Potrebno odlučno suprotstavljanje džihadistima u BiH


Potrebno odlučno suprotstavljanje džihadistima u BiH

U BiH je potrebno odlučno djelovanje na suprotstavljanju i iskorjenjivanju prisustva džihadista, ali do toga neće doći sve dok njene centralizovane bezbjednosne institucije budu pod dominacijom Stranke demokratske akcije /SDA/ koja ima tijesne veze sa mudžahedinima, navodi se u 16. izvještaju Republike Srpske koji je upućen Savjetu bezbjednosti UN.

U izvještaju se navodi da, ako prijatelji BiH u međunarodnoj zajednici žele da smanje prijetnju terorizma iz BiH, treba da prestanu da podržavaju program centralizovanja obavještajnih i bezbjednosnih službi u sarajevskim agencijama i blokiranja protivterorističkog djelovanja entiteta i lokalne policije.

Teroristi sve više udaraju i na samu BiH, iako ona uglavnom služi kao utočište za džihadiste koji djeluju u inostranstvu.

U izvještaju se navode neki od primjera terorističkih djela u BiH: Službenici Republike Srpske koji rade na borbi protiv terorizma, u saradnji sa švedskim organima 12. maja uhapsili su pet lica osumnjičenih za krijumčarenje vojnog naoružanja radikalnim islamistima u Švedskoj.

U novembru 2015. godine Enes Omeragić ubio je dva pripadnika Oružanih snaga BiH u Sarajevu prije nego što se raznio, a kasnije je u njegovom stanu nađen propagandni materijal "Islamske države".

Naoružani muškarac za kog se vjeruje da je povezan sa vehabijskim pokretom 27. aprila 2015. godine napao je policijsku stanicu u opštini Zvornik tokom primopredaje smjene, te uzvikujući "Alahu ekber!" iz dvije automatske puške je ubio policajca Dragana Đurića i ranio još dvojicu.

U oktobru 2011. godine terorista naoružan puškom "AK-47" i ručnim bombama, napada američku Ambasadu u Sarajevu, pogodivši je sa 105 metaka, a 2010. godine džihadistički teroristi postavljaju bombu ispred policijske stanice u Bugojnu u centralnoj Bosni i u tom napadu ubijen je policajac Tarik Jubuškić i povrijeđeno još šest lica.

"Bezbjednosni aparat BiH pod dominacijom SDA ne radi na iskorjenjivanju prisustva džihadista u BiH, a bezbjednosne službe u Sarajevu i njihovi domaći politički i međunarodni supervizori jednostavno ne žele da odgovore na ekstremističke prijetnje koje su tijesno povezane sa SDA i njenim ratnim pobornicima", navodi se u izvještaju. 

Mnogi regruti "Islamske države", kako se navodi u izvještaju, su bivši borci odreda "El mudžahid", koji je stvorio Alija Izetbegović, uključujući najmanje jednog od šest lica porijeklom iz BiH protiv kojih su SAD 2015. godine podigle optužnicu zbog slanja novca i materijalnih sredstava "Islamskoj državi".

"Vlasti Republike Srpske čine sve što je u njihovoj moći da zaustave terorizam u BiH i inostranstvu, ali su im vezane ruke u naporima da obezbijede zaštitu od džihadističkog nasilja. Obavještajne i bezbjednosne agencije na nivou BiH i Federacije često ne dijele obavještajna saznanja sa institucijama Republike Srpske, a u međuvremenu, džihadističke zajednice postoje u Federaciji i distriktu Brčkom, izvan nadležnosti policije Republike Srpske", navodi se u izvještaju.

U tekstu se ističe da ove zajednice samo naglašavaju legitimno strahovanje građana Republike Srpske zbog tako spremno izrečenih prijetnji nasiljem protiv Republike Srpske u vezi sa referendumom o Danu Republike. 

"Predsjednik SDA Bakir Izetbegović zaprijetio je da će predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik završiti kao Sadam Husein, Muamer Gadafi ili Slobodan Milošević. Bivši muslimanski ratni komandant Sefer Halilović, koji se nalazi na čelu druge bošnjačke stranke, zaprijetio je ratom protiv Republike Srpske, ako održi referendum o Danu Republike i hvalisao se da bi Republika Srpska mogla da izdrži najviše 10 do 15 dana, dok se nijedan lider SDA niti bilo koja druga bošnjačka stranka nije ogradila od ovih prijetnji", navedeno je u izvještaju. 

U izvještaju se napominje da je od samog početka rata BiH bila evropski poligon za obuku i utočište za džihadiste, a bivši zamjenik komandanta Al kaide je rekao da kada su ušli u rat u Bosni, primarni cilj Al kaide nije bio pomoći bosanskim muslimanima, nego osnovati operativnu bazu u Bosni kao podršku budućim operacijama Al kaide u Evropi i na zapadu.

"SDA, koja je osnovana na idejama islamske Deklaracije i prevlasti, pozvala je mudžahedine i druge radikale u BiH, a zatim im dala utočište i to je ona ista SDA koja danas dominira u institucijama na nivou BiH, između ostalog i u institucijama zaduženim za odgovor na džihadističku prijetnju", navedeno je u izvještaju.

