Proverili smo-kuće jesu 1.200 €, ali ih niko neće


Proverili smo-kuće jesu 1.200 €, ali ih niko neće

U Srbiji su već duže vreme veoma jeftine kuće na selu. Kuću, sa svim infrastrukturnim priključcima, možete kupiti za svega dve, tri hiljade evra.

To je jedna strana priče, druga je da je malo onih koji ih, i pored tako niske cene, kupuju.

Saobraćajne gužve, gradska vreva, malo drveća, puno betona, nigde mesta za parkiranje – ono na šta su ljudi u gradu navikli. Da li im sve to, ipak, smeta. 

“Navikli smo” 

B92: Da li biste to menjali? 

“Malo smanjila” 

B92: Na koji način biste to menjali, da li biste otišli iz grada i živeli na selu? 

“Ne bih”. 

B92: Zašto? 

“Sviđa mi se Novi Sad”. 

B92: Da li biste išli na selo da živite? “Ja i idem na selo da živim”. 

Agencije za nekretnine prebukirane su ponudama za prodaju seoskih kuća. One su obično na rubovima granice ili van glavnog puta. Kuće na selu sve sliče jedna drugoj. Još nešto im je zajedničko. 

“Puno je praznih kuća, ali cene su im, pogotovo u tim selima koja nisu zanimljiva, što bi se reklo, nisu usput ljudima, cene mogu biti između tri, četiri, pet hiljada evra”, kaže Gordana Božić, vlasnica jedne agencije za nekretnine. 

B92: Da li je tačno da je moguće naći kuću za 1.200 -1.300 evra? 

“Pa, pazite, ja sam bila u Međi, koja je po našoj proceni bila ta cena. Kuća je na kraju sela, ona je za življenje. Vi sad kad razmišljate, cena struje, sat da uzmete, on košta blizu toliko, ali jednostavno niko neće da dođe, neće da živi tamo”, kaže ona. 

Iako je trend da iz grada na selo odlaze stariji građani, penzioneri, čak i među njima ima onih koji to ne bi učinili. Razlozi su jasni. 

“Jer, na selu treba raditi zemčlji i sve živo, a posla nema, u gradu isto ako, ali nisam razmišljao o tome” 

Dušan Potić pre pet godina stigao je iz malog sela Deliblato u Novi Sad, na studije. Kaže da mu ideja nije da u gradu i ostane. 

“Cilj mi je da se u jednom trenutku vratim na selo. Jako je velika šteta zato što danas jako veliki broj sela se gase, ali mislim da sela imaju jako veliki potencijal”. 

B92: I to ćeš ti iskoristiti? “Nadam se”. 

Proizvodnja zdrave hrane, gajenje stoke, samo su neki od potencijali koji bi ljude mogli da vrate na selo. 

 

 

Izvor: B92