Prodaja automobila u petoj brzini


Prodaja automobila u petoj brzini

U Srbiji je prošle godine prodato sedam odsto više automobila nego 2017. godine, kažu u Asocijaciji uvoznika automobila i auto-delova. Posebno je uvećana kupovina lakih komercijalnih vozila. Stručnjaci to objašnjavaju boljom privrednom situacijom. Za svaku novu fabriku potrebno je, kažu, minimalno 50 vozila. Automobil za koji se ne plaća PDV pravi je prodajni hit.

Prvi put posle nekoliko godina može se govoriti o ozbiljnijem rastu automobilskog tržišta u Srbiji. Magični broj od 30.000 je ove godine dostignut, a u udruženju uvoznika kažu da sada u nekim segmentima ima više kupaca nego raspoloživih vozila.

Prodaje se i dalje oko 2.000 luksuznih vozila, a prošle godine prodavni su na našem tržištu i automobili skuplji od 200.000 evra.

"Registrovano je 25.177 novih putničkih automobila, dok je negde 5.550 lakih komercijalnih vozila. Sve to daje u zbiru jednu cifru da je ove godine registrovano novih 30.000 vozila", kaže predsednik Udruženja uvoznika Miloš Petrović.

Najveći rast u prodaji imao je češki brend "Škoda". Kažu da su najviše kupaca imali u privredi i da je većina automobila prodata na lizing ili kredit.

"U 2018. godini prodali smo nešto preko 6.000 automobila i prodaja je porasla za 20 procenata u poređenju sa 2017. godinom", ističe Aleksandra Đokić iz kompanije "Auto-Čačak – Škoda".

"Fijat" kao domaći proizvođač takođe je zabeležio rast prodaje: najviše su kupovana komercijalna vozila oslobođena PDV-a, ali mogu da ih koriste firme i odbijaju troškove eksploatacije.

Na primer, domaći "fijat 500L" sa sedištima i četiri pojasa prodaje se kao teretni i njegova cena je ispod 10.000 evra, što je za privrednike i te kako prihvatljivo.

"To tržište je, kako mi volimo da kažemo, eksplodiralo – rast prodaje je čak 60 odsto u odnosu na isti period prošle godine, tako da je taj segment jako, jako porastao", rekao je Igor Ševo, komercijalni direktor "Fijat Krajsler automobili Srbija".

Ukupno gledano naše tržište je daleko do 60.000, koliko je realno da se proda u Srbiji.

Najveća kočnica je nekontrolisan uvoz polovnjaka, kažu u Udruženju uvoznika i dodaju da uvozom automobila starijih od 18 godina povećavamo prosečnu starost na putevima, a smanjujemo bezbednost.


Izvor: RTS