Neprihvatljivo relativizovanje ustaških zločina


Neprihvatljivo relativizovanje ustaških zločina

Programski savet Hrvatske radio-televizije (HRT) je na hitnoj sednici raspravljao o programskom sadržaju u emisiji "Dobar dan, Hrvatska" u kojoj je publicista Igor Vukić izneo sporne stavove o ustaškom logoru Jasenovac, prenosi "Hina" i navodi da je Savet usvojio zaključak kojim poziva programsko vođstvo HRT-a na striktno poštovanje standarda.

Navodi se da je Savet upozorio na "neprihvatljivost i neprofesionalnost sadržaja koji relativizuju ustaške zločine".

"U odnosu na uočene poteškoće u programskim sadržajima koji se bave nasleđem nedemokratskih režima, Savet upućuje programsko vođstvo na striktno poštovanje naučnih, kulturnih i društvenih standarda. Povodom konkretnih programskih sadržaja koji relativizuju ustaške zločine, Savet upozorava programsko vođstvo na njihovu neprihvatljivost i neprofesionalnost i upućuje na poštovanje kritičkog naučnog prosuđivanja", stoji u zaključku.

Hina navodi da je ovaj zaključak Saveta usvojen sa osam glasova "za" i dva uzdržana glasa Maje Sever i Deana Šoše, članova Saveta iz redova zaposlenih na HRT-u.

Navodi se da je donošenju zaključka prethodila rasprava u kojoj su pojedini članovi Saveta iznosili sopstvene stavove vezane za navedenu emisiju.

Član Saveta Vlaho Bogišić na početku sednice rekao je da je povod održavanja sednice bio to što su u programu HRT-a bila izneta shvatanja koja se, kako je naveo, grubo sukobljavaju sa društvenim shvatanjima u Hrvatskoj. Bogišić je rekao da bi preporuka Programskog saveta trebalo da bude da na HRT-u postoji nulta tolerancija prema ustaškom nasleđu.

Navodi se da je član Saveta Saša Milošević rekao da želi da utvrdi šta se tačno dogodilo, kako je HRT reagovao i kako će postupati u ovom i u budućim sličnim slučajevima.

"Radi se o zanemarivanju istorijskih dokaza, kao i manipulaciji i rehabilitaciji ustaštva", rekao je Milošević.

Član Saveta iz redova zaposlenih na HRT-u Dean Šoša ocenio je da se zloupotrebljava novinarsko pravilo obeju strana jer je ovo klasičan primer gde se ne može govoriti o tome, jer nijedan istoričar ne bi gostovao u navedenoj emisiji.

Navodi se da je član Saveta Zorislav Lukić rekao je da je u spornoj emisiji ugošćen "jedan amater ili čak diletant" kada je u pitanju istorijska nauka i da bi voleo da HRT izbegne ovakve situacije, kao i da u emisijama o ovakvim temama istoričari budu gosti.

Član Saveta Ivo Lučić naveo je kako bi javni prostor trebalo da izbaci sve oblike totalizarizama, svega onog što deli hrvatsku državu i što produbljuje traume bez obzira o kojoj se strani radi. On je izneo i tvrdnju da je Jasenovac hrvatska sramota i da negiranja stradanja u Jasenovcu spadaju u domen neozbiljnosti, ali po Lučićevom mišljenju tu spadaju i, kako je ocenio, laži u kojima se govori o čak 700.000 ubijenih. 

Generalni direktor HRT-a Kazimir Bačić predložio je Programskom savetu da se sva pitanja u ovom slučaju upute u pismenom obliku vođstvu kuće. 

Hina navodi da, iako su dolazak na sednicu Saveta najavili osnivač Hrvatskog helsinškog odbora Ivan Zvonimir Čičak i penzionisani pukovnik Hrvatske vojske Đuro Glogoški, ulaz u zgradu HRT-a im nije bio dozvoljen.

Navodi se da je pre sednice pred zgradom HRT-a održan i protest u organizaciji Građanske inicijative Ivo Pilar, na kojem je tridesetak demonstranata optužilo HRT i Programski savet za cenzuru i zatražilo njihovo izvinjenje urednici sporne emisije Karolini Vidović Krišto.

Desničari u protestu, njih tridesetak, smatra da i na Vukića i na urednicu emisije Karolinu Vidović Krišto nasrću poštovaoci totalitarnih sistema i "crni đavoli", te da im je želja da, kako kažu, "ubiju istinu" i "uvedu cenzuru". 

Programski savet HRT-a održao je hitnu sednicu isključivo zbog emisije "Dobar dan, Hrvatska" 30. maja, u kojoj je gostovao publicista i sekretar udruženja Društvo za istraživanje trostrukog logora Jasenovac Igor Vukić, koji je izneo sporne tvrdnje o prirodi i funkciji koncentracionog logora Jasenovac, ističući primere "humanosti" ustaša.


Izvor: Tanjug