Osam žena umrlo nakon estetskih operacija, a onda je klupko počelo da se odmotava


Osam žena umrlo nakon estetskih operacija, a onda je klupko počelo da se odmotava

U proteklih šest godina osam žena je umrlo u nizu klinika za plastičnu hirurgiju u Majamiju koje su sve u vlasništvu jednog čoveka.

Istraga novina “Ju-es-ej tudej” i “Nepls dejli njuz” je pokazala da su klinike, u vlasništvu dr Ismaela Labradora, takođe ostavile desetine žena sa kritičnim komplikacijama, od čega tri sa probušenim unutrašnjim organima, zbog čega su morale hitno u bolnicu.

Klinike sa južne Floride zapošljavaju lekare koji nemaju sertifikat za plastičnu hirurgiju i poznati su po agresivnom marketingu na društvenim medijima, usmerenom na mlade žene, nudeći im operacije po upola cene od ostalih. Sedam žena koje su umrle bile su zaposlene Afro ili Hispanoamerikanke, koje su uglavnom ciljna grupa pri oglašavanju klinika.

Četiri žene umrle su kad su lekari greškom ubrizgali salo duboko u njihove mišiće i poderali vene tokom procedure podizanja zadnjice. Salo je ušlo u srce i pluća ubijajući ih u roku od nekoliko minuta.

Imena klinika promenila su se tri puta od 2016, često nedugo nakon smrti još jedne pacijentkinje. Jedna od klinika je 2014. bila poznata kao “Veniti”, a druga se zvala “Hiali” dok nije promenila ime u “Enkor” 2015. Oba imena su promenjena 2016. u “Eres”. Trenutno operišu pod imenom “Džoli”, zbog čega je potencijalnim pacijentima teško da pronađu informacije o njima iz prošlosti. Labrador je izjavio da je promena imena normalna za biznis i marketing i istakao da to nije urađeno radi izbegavanja pravnih odgovornosti.

Nakon istraživanja Ministarstva zdravlja Floride, najmanje dva lekara su optužena za nesavesno lečenje a njihove klinike su opomenute više od 24 puta zbog neuspeha da drže ispravne medicinske arhive.

Od pogrešne bolesti lečena 13 godina

Labrador je uhapšen 2007. kad su vlasti otkrile da lekari bez dozvola operišu na klinikama. Dobio je uslovnu trogodišnju kaznu i morao je da plati 30.000 dolara. Optužbe su odbačene 2010, kad je ušao u program rehabilitacije.

Navodi se da Labrador vodi svoje klinike kao biznis, pokušavajući da izvuče što je moguće više novca od svojih pacijenata zanemarujući standardnu procedure. Sudska dokumenta su pokazala da su dva Labradorova najbolja hirurga izvodila do osam operacija dnevno, što je dvostruko veći broj od onog koji se smatra bezbednim. Jedan od njih zaradio je 33.000 dolara za više od 20 operacija urađenih u pet dana, navodi se u tužbi iz 2014.

Jedna od žrtava, Heder Midous (29), samohrana majka dvoje dece, otišla je u Labradorovu kliniku 2016. Autopsija je pokazala da je umrla od masne embolije, nakon što joj je dr Džejms Mekadu ubrizgao salo u duboku venu. Salo je stiglo do srca i pluća usled čega je umrla. Mekadu je porekao ovo, iako je istraga Ministarstva otkrila da nije pregledao pacijentkinju i da je operacija trajala svega 55 minuta, dvostruko manje od uobičajenog.

Maribel Hernandes (51) druga je žrtva Labradorovih klinika. Ona je otišla 2013. da podigne zadnjicu nakon pet porođaja. Nekoliko nedelja pred operaciju nameravala je da se povuče, ali je klinika odbila da joj refundira njenih 3.000 dolara. Nakon operacije imala je povišen krvni pritisak i teškoće u disanju. Prevezli su je u bolnicu gde je proglašena mrtvom. Kao i u prethodnom slučaju, salo je ubrizgano u njene krvne sudove, a operaciju je izveo dr Entoni Hasan.

Najmlađa žrtva je Ranika Hol (25), koja je umrla nakon operacije u martu 2017, takođe usled ubrizgavanja sala. Mariji Kriščan (32) stalo je srce na operacionom stolu klinike “Veniti”. Kad je Hitna pomoć stigla, nisu im dali da uđu na prednji ulaz, već su ih poslali na zadnja vrata. Pet minuta izgubljenog vremena i bilo je prekasno da spasu ženu. Kizi London (40) takođe je stalo srce i umrla je u bolnici nakon operacije 2017. Klinika nije ni zabeležila smrti Elizabet Morales (41) i Džezmin Smit (30). Obe su umrle od ugrušaka u krvi i komplikacija nakon operacije.

Tola Voren (43) otputovala je za Majami iz Njujorka na operaciju. Ona je pozvala kliniku zbog jakih bolova nakon zahvata. Rečeno je da dođe na kliniku u koju je primljena, a pronađena je mrtva u krevetu četiri sata nakon što su je poslali kući. Autopsija je pokazala da je umrla od kombinacije lekova prepisanih uz operaciju.

Labrador je rekao da su za pacijente pre, tokom i posle operacije odgovorni lekari a ne vlasnici klinike.

 

Izvor: Daily mail/Blic