Orkestar Oružanih snaga BiH čuva tradiciju i sve vrste muzike na poseban način približava publici


Orkestar Oružanih snaga BiH čuva tradiciju i sve vrste muzike na poseban način približava publici

Postrojavanjem na Međunarodnom aerodromu u Sarajevu u aprilu 2005. godine počela je priča vojnog orkestra Oružanih snaga Bosne i Hercegovine. Broj nastupa se godinama povećavao, a repertoar postajao sve bogatiji.
Iako je to teško zamisliti u kombinaciji s ozbiljnim licima i uniformom, više od 30 članova orkestra na svojim nastupima, osim vojnim marševima, tradicionalnom i klasičnom muzikom publiku oduševljava i muzikom iz filma, ali i najvećim hitovima današnjice.

"Puna formacija orkestra je 50 ljudi i upravo smo u fazi popune mjesta. Imamo tri novaka oficira koja su trenutno na obuci i bit će primljeni. Svaki član mora biti muzički obrazovan, imati minimalno srednju muzičku školu, mora biti instumentalista, položiti audiciju i proći sve druge testove. U narednih 5 do 10 godina muzička služba će se morati popuniti jer je potreba sve veća. Prije desetak godina smo imali 50-60 nastupa godišnje, a sada ih imamo 170", kazao je za Klix.ba zapovjednik Tomislav Sušac.

Nastupaju po vojnim i državnim protokolima, za međunarodne vojne snage, ambasade, udruženja branilaca i građana, te na pozove općina, kantona i festivala. Imaju sve puhačke instumente i po potrebi se mogu podijeliti na više manjih orkestara. 

"Imamo oko 30 različitih puhačkih instrumenata, plus instrumente kao što su klavir, udaraljke, gitara i bas gitara. Po potrebi se možemo podijeliti na tri benda, jedan za protokolarne aktivnosti, drugi za zabavnu muziku i treći, recimo, za manje komorne aktivnosti", navodi zapovjednik. 

Ističe da su oni prije svega vojnici, pa onda muzičari koji baštine nacionalni i vojni identitet domovine i naroda. 

"Svi redovi i službe u oružanim snagama bilo koje zemlje se smanjuju jer tehnologija zamjenuje čovjeka, ali ovakve jedinice će uvijek postojati jer su odraz tradicije, načina života i kulture jedne zemlje", kaže Sušac. 

Svi oni koji su imali priliku prisustvovati njihovim koncertima uvjerili su se da hitovi kao što su "Happy" Pharrella Williamsa, "Can't Stop The Feeling", Justina Timberlakea i "Let Me Entertain You" Robbieja Williamsa, znatno bolje zvuče u izvedbi orkestra. 

"Šezdesetih godina 19. vijeka došlo je do velikog razvoja literature za puhačke orkestre i najveći kompozitori su pisali i pišu za takve orkestre. Obrade i aranžmani za puhačke orkestre su jako popularni i svi stilovi muzike se obrađuju, pogotovo zabavna, pop i rock. Možda je ta muzika čak i atraktivnija kada je mi izvodimo jer je veća mogućnost orkestracije i moderan je pristup. Skoro sve stilove muzike možemo vrlo kvalitetno izvesti i na poseban način približiti publici", ističe naš sagovornik. 

U proteklih nekoliko godina sarađuju sa muzičkom službom britanske vojske s kojom su nedavno održali koncerte u Tuzli, Mostaru i Sarajevu. 

"Na jednom od nastupa za ambasadu Velike Britanije uspostavio sam kontakt s ambasadorom koji je ponudio pomoć oko opremanja orkestra i nabavke instrumenata. Tražio sam od njega da nam pomogne da se spojimo s njihovom muzičkom službom zbog zajedničkih projekata. Zajedno smo nastupali već nekoliko puta. Oni su najrazvijeniji i imaju najveće standarde, a donirali su nam i instrumente u vrijednosti od 40.000 KM, prošle godine i više", navodi Sušac. 

Pred orkestrom je i ove godine puno posla. Očekuju između 180 do 200 nastupa za različite prilike, ali kad se ljubav prema muzici i domovini spoje, svaki nastup se realizuje s lakoćom.

 

Izvor: Klix.ba