Neophodna reforma zdravstvenog sistema RS


Neophodna reforma zdravstvenog sistema RS

Svima je sada jasno da sa zdravljem ništa postaje sve, ali isto tako da bez zdravlja sve poštaje ništa. Dvadeset prvi vijek je već sada trajno obilježila virusna pandemija i nakon toga mnogo toga neće biti isto, izjavio je doktor Slobodan Stanić predsjednik Odbora za zdravstvo SDS.

"Borba zdravstvenih profesionalaca i ostalih zaposlenih u zdravstvenim sistemima u kojoj oni spašavajući živote drugih, rizikuju svoj zdravlje i život, kao i svojih porodica. Upravo zbog toga, najmanje što možemo da uradimo i što je naša obaveza kao društva je, da što prije krenemo u finansijsku konsolidaciju zdravstvenog sistema Republike Srpske. Premijer Višković je izjavio da „Zdravstvo krvari“, sada je vrijeme  za transfuziju, a odmah po završetku pandemije za suštinsku reformu i reorganizaciju", rekao je Stanić.

Dodaje da značajna sredstva pomoći i kreditne podrške biće doznačena Republici Srpskoj od strane EU, EBRD-a, Svjetske banke, UNDP-a, SZO, UNICEF-a...

"Juče smo vidjeli da i Vlada RS planira formirati „Kompenzacioni fond za podršku zdravstvu“. Predlažemo da se sredstva u iznosu 230 miliona KM, koliko je i dug zdravstvenih ustanova za poreze i doprinose, uz izuzetnu finansijsku disciplinu, usmjere ka zdravstvenim ustanovama. Zdravstvene ustanove bi tim sredstvima uplatile svoja dugovanja za poreze i doprinose", kazao je on.

Tim uplatama, navodi Stanić, bi se automatski 22.792.792 km, vratila u trezor Republike Srpske. 

Stanić ističe da bi dio sredstava bio uplaćen Fondu za rehabilitaciju i zapošljavanje invalida što je značajno da se pomognu vulnerabilne kategorije stanovništva.

"Sredstva u iznosu 6.279.006 km bila bi uplaćena Zavodu za zapošljavanje što je isto tako od velikog značaja obzirom da će povećan broj radnika koji ostanu bez posla tražiti podršku Zavoda. Iznos od 9.418.509 KM išao bi Fondu dječije zaštite, koji bi bio ojačan, nadomjestio bi se očekivani deficit i omogućilo neometano izvršenje obaveza jako bitnih za buduću demografsku sliku Republike Srpske. Najveći iznos od 116.161.616 km bio bi uplaćen Fondu PIO što je u ovom trenutku od suštinske važnosti kao podrška redovnoj isplati penzija u vremenu smanjenih prihoda, a pošto je Fond PIO u sastavu Trezora RS to bi bila i podrška Trezoru", pojasnio je Stanić.

Navodi da bi na kraju 75.348.075 KM dobio FZO koji bi mogao dijelom tih sredstava da izmiri dug prema poslodavcima za refundaciju bolovanja i da na taj način pomogne privredi.

"Ostatak bi ponovno bio usmjeren ka zdravstvenim ustanovama prema utvrđenom planu,a to bi uz izradu inovativnih načina plaćanja zaposlenih u zdravstvu dovelo do poboljšanja  statusa i standarda zaposlenih u zdravstvu", naglašava Stanić i dodaje:

"Ovo je prvi u nizu koraka potrebnih za kosolidaciju zdravstva u Republici Srpskoj, ali i najduži put počinje prvim korakom. Sada je najvažnija što uspješnija borba sa pandemijom, a naše je da onima na prvoj liniji pomognemo u toj borbi makar logistikom."

Nakon pobjede idemo dalje! , poručuje Stanić.

Izvor: rtvbn.com

Pratite Infomedia Balkan i na facebook-u:
https://www.facebook.com/infomediabalkan/?ref=bookmarks