Reakcije stranaka iz Srbije povodom glasanja u crnogorskom parlamentu


Reakcije stranaka iz Srbije povodom glasanja u crnogorskom parlamentu

Političke partije iz Srbije oglasile su se nakon što je crnogorski parlament usvojio Predlog zakona o potvrđivanju Severnoatlantskog ugovora, kojim se obezbeđuju uslovi za pristupanje Crne Gore NATO savezu.

Predsednik Demokratske stranke Dragan Šutanovac izjavio je da je Srbija posle odluke Skupštine Crne Gore o članstvu u NATO-u, još više upućena na posrednu ili neposrednu saradnju sa tim vojnim savezom.

Šutanovac za Betu istakao da se Crna Gora "kristalno jasno opredelila za evroatlantske integracije i u tom smislu vodi politiku koja donosi rezultat".

On je rekao da težnja Crne Gore da bude u severnoatlantskoj alijansi ima više razloga, od toga da se kao mala zemlja priključuje najmoćnijem odbrambenom savezu kao "bezbednosnom kišobranu" koji donosi ne samo bezbednosnu stabilnost već je i zamajac za razvoj privrede, do toga da uhvati brzi kolovoz na putu ka konačnim EU integracijama.

Lider SPO Vuk Drašković ocenio je da se Crna Gora, ratifikacijom sporazuma o članstvu u NATO-u, "odlučujuće približila i svom članstvu u Evropskoj uniji" i izrazio očekivanje da će je Srbija u tome slediti.

Drašković je, takođe, čestitao predsedniku DPS-a Milu Đukanoviću na toj, kako je rekao, "istorijskoj prekretnici".

Liberalno demokratska partija čestita građanima Crne Gore na odluci kojom je danas i zvanično potvrđeno pristupanje te zemlje NATO-u, izjavio je predsednik te stranke Čedomir Jovanović i ocenio da takva politika "mora biti putokaz i Srbiji".

"Hrabra ideja o ulasku Crne Gore u NATO predstavlja izraz politike koja mora biti putokaz i Srbiji, koja još uvek svoje spoljnopolitičke priortitete ne može jasno da odredi", navodi se u saopštenju.

Jovanovič ocenjuje da Srbija ne sme ostati "izolovano ostrvo", okružena zemljama NATO-a, već se u savezu sa njim mora boriti protiv globalnih opasnosti i nositi sa izazovima sa kojima je čovečanstvo suočeno.

Srpska narodna partija osudila je odluku o stupanju Crne Gore u NATO, a predsednik te stranke Nenad Popović je pozvao Vladu Srbije da podrži srpski narod, ali i ostale građane Crne Gore koji zahtevaju referendum o članstvu u NATO.

"Ova odluka usvojena je bez referenduma i protivno većinskoj volji naroda Crne Gore", navodi se u saopštenju i ocenjuje da je to bila "antinarodna odluka dela poslanika Skupštine Crne Gore".

Prema njegovim rečima, izbegavanje referenduma o članstvu u NATO predstavlja grubo kršenje ljudskih prava i gaženje demokratskih tekovina od strane režima u Podgorici.


Izvor Tanjug / Beta