavljenu komandu i tako ponovili Termopile i boj na Čokešini.

Tu su i primeri poručnika Spasića i Mašere, oficira koji su ostali na svom brodu u Boki kotorskoj koji su potopili da ne bi dospeo u ruke okupatoru, zatim sina vojvode Mišića, majora Mišića i njegovog kolege majora Fregla, nad kojima je izvršena smrtna presuda nemačkog vojnog suda što su štitili svoju komandu, navodi se u saopštenju Informativne službe Pokrajinske vlade.

Ili, kada je partizanska vojvođanska divizija u sadejstvu sa jedinicama ukrajinskog fronta Sovjetske armije, za samo 48 sati eliminisala nacističko-ustaško uporište u Vukovaru.

O istorijskom značaju ovog velikog datuma govorio je predsednik SUBNOR-a Vojvodine Svetomir Atanacković, koji je podsetio na narodnooslobodilačku borbu i velike žrtve koje su pale da bi mi danas slobodno i u miru živeli.

Svečanu akademiju povodom Dana pobede nad fašizmom organizovao je Savez udruženja boraca narodnooslobodilačkog rata Vojvodine, a pod pokroviteljstvom Pokrajinske vlade.

Svečanoj akademiji su prisustvovali borci koji su učestvovali u Drugom svetskom ratu, predstavnici AP Vojvodine, Vojske Srbije, Udruženja rezervnih vojnih starešina, Grada Novog Sada i drugi gosti.


Izvor Tanjug