Rafinerija postaje gasni terminal, potom i elektrana


Rafinerija postaje gasni terminal, potom i elektrana

Rafinerija nafte Brod obustavila je proizvodnju 9. januara prošle godine nakon havarije u kojoj je poginuo jedan radnik. Već tada je najavljeno da Rafinerija neće raditi najmanje godinu dana, ali portal „eho.ba“ saznaje da brodsko postrojenje više neće raditi kao rafinerija, već kao gasni terminal i kao stanica za komprimovanje gasa. 

Ministar energetike i rudarstva Republike Srpske Petar Đokić rekao je krajem novembra prošle godine da očekuje da će se Rafinerija nafte u Brodu vratiti u proizvodnju sredinom ove godine i da se trenutno radi na remontu postrojenja. Ipak, sagovornici našeg portala kažu da remont ne podrazumijeva „povratak na staro“. 

- Rafinerija će postati stanica za komprimovanje gasa. Odatle će se dalje cisternama transportovati do potrošača. Komprimovani prirodni gas ili komprimovani zemni gas jedan je od oblika u koji se, radi lakšeg transporta i čuvanja, pretvara zemni gas. Prirodni gas se na automobilima daleko najčešće koristi u komprimovanom stanju - ističe sagovornik našeg portala.

Nakon prolaska gasovoda prestaće i potreba za stanicom za komprimovanje gasa, a Rafinerija nafte u Brodu nastaviće da radi kao elektrana na gas. Na oba postrojenja biće zaposleno tek nešto više od stotinu radnika. 

- Prema sadašnjim procjenama, na gasnom terminalu radiće 60, a u elektrani 50 radnika. To je 110 radnika. Ostali će ostati bez posla. Najave da će mnogi da se vrate na posao nakon havarije nisu tačne - ističe naš sagovornik. 

Devetog oktobra 2018. godine desila se eksplozija u Rafineriji nafte u Brodu. U eksploziji je poginuo Ljubo Patković, a devet radnika je povrijeđeno. Obdukacija je pokazala da je Patković preminuo od trovanja ugljen-monoksidom i opekotina. Njegov otac, Jovan Patković, na smrtovnici je napisao da je Ljubo preminuo zbog „fatalne ljudske greške“.

Požar koji je buknuo u rafineriji uništio je i jedno postrojenje. Javnost do danas nije upoznata o uzrocima požara, niti o šteti koja je pričinjena. U maju prošle godine oko 810 radnika Rafinerije nafte bilo je angažovano na poslovima sanacije, čišćenja, uređenja, farbanja i demontaže postrojenja. Međutim, proizvodnje nema i neizvjesno je da li će je uopšte biti. 

Akumulirani gubitak preduzeća iz naftne industrije Republike Srpske na kraju 2018. godine premašio je dvije milijarde maraka, a u najvećoj dubiozi su Optima grupa sa ukupnim minusom oko 1,4 milijarde KM i Rafinerija nafte sa 622 miliona KM akumuliranim gubitkom. 

Piše: Goran Dakić (eho.ba)

Izvor: http://slobodanvaskovic.blogspot.com/

Pratite Infomedia Balkan i na facebook-u:
https://www.facebook.com/infomediabalkan/?ref=bookmarks