Moćno - Hrvati sa tri pobede do 1/8 finala!

Reprezentacija Hrvatske savladala je Island u meču poslednjeg, trećeg kola grupe D na Svetskom prvenstvu i sa maksimalne tri pobede prošla u osminu finala – 2:1 (0:0).

Sastavi:

Island (4-2-3-1): Haldorson – Sevarson, Ingason, R. Sigurdarson (od 70. B. Sigurdarson), Magnuson – Gunarson, Halfredson – Gudmundson, G. Sigurdson, Bjarnason – Finbogason (od 85. Gudmundson)

Hrvatska (4-2-3-1): Kalinić – Jedvaj, Ćorluka, Ćaleta-Car, Pivarić – Modrić (od 64. Bradarić), Badelj – Pjaca (od 70. Lovren), Kovačić (od 81. Rakitić), Perišić – Kramarić

Od ranije je bilo poznato da će 'Vatreni' kao prvoplasirani u osminu finala, ali se zato u Sankt Peterburgu istovremeno odigravala prava drama – pošto je Argentina tek u 86. minutu uspela da izbegne eliminaciju i da se ipak domogne druge faze takmičenja.

'Vikinzi' su takođe mogli dalje, kao i poražena Nigerija, ali im je bilo potrebno da 'Gaučosi' ne pobede, odnosno da oni barem sa golom više savladaju svog rivala.

Hrvati će se za mesto među osam najboljih reprezentacija sveta boriti sa Danskom, u nedelju od 20 časova, dok će dan ranije, od 16.00, Francuska igrati derbi sa Argentinom.

Duel u Rostovu na Donu nije previše obećavao, Hrvatska je, iako u totalno izmenjenom sastavu, dominirala u uvodnih dvadesetak minuta igre, da bi Island tek u drugom delu prvog poluvremena uspeo da preuzme kontrolu i počeo da stvara šanse.

Delovalo je da do odlaska na odmor nećemo videti pravu priliku, ali je onda Gilfi Sigurdson u 40. minutu idealno proigrao usamljenog Alfreda Finbogasona na ivici kaznenog prostora, ovaj je lepo gađao bliži ugao, ali je lopta završila samo u spoljnom delu mreže.

Drugi deo igre bio je daleko sadržajniji i efikasniji, a prvi su put do mreže pronašli Hrvati. Nepun minut pošto je sjajnim udarcem iz velike udaljenosti pogodio prečku, Milan Badelj najbolje koristi smušenost odbrane rivala u 53. minutu i sa sedam, osam metara zakucao loptu u gol.

Nisu Ostrvljani uspeli odmah da uzvrate, iako je Sverir Ingi Ingason, u razmaku od samo nekoliko desetina sekundi dva puta odlično šutira glavom, pogodio prečku posle kornera, ali jesu kada je rezervista Dejan Lovren igrao rukom na petnaest minuta do kraja.

Odgovornost je preuzeo najbolji igrač 'Vikinga' Gilfi Sigurdson i rutinski realizovao najstrožu kaznu, a Islanđani od tog trenutka krenuli na sve ili ništa.

I, imali su još nekoliko prilika za totalni preokret, iako im rezultat iz Sankt Peterburga nije išao na ruku, ali je takav pristup ostavio previše slobodnog prostora Hrvatskoj.

Igrao se 90. minut, Badelj je poslao divan pâs do Ivana Perišića, a ovaj još lepšim udarcem poslao loptu pod prečku, stavio tačku na meč i odveo svoju reprezentaciju u nokaut fazu sa maksimalna tri trijumfa.