Nišlije pioniri dvojezične nastave


Nišlije pioniri dvojezične nastave

Osnovna škola "Kralj Petar Prvi" u gradu na Nišavi, još 2009, prva uvela bilingvalno obrazovanje. Na engleskom uče biologiju, hemiju, fiziku, informatiku, muzičko, likovno...

Učenici OŠ "Kralj Petar Prvi" već osam godina na engleskom slušaju nastavu iz čak šest različitih predmeta, učeći od najmlađih dana da razmišljaju na stranom jeziku. Tako je ova niška obrazovna ustanova jedina osmoletka ne samo u gradu na Nišavi, već i u čitavoj Srbiji koja je uvela bilingvalnu, odnosno dvojezičnu nastavu.

- U dva odeljenja ima mesta za pedesetak đaka koji dolaze čak i iz drugih ovdašnjih škola - objašnjava pedagog Suzana Vasić. - Uglavnom su to deca kod koje je prepoznat talenat za učenje jezika, ali i ona moraju da polože test iz engleskog koji propisuje Ministarstvo. Mi smo sa ovom vrstom nastave započeli još 2009, a onda su se i niške gimnazije odlučile za uvođenje dvojezičnih odeljenja.

Profesor hemije Slađana Jović je u projekat uključena od samog početka njegove realizacije. Rad sa decom koja su izuzetno talentovana za jezik, kaže, pričinjava joj istinsko zadovoljstvo, a iz iskustva prenosi utisak da se mališani lako naviknu da nastavu slušaju na jeziku koji im nije maternji, ali im "zapinje" pri konverzaciji. Zato deca testove rade na engleskom, a odgovaraju na srpskom.

- Učiti o velikanima i važnim događajima ili procesima na engleskom jeziku je još zabavnije i lakše nego na srpskom - tvrdi učenik osmog razreda Danica Đorđević. - Bilo mi je teško da se naviknem na novo odeljenje, jer su tu i drugari iz drugih škola, ali nastava uopšte nije teška, pa sam se brzo prilagodila.

Usavršavanje znanja jezika slušanjem nastave iz različitih predmeta na engleskom, inače, predstavlja ne samo idealnu priliku i olakšicu mališanima da dalje školovanje nastave u nekom od dvojezičnih odeljenja u gimnazijama, već i mogućnost da konkurišu za razne prekogranične projekte, potom i razmene studenata...

Zato Petra Stanković, maturant iz dvojezičnog odeljenja u gimnaziji "Svetozar Marković", kaže da pre četiri godine nije imala dilemu oko toga šta će upisati. Osim što je engleski savladala kao maternji, otišla je na razmenu učenika u SAD, te tamo završila treći razred.

Inače, pomenuta niška gimnazija - pored odeljenja u kojem učenici nastavu pohađaju na srpskom i engleskom - ima i odeljenje za francuski, dok se gimnazija "Stevan Sremac" ponosi dvojezičnom nastavom na nemačkom.

 

Izvor: Novosti online