Mogu li Bošnjaci usporiti formiranje Vlade Srpske ako ne budu njen dio


Mogu li Bošnjaci usporiti formiranje Vlade Srpske ako ne budu njen dio

Ne bude li SDA dio vlasti u Republici Srpskoj, postoji mogućnost da Bošnjaci ospore novi zakon o republičkoj upravi, što bi moglo da uspori formiranje nove vlade, saznaje Srpskainfo.

Prema nekim informacijama, SDA nije oduševljena budućim nazivom ministarstva za evropske integracije i međunarodnu saradnju jer smatra da su to nadležnosti BiH. Drugo, neki smatraju da je i dalje potrebno Ministarstvo za izbjeglice i raseljena lica u kontekstu povratka Bošnjaka u Srpsku.

Naime, Vlada RS u tehničkom mandatu utvrdila je zakon o republičkoj upravi, koji podrazumijeva gašenje nekih ministarstava, formiranje novih ili promjena u nazivima resora. Zakon je upućen na usvajanje po hitnoj proceduri, a njegov prolaz u parlamentu uslov je da budu imenovani novi ministri.

– Idemo prvo sa izborom delegata u Vijeće naroda RS, delegata u Dom naroda BiH i usvajanjem novog zakona o republičkoj upravi, a na sljedećoj sjednici NS RS nakon toga će biti izbor nove vlade. Koliko ja znam, cilje je da ne bude na istoj sjednici, mada je još sve otvoreno. Poenta je da to što prije završimo da bismo mogli da do 16. decembra usvojimo budžet Srpske za narednu godinu – kaže za Srpskainfo poslanik SNSD Igor Žunić.

Na pitanje da li postoji mogućnost da novi sastav Kluba Bošnjaka u Vijeću naroda RS ospori zakon o republičkoj upravi, Žunić kaže: „Hipotetički da, ali sam ubijeđen da se to neće desiti“.

U slučaju ovog scenarija, pomenuti zakon ne bi još dugo stupio na snagu, jer bi bio upućen na izjašnjavanje Ustavnom sudu RS. To bi značilo da je sastav vlade „na ledu“ dok sudije ne kažu posljednju riječ.

Međutim, u parlamentarnim krugovima se pominje i drugi scenario kojim bi se izbjeglo glasanje u Vijeću naroda RS. Dakle, ako na istoj sjednici NS RS iduće sedmice budu izabrani i delegati u Vijeću naroda RS i usvojen zakon o republičkoj upravi, ove odluke bi odmah bile poslate na objavu u Službeni glasnik RS. O njima navodno još nema ko da se izjašnjava u Vijeću naroda, budući da novi delegati prvo treba da održe konsitutivnu sjednicu, a starom sazivu je istekao mandat 19. novembra, kada i prošlom sazivu Narodne skupštine.

U ovom slučaju nova vlada RS mogla bi bez bojazni da bude izabrana već na sljedećoj sjednici NS RS, a novom sazivu Vijeća naroda RS ostaje na volju da se retroaktivno izjašnjava o zakonu koji je odredio novi izgled vlade.

Poslanik „Zajedno za BiH“ Edin Ramić kaže za Srpskainfo da još nije vidio sve predviđene izmjene u novoj vladi RS, ali se ne slaže s najavljenim gašenjem Ministarstva za izbjeglice. Kaže da je potreban budžet za pomoć svima koji se još vraćaju u FBiH i u Srpsku.

Ramić na konsultacijama kod Viškovića

Na konkretno pitanje da li podrška bošnjačkih poslanika novoj vladi RS i zakonu o republičkoj upravi zavisi od toga da li će ući u vlast, Ramić kaže da to u ovom trenutku nije poznato i da sve zavisi od razgovora SDA i SNSD.

– S mandatarom Radovanom Viškovićem nismo razgovarali o pozicijama nego o politikama vlade. Višković je rekao da će fokus njegovih aktivnosti biti usmjeren na podršku realnom sektoru, zapošljavanju, opstanku mladih ljudi, pronatalitetnoj politici. To su politike koje su za nas pihvatljive. Mi smo dodali da treba promijeniti politiku vlade u oblasti obrazovanja i ukinuti diskriminacije – kaže Ramić.

Većina u klubu

U bošnjačkim političkim krugovima u Republici Srpskoj saznajemo da su već bili određeni razgovori na nivou SDA i SNSD i da s obje strane postoji načelna saglasnost da bi izborni pobjednici u sva tri naroda trebalo da formiraju vlast na svim nivoima. Ipak tvrde da zvanična odluka da tri poslanika koalicije „Zajedno za BiH“ podrže izbor vlade RS još nije zvanično donesena.

Istovremeno, bošnjačke partije su ubijeđene da će imati većinu delegata i u novom Klubu Bošnjaka u Vijeću naroda RS, što znači da će preko njega moći da odugovlače s odlukama NSRS.

 

Izvor: SrpskaInfo