U izvještaju piše da je Alija Izetbegović lično naredio osnivanje odreda "El mudžahid u sastavu takozvane Armije BiH. 

U sastavu "El mudžahida", jedinice 3. Korpusa takozvane Armije BiH, prvobitno su bili samo strani mudžahedini, ali su ga kasnije uglavnom činili domaći Bošnjaci, a tokom rata devedesetih godina prošlog vijeka pripadnici ovog odreda redovno su mučili srpske zarobljenike i odsijecali im glave.

"U presudi Rasimu Deliću iz 2008. godine Haški tribunal utvrdio je da su pripadnici odreda `El mudžahid` počinili raširene i sadističke ratne zločine protiv Srba i utvrdio da je ubio 52 zatvorenika srpske nacionalnosti u logoru Kamenica u periodu od septembra do decembra 1995. godine", navedeno je u izvještaju.

Haški tribunal vodio je istragu protiv Alije Izetbegovića za ratne zločine, ali je istraga obustavljena nakon njegove smrti 2003. godine.

 Izvještaju se upozorava da današnja SDA nastavlja da održava tijesne veze sa radikalnim islamistima, jer se SDA nikada nije odrekla svojih džihadističkih veza. 

"Mnogi aktuelni politički lideri SDA imaju i imali su tijesne veze sa radikalnim islamistima i džihadistima, a to su predsjednik SDA Bakir Izetbegović, potpredsjednici Šemsudin Mehmedović i Šefik Džaferović, članovi odbora SDA Hasan Čengić i Osman Mehmedagić, koji je bio i načelnik bezbjednosti Alije Izetbegovića u periodu regrutovanja mudžahedina, a danas je direktor Obavještajno-bezbjednosne agencije BiH", navodi se u izvještaju.

SDA je blokirala procesuiranje ratnih zločina koje su počinili mudžahedini, a Tužilaštvo BiH, čiji glavni tužilac ima bliske veze sa SDA, nije zatražilo pravdu za ratne zločine mudžahedina nad Srbima.

"Tužilaštvo naročito štiti članove SDA koji su bili umiješani u mudžahedinska zvjerstva, a zamjenik šefa američke misije Nikolas Hil 2015. godine primijetio da se generalno smatra da je glavni tužilac pod velikim uticajem bošnjačkih političkih snaga i da postoje pritužbe da tužilaštvo ima previše tvrdokornih sljedbenika SDA", navedeno je u izvještaju.

U ovom dokumentu se ističe da Tužilaštvo BiH odbija da istraži dokaze koji aktuelnog predsjedavajućeg Predstavničkog doma BiH i potpredsjednika SDA Šefika Džaferovića povezuju sa ratnim zločinima odreda "El mudžahid". 

Mirsad Kebo, bivši potpredsjednik Federacije BiH i bivši član bošnjačke stranke SDA, nedavno je Tužilaštvu BiH dostavio dokaze da je Džaferović bio saučesnik u zvjerstvima "El mudžahida". Tokom rata, Džaferović je bio načelnik Odjeljenja krim-policije Državne bezbjednosti u Zenici, koje je služilo kao štab Odreda. 

Kebin dokazni materijal, na primjer, sadrži dokumente koji pokazuju da su Džaferović i Sakib Mahmuljin, komandant Trećeg korpusa takozvane Armije BiH bili udaljeni svega desetak metara kada je pripadnik Odreda odrubio glavu srpskom civilu u Vozući, ali Tužilaštvo BiH 11. marta 2015. godine odlučuje da neće uopšte ni istraživati dokaze protiv Džaferovića i Mahmuljina.

"BiH postaje evropska oaza za potencijalne teroriste, a institucije na nivou BiH nisu u stanju niti žele da iskorijene ovaj problem, a BiH se već dugo koristi kao poligon za obuku i utočište za veća teroristička djela protiv zapadnih interesa. Posljednjih godina `Islamska država` postaje sve opasnija, kako su pokazali najnoviji napadi u Parizu, Briselu i drugim mjestima u Evropi", navodi se u izvještaju. 

Ako se dozvoli dalje trovanje BiH džihadističkim prisustvom, Evropi i SAD, navodi se u izvještaju, biće još teže da se odbrane od terorizma.

"Zapadni kreatori politike doprinijeli su, i nastavljaju da doprinose širenju
džihadizma u BiH tako što podržavaju SDA i njen cilj centralizovanja vlasti na nivou BiH, suprotno Dejtonskom sporazumu. Entiteti sa čvrstim nadležnostima, između ostalog u sferi bezbjednosti, predstavljaju važnu zaštitu od radikalnog islama i terorizma", navodi se u izvještaju.

U izvještaju je navedeno da Republika Srpska želi da očuva Dejtonski sporazum, koji značajne nadležnosti daje entitetima, a da nasuprot tome, SDA i njeni saveznici u međunarodnoj zajednici žele da naruše poratno rješenje prenošenjem nadležnosti na centralizovane institucije pod dominacijom islamske SDA i tako uklanjaju ove bitne zaštite. 

"Bez tih zaštita koje daje Dejtonski sporazum, prisustvo i djelovanje džihadista u BiH vremenom će se samo povećavati", piše u izvještaju.

 

Izvor: Srna