-Peščana mafija- hara Srbijom


-Peščana mafija- hara Srbijom

U Skupštini Srbije su pokrenute dve značajne teme iz oblasti ekologije - nelegalne deponije i eksploatacija peska i šljunka.

Reč je o velikkim problemima za koje će Srbija morati da izdvoji značajna sredstva u narednim godinama da bi ih rešila, piše Glas Amerike.

Ministar za zaštitu životne sredine Srbije Goran Trivan izjavio je da, prema procenama, u zemlji ima između 3.500 i 4.500 divljih deponija, mada on lično misli da ih ima i više. Prema preporuci Fiskalnog saveta, budžet za ovo ministarstvo trebao bi trebao da se dogodine učetvorostruči - sa pet na 20 milijardi dinara. 

"Problem je u tome, kako da to rešimo. Puno takvih mesta traži pomalo para, to je, znači, puno para, i to je priča da lokalnim samoupravama i ministarstvu treba i nešto novca da to rešimo”, rekao je Trivan tokom rasprave u Skupštini Srbije o amandmanima na izmene i dopune Zakona o zaštiti životne sredine. 

Poslanica Srpske radikalne stranke Vjerica Radeta je prethodno ukazala da će korišćenje IPARD fondova, što je suština izmena zakona, podrazumevati i ispunjavanje određenih uslova, a da ima mnogo situacija u Srbiji gde oni nisu ispunjeni. 

"Ponoviću problem koji postoji s peščanom mafijom koja je povezana s građevinskom mafijom. Radi se o eksploataciji peska i šljunka, uglavnom u nebranjenom delu leve obale sve tri Morave, Save i Dunava. Tamo se eksploatiše taj pesak i šljunak bez ikakve kontrole,” rekla je Radeta. 

Prema njenim rečima, ta "peščana mafija" je povezana s "građevinskom mafijom", jer oni, kako kaže, dobijaju jeftino taj pesak, a građevinci to kupuju po povoljnim uslovima. 

Najveći problem nelegalne eskploatacije peska i šljunka je ekološke prirode jer dolazi do promene toka reka, erozije obale, poplava čim padnu "tri kapi kiše", a prema rečima poslanice, protiv takvog kriminala podnete su samo četiri krivične prijave ove godine. 

Ministar Trivan je rekao da bi voleo da su vode i šume u nadležnosti ekologije, jer bi se onda govorilo o resursima. 

"Inspekcije zaista moraju da rade svoj posao. Ja ću ozbiljno razmisliti o tome i da nađemo osnov da se ekologija uključi u tu priču. Potpuno sam svestan kapitala, potpuno sam svestan ko se sve bavi ovim poslom, to me neće impresionirati i na ovaj način ste samo pokrenuli pitanje koje ćemo pokušati s kolegama iz drugih ministarstava da nekako rešimo", rekao je Trivan.


Izvor: Glas Amerike (VOA)