Rukometaši Vardara prvaci Evrope

Rukometaši Vardara iz Skoplja pobjedom protiv mađarskog Veszprema u finalu Lige prvaka rezultatom 27:24 drugi put su postali prvaci Evrope.

Tim iz Sjeverne Makedonije stigao je na fajnal-for kao apsolutni autsajder, potrešen pričama o odlasku gazde i ruskog milijardera Sergeja Samosnenka iz kluba. A vratio se iz Kelna sa titulom šampiona Evrope. Drugom u posljednje tri sezone. Kakav uspjeh, i kakvo ostvarenje za tim koji se ove sezone suočvao sa besparicom i velikim problemima. Pojedinci u Vardarovom timu nisu primili plate šest mjeseci, međutim kao da su ih ti problemi ujedinili. Vardar je danas ono što je Metaloplastika bila sredinom osamdesetih.

Vardarova bajka počela je juče, kada je poslije čudesnog preokreta savladana velika Barselona. Nastavljena je danas, pošto je mađarski šampion pobijeđen fantastičnim izdanjem u prvom poluvremenu 27:24. Veliko bravo za Vardar, ali i srpskog čuvara mreže Dejana Milosavljeva koji je bravurama na golu doprinio da cijela Sjeverna Makedonija ovog vikenda slavi.

Možemo da pričamo da je Vardar imao sjajnog stratega Roberta Garsiju Paronda, da je imao buldožera u liku letonskog šutera Kristopansa, da je mozak tima Igor Karačić bio na nivou legendarnog Ivana Balića. Međutim, Vardar je u posljednjim utakmicama ove sjajne generacije imao ono što sportisti nazivaju karakterom. Nikad predaja, nikad izgubljena lopta. Samo pogled naprijed ka konačnoj pobjedi.

Vardar se na volšeban način izvukao protiv Barselone, ali je u velikom finalu bio apsolutni gazda svih dešavanja na terenu. Tim iz Sjeverne Makedonije je na oba dijela terena bio sjajan. Zasutavljeni su Petar Nenadić i Momir Ilić, dok je u napadu blistao Fereira Moraeš. Brazilski pivotmen je postigao četiri gola u prvom poluvremenu. Vardar je brzo stigao do dva gola prednosti (6:4), potom je dizao rezultat… Kada god je bilo teško Karačić je preuzimao odgovornost. Ludovali su Sjeverni Makedonci na tribinama, podizali su im adrenalin Skube i Karačić, a Stoliov je igrao sjajno u odbrani. Koliko je odbrana Vardara bila dobra najbolje ilustruje činjenica da je Petar Nenadić, junak polufinala protiv Kilcea, ostao bez učinka. Nije išlo ni srpskog veterana Momira Ilić. Imao je Vardar plus pet na poluvremenu (16:11).

Međutim, u nastavku se slika promijenila. Pravi potez napravio je trener Vesprema odlukom da napravi rokadu na golu i na teren pošalje Arpada Šterbika. Nekadašnji reprezentativac Srbije je zaključao gol. Uvukla se nervoza u redove Vardara, prednost je počela da se topi. Razigrao se Petar Nenadić i počeo da postiže golove u seriji.

Stigao je Vesprem do minus jedan (19:20), Vardar je za 15 minuta postigao četiri gola. Međutim, više od toga Mađari nisu mogli. Kakva je samo dva gola postigao letonski div Kritopans. Momak visok 215 centimetara je sa dve bombe ubio entizijazam Vesprema i nadu o velikom preokretu.

Kruna Vardarove dominacije stigla je u 58. minutu kada je Stoilov proigrao Čupića za velikih plus tri. Više nije bilo povratka za Mađare.

Najefikasniji u redovima novog prvaka Evrope bio je Fereira sa šest golova, i to bez promašaja iz igre. Kristopans je dodao četiri, a Karačić tri gola. U poraženom timu Tonesen je postigao pet golova, a Nenadić četiri.

U borbi za treće mjesto Barselona je bila bolja od Kilcea – 40:35.

Izvor: mozzartsport.com