Racija u Dojče banci


Racija u Dojče banci

Državno tužilaštvo u Frankfurtu i Savezni kriminalistički ured izvršili su pretres nemačke Dojče banke (Deutsche Bank). Razlog za pokretanje istrage je sumnja na pranje novca. U fokusu istrage je više zaposlenih.

U potrazi za dokazima koji bi potvrdili optužbe za pranje novca, uključeno je 170 službenika državnog tužilaštva, Saveznog kriminalističkog ureda, Službe za borbu protiv utaje poreza i Savezne policije. Izvršen je pretres šest objekata u Frankfurtu, Ešbornu i Gros-Umštatu.

Na meti istrage su, kako je navedeno, dvojica pedesetogodišnjaka, odnosno jedan 46-godišnji službenik, kao i drugi do sada neidentifikovani odgovorni u kompaniji. Nakon analize takozvanih „Offshore-Leaks“ i „Panama Papers“, Savezni kriminalistički ured sumnja da su službenici Nemačke banke pomagali svojim mušterijama da u poreskim oazama osnuju takozvane ofšor-kompanije.

Pritom je nezakonito stečen novac išao preko računa Nemačke banke, bez da je banka podnela tužbu za pranje novca. Sumnja se da su preko jedne kompanije koja pripada koncernu, sa sedištem na britanskim Devičanskom ostrvima, samo 2016. godine pružene usluge za preko 900 mušterija sa poslovnim obimom od 311 miliona evra.

U prvom saopštenju Nemačke banke je navedeno: „Tačno je da policija trenutno na raznim mestima u Nemačkoj vrši istragu u našoj banci. Radi se o stvarima koje su u vezi sa Panamskim papirima. Obratićemo se čim budemo imali više informacija. U potpunosti ćemo sarađivati sa nadležnim službama.“ Prema navodima istražitelja, zaplenjeni su brojni dokumenti u pisanoj i elektronskoj formi.

Saradnjom investigativnih novinara iz raznih zemalja, pod naslovom „Panamski papiri“ je razotkriven sistem ofšor-kompanija. Kriminalci, ali i mnoge prominentne ličnosti i političari, koristili su firme koje postoje samo na poštanskim sandučićima, kako bi visoke sume – i nelegalno stečenog – novca prebacili u poreske oaze preko mora.


Foto naslovna: Rojters
Izvor: ni/mak/br/dpa/rtr