Mundijal - Japanska tregedija - Belgija od 0:2 do pobede u 94 minutu!

Fudbaleri Belgije pobedili su Japan 3:2 (0:0) posle spektakularnog preokreta u 94. minutu meča osmine finala Svetskog prvenstva u Rostovu. Belgija će igrati sa Brazilom u četvrtfinalu Mundijala u Rusiji.

Osmina finala SP:

Belgija – Japan 3:2 (0:0)
Fertongen 69, Felaini 74, Čadli 90+4 – Karaguči 48, Inui 52
Rostov Arena
Gl. sudija: M. Dediju (Senegal)

Belgija: Kurtoa – Fertongen, Kompani, Aldervireld – Karasko (Čadli 65'), Vitsel, De Brujne, Menije – E. Azar, Mertens (Felaini 65'), Lukaku

Japan: Kavašima – Nagatomo, Šođi, Jošida, Sakai – Šibasaki, Hasebe – Inui, Haraguči, Kagava – Osako

Prvo poluvreme za zaborav, drugo za pamćenje! Belgijanci su prošli golgotu u Rostovu, ispisali nove stranice istorije i izborili spektakularan sudar sa Brazilom u četvrtfinalu SP!

Belgija i Japan nisu pokazali apsolutno ništa u prvih 45 minuta u svom duelu osmine finala. Japanci su krenuli ambiciozno u prvih 15 minuta, ali su potom morali da prepuste kontrolu rivalu.

"Crveni đavoli" su imali apsolutnu inicijativu, ali su Azar i Lukaku bili potpuno odsečeni od ostatka tima, često su Belgijanci grešili i prilikom dodavanja, pa su povremeno i preskakali vezni red, svoj najjači adut.

Međutim, sve je to zaboravljeno u narednih 45 minuta, a kako je krenulo drugo poluvreme očekivalo se čudo na Donu.

Belgijanci su pokazali u prvom delu meča da su izuzetno ranjivi posle konttanapada Japana, ali niko nije očekivao da će se tako raspasti.

"Samuraji" ih hvataju na pogrešnoj nozi i u roku od pet minuta stižu do šokantna dva gola prednosti. Prvo Genki Haraguči koristi grešku Fertongena i izlazi sam na Kurtou, koga inteligentno vara i šalje dijagonalu u mrežu za 1:0.

Samo četiri minuta kasnije bilo je 2:0. Suviše su nezainteresovani bili Belgijanci prilikom razmene pasova Japanaca na 25 metara od svog gola, to je uočio Takaši Inui koji šalje prijektil, Vitsel kasni u blok, a Kurtoa nije mogao dovoljno da se ispruži da stigne tu loptu.

U međuvremenu je Azar pogodio stativu, ali u narednih desetak minuta nakon 0:2 Belgijanci ne pokazuju da su sposobni da se vrate u meč.

Međutim, na scenu stupa njihov selektor Roberto Martines, pola sata pre kraja poziva De Brujnea na konsultacije, a potom u igru uvodi Marunana Felainija i Nasera Čadlija.

Bio je to potez utakmice.

Belgijanci preuzimaju kontrolu i kreće opsada gola Japana. "Samuraji" su dugo odolevali i nastavili da opasno vrebaju iz kontranapada. Međutim, sopstvenim kiksom dozvoljavaju Belgiju da se vrati u život.

Odbrana Japana ne uspeva da izbaci loptu iz svog kaznenog posle nekoliko traljavih šuteva i centaršuteva Belgijanaca, ali golman Kavašima posebno greši i to koristi Fertongen koji ga lobuje iskosa sa leve strane.

To je dalo krila Belgiji koja poravnava svega pet minuta kasnije. Azar je prošao po levoj strani, poslao idealan centaršut pred peterac, gde sjajno skače pomenuti rezervista Felaini i glavom zakucava loptu mrežu za 2:2 na 15 minuta do kraja.

Usledio je pad ritma u igri oba tima, nekoliko solidnih pokušaja Japana preko tandema Kagava-Honda, Kurtoa je morao nekoliko puta da reaguje pa se očekivao remi i produžeci.

Međutim, Japanci opet sami sebi skaču u stomak, bespotrebno kreću u napad u 94. minutu, nakon čega je usledila munjevita kontra Belgije, Menije ostaje sam na desnoj strani, šalje loptu po zemlji u srce kaznenog, Lukaku je sjajno propušta na drugu stranu do usamljenog Čadlija koji šalje "Đavole" u četvrtfinale.