Mundijal u Rusiji - Forsberg poslao Šaćirija, Džaku i Švajcarce kući! (Foto)

Fudbaleri Švedske pobedili su Švajcarsku sa 1:0 u osmini finala Svetskog prvenstva u Rusiji.

Osmina finala SP:

Švedska – Švajcarska 1:0 (0:0)
Forsberg 66
Stadion Krestovski, St Peterburg
Gl. sudija: Damir Skomina (Slovenija)

Švedska: Olsen – Augustinson, Grankvist, Lindelof, Lustig – Forsberg, Ekdal, Svenson, Klaeson – Toivonen, Berg

Švajcarska: Zomer – Rodriges, Akanđi, Đuru, Lang – Džaka, Behrami – Cuber, Šaćiri, Džemaili – Drmić

Švedska je zasluženo pobedila jer je tokom čitavog meča imala bolje prilike za gol, ali je jedini pogodak dao Emil Forsberg uz malo sreće u 66. minutu.

A počelo je drugačije. Šaćiri je odmah u prvom minutu šutirao, ali je lopta otišla preko prečke i to je bila prva pretnja.

U sedmom minutu je probao i Cuber da šutira po prvi put u okvir gola. Samo minut kasnije Akanđi spasava Švajcarsku. Berg je dobio dugu loptu u kaznenom prostoru šutirao je sam i propisno se obrukao jer je poslao loptu previsoko-

Već na začetku naredne akcije greši Zomer, dodaje do Šveđana na sredini terena, lopta se odbija do Berga koji sa 14 metara šutira ali ga blokira Akanđi koji i raščišćava opasnost.

Šaćiri je u prvih dvadesetak minuta bio najangažovaniji na desnom krilu odakle je slao oštre i potencijalno opasne centaršuteve koji uglavnom nisu pronalazili svoju metu.

Švajcarci su tokom čitavog prvog dela imali posed lopte na oko 60 odsto, ali su Šveđani imali bolje prilike.

Berg na isteku pola sata igre šalje "žabicu" u ćošak, Zomer se baca i krajnjim naporom brani. Deset minuta nakon toga Džemaili je imao odličnu priliku posle duplog pasa sa Cuberom i opet je šutirao preko prečke.
U smiraj prvog poluvremena Ekdal promašuje zicer, sa pet metara je volej poslao nebu pod oblake i na odmor se otišlo bez golova.

Prvih dvadeset minuta nastavka igralo se sporo kao na šahovskoj tabli i utakmica je bila krajnje nezanimljiva. Bio je potreban jedan dobar, ili srećan potez i gol da bi se otvorila i to se desilo Emilu Forsbergu u 66. minutu.

Imao je loptu na sredini ispred kaznenog prostora, šutirao je i pogodio loptom u nogu Akanđija. Ona je skrenula dovoljno da prevari Zomera i uđe u mrežu Švajcarske za 1:0.

Već narednog minuta je Ekdal opasno šutirao, odgovorio je u sledećem napadu Rodriges istovetno – sa distance i nedovoljno dobro.

Ušao je potom Bril Embolo, a Vladimir Petković je napad pojačao i ulaskom Harisa Seferovića umesto Blerima Džemailija. Rodriges je bio jedan od najagilnijih u napadu i posle njegovih centaršuteva su Švajcarci pretili.
Strelac jedinog gola Emil Forsberg je posle jednog od tih ubacivanja Rodrigesa izbacio loptu sa gol linije u 80. minutu. Embolo je šutirao glavom, Olsen je već bio savladan, ali je Forsberg bio tu.

Poslednju šansu za Švajcarsku je propustio Seferović, takođe glavom jer je Olsen odbranio u nadoknadi vremena, ali je Švedska mogla do 2:0.

Klason je prevario dvojicu Švajcaraca, pokrenuo je kontru u kojoj se Olson našao sam ispred Zomera. Sa leđa ga je stigao Lang, gurnuo i zaradio crveni karton.

Sudija Damir Skomina je svirao penal, ali je nakon pregledanja VAR snimka promenjena odluka i dosuđen je slobodan udarac.

Toivonen je opasno šutirao, siguran je bio Zomer i usledio je poslednji sudijski zvižduk posle kog Šaćiri, Džaka i Švajcarci idu kući, a Šveđani u četvrtfinale Svetskog prvenstva.