Operacija ruskog GRU za krvoproliće i prevrat u Crnoj Gori


Operacija ruskog GRU za krvoproliće i prevrat u Crnoj Gori

Uzmite piće i zavalite se. Danas krećemo prema Balkanu, tamo je 2016. Glavna uprava Ruske Federacije, bivša GRU, očajnički pokušala da ubije svoga glavnoga političkoga neprijatelja u Crnoj Gori i vrati malobrojnu državu u rusku orbitu uticaja, dobijajući pristup Jadranskome moru, poligonu NATO-a, navodi Petar Šuklinov, urednik portala na ruskom jeziku Liga.net, a prenose Dnevne novine Antenu M.

Tekst je objavljen prije dva dana, pod naslovom: “Istorija obavještajnih službi: Kako je završen neuspjeh Putina u Crnoj Gori”. Prvi put, koliko mi je poznato, navode se neki dosad u javnosti nepoznati detalji iz pokušaja državnoga udara oktobra 2016. godine.

Šuklinov piše da najzanimljivija figura u ovoj priči uopšte nije među osrednjim ruskim funkcionerima (aluzija na Putina, nekada službenika KGB).

“Ova priča uglavnom govori o političkome lideru Crne Gore, bivšem komunisti Đukanoviću. Ako ga odmah ne izviždite, razjasniću vam da je on sada glavni ideološki neprijatelj Kremlja u ovoj zemlji, pristalica NATO-a i Evropske unije”, piše autor teksta.

On podsjeća na istoriju i da je Crna Gora, tradicionalno, išla stopama Srbije, glavnog strateškog saveznika Rusije na Balkanu.

“Sve se promijenilo 2006. godine, kada je zemlja napustila konfederaciju sa Srbijom. To je ozbiljno zabrinulo Rusiju. Ali, odlučila je da podrži mladu zemlju, nadajući se da će kupiti njezinu naklonost. Sve dok nije shvatila da počinje da gubi Crnu Goru”, kaže Šuklinov.

On ističe da je Đukanović nevjerovatno popularan političar kod kuće. U različitim je statusima vladao zemljom od 1991. godine. Mnogo stvari u zemlji zavisi od njega, jer je zaista voljen (54 odsto glasova na posljednjim izborima).

“Ako uklonite Đukanovića, snažan uticaj Srbije i Rusije, pomnožen sa kontrolom nad vladom, pomogao bi da se preokrene plima. Na primjer, apsolutno proruska stranka ima 20 odsto parlamentarnih mjesta, a za nju uglavnom glasaju lokalni Srbi (kojih je oko 30 odsto u zemlji prema popisu stanovništva iz 2003. godine). U 2014. godini Glavna uprava Ruske Federacije (GRU) počinje da formira posebnu agenturnu mrežu u Crnoj Gori. Baza za njezine aktivnosti je sušedna Srbija, odakle se rade svi praktični poslovi, uključujući kupovinu opreme i regrutovanje ljudi. Osnovni zadatak je zaustaviti proces integracije Crne Gore u NATO i, ako je moguće, uništiti trenutnu političku elitu zemlje”, piše Liga.net.

Portal ističe da su odmah po razdvajanju Crne Gore i Srbije, Rusi uz pomoć novca počeli da formiraju ruski lobi u Crnoj Gori. Tako su crnogorski političari počeli letjeti u Moskvu zbog novca i podrške proruskim biračima u Crnoj Gori.

“Brojni pregovori, stvaranje agenturnih mreža, finansiranje protesta svi dogovori o tome kasnije će biti objavljeni od strane specijalnih službi. U međuvremenu, u Rusiju su poslata dva ruska državljana: osoblje GRU-a Ruske Federacije, Eduard Širokov, bio je vojni ataše u Ambasadi Rusije u Poljskoj, deportovan 2014. kao agent ruske vlade, i Vladimir Moisejev ta imena su kasnije postala poznata. Od ovoga trenutka, Rusi sa teritorije Srbije počinju da nadgledaju projekat pod uslovnim nazivom „AflpHaTHKa”. Cilj je svrgavanje Đukanovića i njegove političke grupe kako bi se na vlast dovelo prorusko političko krilo. Među kontaktima Rusa su i generali i pukovnici i nacionalisti i u Srbiji i u Crnoj Gori. „Vlada bi trebalo da bude odmah smijenjena, a narod Crne Gore treba da ustane glavni je lajtmotiv tajnih sastanaka i rasprava u grupi”, piše autor teksta.

On ističe da je sve planirano da krene na dan izbora 2016. godine, a opozicija je trebalo da prikupi 5.000 Crnogoraca za proteste. Sa teritorije Srbije osoblje GRU-a moralo je da obezbijedi oko 500 ljudi iz reda srpskih nacionalista koji bi bili obučeni u policijske uniforme.

Portal kaže da je ideja bila da se stvori obmana, odnosno da su bezbjednosni zvaničnici stali na stranu demonstranata.

Tokom 48 sati, kako piše Liga.net, opozicija je trebalo da zauzme parlament, formira novu vladu, uhapsi premijera („Ako ne uspijete da ga uhapsite ubijete ga”) i sprovede masovna hapšenja širom zemlje protiv prozapadne političke elite.

“Nakon toga, zemlja je trebalo da pređe pod potpunu kontrolu Rusije kroz srpski centar uticaja. To bi, na primjer, značilo rusku vojnu bazu na Jadranskome moru, zemlji na Balkanu koja bi postala zarobljenica ruskih ambicija. Četiri dana prije izbora jedan od agenata regrutovanih u Crnoj Gori uspaničio se i pogriješio, a policija je presrela njegov telefonski razgovor. Na dan izbora počeli su prepadi. Pohvatano je 20 srpskih nacionalista na teritoriji zemlje, uključujući bivšega generala policije Srbije. Ostali članovi zavjere su pobjegli. Lokalni poslanici opozicije, koji su radili po planu Kremlja, privedeni su”, zaključuje portal.

ANB PROVALILA RUSE

Kako se ispostavilo, crnogorska obavještajna služba provalila je ruse i regrutovala agente.

Širokov, službenik GRU-a, uputio je jednoga od podređenih agenata u Crnu Goru da ubije premijera na bilo koji pogodan način.

Ali, agent se, piše ovaj ruski portal, predao specijalnim službama i sve priznao, dobivši zaštitu kao svjedok. u tekstu se ističe da su obaveštajne agencije brzo utvrdile ko su Širokov i Moisejev i od Srbije traže da izruči ruske agente.

“Sekretar savjeta bezbjednosti Ruske Federacije Nikolaj Patrušev žurno je otputovao u Srbiju da skloni agente. Naravno, Srbija ih je puštila. Sada su Širokov i Moisejev primili kazne udaljenjem, ali su u bazi Interpolove liste za traženje”, zaključuje autor teksta.

Izvor: liga.net/dnovine.me

Pratite Infomedia Balkan i na facebook-u:
https://www.facebook.com/infomediabalkan/?ref=bookmarks