Ne damo Šećeranu u bescijenje (Video)


Ne damo Šećeranu u bescijenje (Video)

Nezadovoljni dosadašnjim radom stečajnog upravnika Fabrike šećera u stečaju Nebojše Matića, grupa povjerilaca ove bijeljinske fabrike zatražila je njegovu smjenu. Predat je zahtjev stečajnom sudiji Okružnog privrednog suda u Bijeljini. Traže da se ubrza proces prodaje Šećerane. Matić odgovara da je do sada sve urađeno po zakonu.

Povjerioci više nemaju povjerenja u stečajnog upravnika Nebojšu Matića. Tvrde da već 18 mjeseci koči prodaju bijeljinske šećerane. Ističu da zbog Matićevih neodmjerenih izjava odbijeni su potencijalni kupci iz Turske.

"Turska je konkurisala, mi smo izglasali, Skupština je izglasala da se prodaje i sebi je neko dao za pravo da to poništi. Nezakonito, to je nezakonito poništeno i zato smo tražili da se promijeni stečajni upravnik", rekao je za BN TV Rade Rakić, povjerilac Šećerane i nekadašnji tehnički direktor ove fabrike. 

Ovakav stav podržava i Meho Fafulić, nekadašnji vršilac dužnosti direktora Šećerane. On tvdi da su se sve aktivnosti sadašnjeg stečajnog upravnika Nebojše Matića, u proteklih 18 mjeseci, svodile na to da što jeftinije proda Šećeranu, a ne da se namire potraživanja povjerilaca. 

"Događaji prilikom zadnje licitacije su to potvrdili, jer se kupac nije javio. Indicija je da je dobio informaciju da će cijena ići dole, što je stečajni upravnik prilikom svakog javnog nastupa naglašavao", kaže Fafulić. 

Stečajni upravnik Nebojša Matić odgovara da su ovakve optužbe neosnovane.

"Predstavnici turskih firmi `Soltist` i `Sariel`, koji su nudili 5 miliona evra za Šećeranu, odbili su da uplate obavezan zakonski depozit od 50.000 maraka i time sami odustali od kupovine fabrike. Niko ih nije otjerao", tvrdi Matić.

"Svi su tad bili zatečeni - Skupština ponovo donosi odluku i želi da turskim firmama proda fabriku, ja sam saglasan, odmah idemo u Šećeranu da pravimo protokol, a oni kažu NE, mi nemamo povjerenja u pravosudni sistem i organe Republike Srpske, okrenu se i odu", objašnjava Matić. 

Skupština povjerilaca i dalje ostaje pri cijeni od 10 miliona KM. Međutim, prije par dana turski kupac se opet javio, ali sa novom ponudom, tvrdi Matić.

"Žele da kupe Šećeranu za 4 miliona i 250.000 evra. Zahvalio sam se i informaciju proslijedio Odboru povjerilaca. Predsjednik Odbora povjerilaca je rekao da će to biti predmet razmatranja na prvoj sjednici Odbora povjerilaca, koja će biti prije Skupštine povjerilaca. Znači, i dalje su ove dvije turske firme u opticaju za prodaju. Tako da i ovdje sam objasnio da nikakav uticaj stečajni upravnik nema na izbor kupca. Niti imam mogućnost da ja nekoga eliminišem ili da otjeram potencijalnog kupca", kaže Matić. 

Osim izbora kupca, povjerioci traže da se izvrši odluka Vrhovnog suda Crne Gore, kojom se potvrđuje da je Šećerana vlasnik 26 stanova u Bijeloj, na moru, vrijednosti oko 6 miliona maraka. Međutim, Vlada Republike Srpske tvrdi da je ona vlasnik tih stanova, a ne Šećerana koja sada vodi sudske postupke u ovom slučaju.

"Zatražiću na sjednici Skupštine povjerilaca da se to razjasni, čija je to imovina. Ako je vlasnik Vlada RS nek Vlada preuzme tu imovinu, i troškove, vrati novac u stečajnu masu, da mi ne trošimo pare. Ako je to naša imovina nemojte se vi miješati. Mi ćemo to riješiti, prodati i podijeliti povjeriocima u skladu sa zakonom", kaže Matić. 

O ponudi kupca iz Turske i problemima oko povrata imovine u Bijeloj biće razmatramo na narednoj sjednici Skupštine povjerilaca sredinom maja mjeseca.

VIDEO:

Izvor: BN TV