Nova pravila: Radiće do 67 godine starosti, penali veći, beneficije manje


Nova pravila: Radiće do 67 godine starosti, penali veći, beneficije manje

Muškarci i žene u Hrvatskoj će od 2033. ići u starosnu penziju sa 67 godina života.
Uz to, prevremeno penzionisanje strože će se sankcionisati penalima, smanjiće se broj zanimanja s beneficiranim radnim stažem, verovatno će se jačati drugi penzijski stub, a do 2020. uvešće se nacionalna penzija.

To je deo paketa mera i zakona koje priprema Ministarstvo rada i penzijskog sistema u sklopu penzione reforme, koje planira u saborsku proceduru da uputi u septembru, piše Jutarnji list.

Sada će se izraditi stručne podloge i analize koje će uključivati finansijski aspekt penzijske reforme, a potom bi radna grupa pri Ministarstvu do leta radila na izmenama i dopunama sedam ili osam zakonskih predloga koji bi potom na jesen došli u Sabor.

Cilj Vlade je da se u sklopu ove reforme, koju već godinama traži i Evropska komisija, penzijski sistem napravi održivim, ali i da se povećaju penzije - sadašnjim i budućim penzionerima.

Sadašnji Zakon o penzijskom osiguranju, koji je 2014. donela SDP-ova Vlada Zorana Milanovića, predvideo je produžetak radnog veka do 67. godine jednako za muškarce i žene od 2038., ali EK traži da se izjednačavanje dogodi i ranije, 2030., tako da će verovatni predlog HDZ-ove Vlade biti kompromisan - da od 2033. svi idu u starosnu penziju sa 67 godina života.

Sada je situacija takva da muškarci idu u starosnu penziju sa 65 godina, dok žene od ove godine idu sa 62 godine života. Intencija je što duži ostanak na tržištu rada jer Evropa stari, kao i Hrvatska, sve se manje dece, budućih osiguranika, rađa, ljudi žive sve duže, a poseban problem u Hrvatskoj je što su penzije male, ali ih dugo koristimo. Samo 19 odsto sadašnjih penzionera, naime, odradilo je puni radni staž, a kroz penzije dobiju čak 126 odsto od onoga što su zaradili.

Odlazak u prevremenu penziju sada se penalizira na način da se visina penzije trajno smanjuje za svaki mesec ranijeg penzionisanja u iznosu od 0,1 odsto do 0,34 odsto, a intencija je da se ta penalizacija pojača.


Autor: Goran Penić
Foto naslovna: Thinkstock
Izvor: Jutarnji list/b92.net