Počela predizborna krađa identiteta: -Žive u BiH, a već glasali poštom iz Srbije i iz Austrije-


Počela predizborna krađa identiteta: -Žive u BiH, a već glasali poštom iz Srbije i iz Austrije-

Fadil iz Srebrenice “glasao” u kući nepostojećeg Branka u Beogradu. Ukradeni identiteti desetina bh. građana. CIK nema rješenje za zloupotrebe

Žurnal: “Dobar dan. Da li je gospodin Abid Dudić iz Malog Zvornika”
Dudić: “Ne, ne. Ja sam iz Srebrenice. I ovdje živim”
Žurnal: “A gdje glasate”
Dudić: “Ovdje na Soloćuši sam do sad glasao”

Minut prije toga, Žurnal je provjerio na stranici CIK-a. Abid Dudić, rođen 1954. godine u Srebrenici “ispunjava uslove za glasanje izvan BiH za Opće izbore 2018. godine”. Po CIK-u Dudić živi u Srbiji, u ulici Nikole Tesle 16 u Malom Zvorniku i na tu adresu mu je upućen glasački materijal za glasanje poštom.

 “Nikad nisam živio u Malom Zvorniku”, kaže Dudić, koji, prema CIK-u, stanuje u kući Verice Ristić.

Abid Dudić je, pojašnjava, prošle godine išao u Srbiju i na graničnom je prelazu izgubio vozačku dozvolu. Nakon dva dana sve je prijavio policiji i dobio je novu vozačku.
    
“Ali sada, kada upišem svoje ime i podatke na stranici CIK-a, piše da glasam u Srbiji".

Fadil Ahmetović je rođen i živi u srebreničkom selu Sućeska. Upišete li njegove podatke na stranici CIK-a, vidjet ćete da Ahmetović glasa poštom. Glasački materijal je upućen u Beograd, mjesto Leštane, adresa Križni put 5 C.

Ime osobe kod koje Ahmetović navodno stanuje je Branko Jovanovski. U srbijanskom telefonskom imeniku, međutim, takva osoba ne postoji. Po adresi stanovanja, Vanja Jovanovski bi trebao biti prvi komšija Branka Jovanovskog, a samim tim i Fadila Ahmetovića.  

“Ne. Nema ovdje nikakvog Branka. Nikad nije ni postojao”, kaže Vanja o svom nepostojećem komšiji.
Dakle, na Križnom putu nema ni Fadila ni Branka. Stoga je uslijedio logičan poziv CIK-u.

“Imamo desetine prijava o krađi identiteta. To je posao za policiju i pravosuđe”, upućuju nas iz CIK-a na drugu adresu.
Međutim, kako će CIK razriješiti ovu situaciju.

“Ako se, recimo, osoba kojoj je ukraden identitet pojavi na biračkom mjestu, reći će mu da je prijavljen za glasanje putem pošte. Nakon toga će mu biti omogućeno da glasa na nepotvrđenom listiću, dok će paket iz inostranstva koji glasi na njegovo ime biti uništen”, pojašnjavaju iz CIK-a.

No, i tu postoji problem. Šta je sa onim biračima koji apstiniraju od glasanja, a kojima je ukraden identitet? Na to pitanje iz CIK-a nema odgovora. 

Podsjećamo, na Centralnom biračkom spisku za glasanje izvan Bosne i Hercegovine nalazi se ukupno 77.584 birača. Najviše ikada. 


Izvor: zurnal.info


Provjeravao birački spisak i otkrio da je prijavljen u Austriji i da je već glasao

Jedna građanka Bosne i Hercegovine sa pravom glasa odlučila je da provjeri da li su ona i njena porodica prijavljeni za glasanje i tom prilikom otkrila je da je njen sin nekim čudom prijavljen u Austriji.

"Može li mi neko ovo objasniti? Kad smo večeras provjeravali da li se nalazimo na biračkom spisku i na kom mjestu glasamo, saznali smo da je moj sin prijavljen u Austriji i da je već tamo glasao putem pošte. Zabuna nije, jer je pored imena i prezimena i njegov matični broj. A on se nije maknuo iz BiH i nikad nije živio u Austriji", napisala je ogorčena žena na Facebooku.

Portparol Centralne izborne komisije Bosne i Hercegovine (CIK BiH) Maksida Pirić objasnila je za "Radiosarajevo.ba" da ovo nije jedini slučaj zloupotrebe ličnih podataka, te da se dnevno u prosjeku jave dva do tri slična slučaja.

"Pozivali smo sve birače da provjere svoj status registracije na web stranici i javljaju nam se dnevno dva do tri slučaja birača u BiH koji nas informišu da ih je neko, bez njihove volje znanja, registrovao da glasaju izvan BiH", napomenula je Pirić.

Prema njenim riječima, za registraciju birača izvan BiH, bilo je potrebno da se popuni obraz, potpiše obrazac, da se uz obrazac priloži tražena dokumentacija, između ostalog, važeći identifikacioni dokument.

Pirić objašnjava da CIK nije istražni organ i ne može utvrditi da li je neko zloupotrijebio lične podatke birača izvan BiH.

"Cjelovitu informaciju sa dokumentacijom sa kojom mi budemo raspolagali dostavićemo nadležnom tužilaštvu da postupi po svojim ovlastima", rekla je ona za "Radiosarajevo.ba".

Na pitanje da li građani treba da budu zabrinuti zbog navedenog slučaja, Pirićeva je rekla da je CIK BiH pozvao birače da se prijave i provjere svoju registraciju.

"Ukoliko ima tih slučajeva treba ih prijaviti CIK-u kako bi onda CIK sve to dostavio nadleženom tužilaštvu. Vjerujemo da će tužilaštvo istražiti cijelu situaciju i sankcionirati i kazniti one koji budu zloupotrijebili lične podatke i falsifikovali dokumente", izjavila je Pirić.

 

Izvor: Radiosarajevo.ba