O posjeti Jasenovcu člana Predsjedništva BiH i Predsjednika RS - Dodiku - Koga ti za..bavaš - Željki - A, đed Pejo


O posjeti Jasenovcu člana Predsjedništva BiH i Predsjednika RS - Dodiku - Koga ti za..bavaš - Željki - A, đed Pejo

Ove nedjelje, 5. maja, položeni su vijenci u znak sjećanja na žrtve Jasenovca. Sve se odvijalo u spomen-području Donja Gradina, kod Kozarske Dubice, a ovom događaju prisustvovali su zvaničnici iz Bosne i Hercegovine i Srbije, te predstavnici diplomatskog kora u BiH.

Između ostalih, vijence su položili, a onda i održali govore, predsjedavajući Predsjedništva BiH Milorad Dodik te predsjednica RS-a Željka Cvijanović.

Pa je tako Dodik poručio kako u njegovom srcu nema mjesta za ustaše... Naravno, ovakvu izjavu jedva je dočekao državni ministar sigurnosti Dragan Mektić, koji je na Twitteru napisao:

"Pa koga ti više za***avaš, predao im jasenovačku gradnju, koaliraš sa ekstremističkih partijama, a onda jedan dan u godini reda radi kukaš nad sudbinom jasenovačkih žrtava. U mom srcu nema mjesta za ustaše."

U mom srcu nema mjesta za ustaše

- Izvinite, ali ja ne mogu da nađem mjesta u srcu za ustaški režim i one koji su pobili moj narod. Ovo uvijek i iznova dovodi do pitanja: Zašto se ovo desilo ovdje? - poručio je danas predsjedavajući...

Onda je u Donjoj Gradini govorila i Željka Cvijanović, a Mektić joj je postavio samo jedno pitanje: "A djed Pejo?"

Predsjednik Republike Srpske Željka Cvijanović ocijenila je da će memorijalni kompleks u Donjoj Gradini doprinijeti kolektivnom pamćenju i služiti kao opomena za sve buduće generacije da se takve...

Za vas koji ne znate, prije prošlih, općih izbora, u javnost je dospjela informacija kako je njen djed, Pejo Marić, bio ustaški satnik u vojsci Ante Pavelića i NDH.

Marić je živio u Žeravcu/Vrelo (selo do sela) i bio je u ustaškim jedinicima u vrijeme NDH kada su počinjeni veliki zločini nad Srbima na području Dervente i Broda. U knjizi Stradanje Srba Srpski Brod za vrijeme Drugog svjetskog rata, autora Mihaila Pantića, koja je izašla 2005. u Novom Sadu, nalaze se izjave i svjedočenja Srba koji su uspjeli da se spase od ustaškog pokolja.

Autor knjige je došao i do slijedećih informacija: "Sve pokolje, pljačke, paleže i ostale zulume nad Srbima u srezu Derventa vršili su domaće ustaše Hrvati. Osobito su se istakli u progonu Srba ustaše Mato Karlović, stolar iz sela Žeravac, koji je u početku bio ustaški logornik, a sada je opštinski načelnik u Lužanima i koji se je pokazao kao veliki krvolok, Marijan Kolobarić, zemljoradnik iz Višnjika, koji je u vrijeme pokolja bio opštinski načelnik i ustaški povjerenik u Lužanima, Ivan Jukić, trgovac iz Grka, Ilija Arelić, zemljoradnik iz Bukovice, Ivan Rajić, rimokatolički župnik iz Bukovice, Vrdoljak za koga ne znam šta je bio, ali sada je željeznički činovnik u Bosanskom Brodu, Rudika Šnur, ustaški zapovjednik iz Brusnice, Marko Katavić zemljoradnik iz Grka, Pejo Marić, zemljoradnik iz Vrela..."

Autor knjige je naveo da je u to vrijeme u Srpskom Brodu i Derventi od ustaša stradalo dvije i po hiljade Srba. Pejo Marić preminuo je 1992. godine u Slavonskom Brodu u Hrvatskoj.

 

Izvor: Radiosarajevo.ba