Ruski napad na Crnu Goru bi mogao značiti kraj NATO-a


Ruski napad na Crnu Goru bi mogao značiti kraj NATO-a

Rusija je više puta nadmašila Zapad posljednjih godina. Moskva je fino iskoristila svoje vještine u borbi s informacijama i hibridnim ratom, oslanjajući se na metode koje uključuju pritisak na diplomatiju, lažne vijesti i stranu izbornu intervenciju.

U tom pravcu, silom je zauzimala djelove Gruzije i Ukrajine i udarila i Sjedinjene Države i Britaniju u nekoliko pravaca geopolitički.

Rusija nije toliko moćna koliko je bila u sovjetskoj eri, ali, zahvaljujući strateškom razmišljanju predsjednika Vladimira Putina, sada se redovno uzdiže u globalnim pitanjima. 

Najviše zabrinjavajuće za Zapad je da bi "državni udar" mogao da pogodi Balkan, zbog takmičenja Rusije sa Zapadom. Niko ne zna šta su se Putin i američki predsjednik Donald Tramp dogovorili na njihovom dvosatnom privatnom sastanku u Helsinkiju početkom ovog mjeseca. Tramp je možda predao Putinu spisak ključnih marginalnih trka u kojima mu je potrebno da se Rusija umiješa. Vjerovatnije je da su pričali o NATO-u, Krimu i Ukrajini - i da je Putin dobio ono što je želio od Trampa.

"Crna Gora je mala zemlja sa veoma jakim ljudima", rekao je predsjednik za Fox News, dan nakon sastanka s Putinom.

"Oni imaju veoma agresivne ljude. I oni mogu postati agresivni, i čestitke, vi ste u trećem svjetskom ratu ", dodao je on.

Naoružan ruski upad u Crnu Goru, uključujući hibridni ili tradicionalni rat, pružio bi Trampu priliku da "zaradi" na svojoj izjavi za Fox News i mogao bi reći NATO saveznicima da Vašington neće poštovati član 5 NATO sporazuma i pridružiti se svojim saveznicima u pomoći za Crnu Goru.

Bez učešća SAD u operaciji NATO snaga za odgovor - Evropa bi vjerovatno otkazala i ne bi odgovorila na iznenadni napad. Napad Rusije ne bi se dogodio preko kopnenih snaga, koje bi morale da putuju kroz više zemalja koje se oslanjaju na Zapad. Umjesto toga, napad bi vjerovatno došao preko mora i vazduha.

Ovakav scenario bi učinio smrtonosnu štetu NATO-u.

Rusija je već pokušala puč u Crnoj Gori kako bi je spriječila da se pridruži NATO-u, a u skorije vrijeme, događaji u Makedoniji doveli su do ruskih obavještajnih službenika iz FSB-a - glavni nasljednik KGB-a, kako bi pokušali da izazovu nemire tamo, kao i u Grčkoj, gdje su diplomate protjerane.

Iako Rusija nikada neće napasti direktno SAD ili zapadne sile, nekoliko stotina ruskih plaćenih vojnika koje su nedavno ubile američke snage u Siriji, pokazuju da to zapravo ne mora tako. Rusija može smrtno da rani NATO bez ikakvog uključivanja svojih snaga. Ne samo da su jedinice vojne obaveštajne službe FSB i GRU- sve više usmjerene na Balkan, već je Rusija takođe rasporedila većinu svojih najefikasnijih vojnih snaga na njenoj zapadnoj granici.

Crna Gora je NATO najnovija članica i, na mnogo načina, njen najslabiji član. Pošto je 2006. postala nezavisna od Srbije, njena manja populacija od oko 630.000 karakteriše oružane snage koje čine samo oko 2.000 ljudi. To je mala i mirna zemlja, jedina iz bivših jugoslovenskih republika, koja nije bila zahvaćena nasilnim posljedicama raspada Jugoslavije.

Međutim, i prije nego što je bila nezavisna i mnogo prije nego što je postala članica NATO-a, Crna Gora je doprinosila snagama NATO-a u Avganistanu, čime je  dala značajan doprinos po glavi stanovnika. Međutim, Rusija vrši pritisak na Crnu Goru u protekloj deceniji.

U 2017, nakon što je crnogorski parlament glasao za pridruživanje NATO-u, rusko ministarstvo inostranih poslova reklo je da je vlada "ignorisala glas razuma i savjesti" i da je Rusija zadržala "pravo preduzimanja koraka usmjerenih na odbranu naših interesa i nacionalne sigurnosti. "Rusija je brzo zabranila uvoz cijelog crnogorskog vina i savjetovala Ruse da ne putuju tamo, dok je portparol Putina prijetio da će biti dalje" odmazde ".

Crna Gora smatra Rusiju odgovornom za pokušaj državnog udara protiv sadašnjeg predsjednika Mila Đukanovića (kada je i dalje bio premijer) na dan izbora u oktobru 2016, optužujući 14 osoba - ruskih i srpskih nacionalista, uključujući dva člana GRU- da su planirali napad na državne zgrade te da ubiju Đukanovića. Uglavnom, aktuelnog premijera Crne Gore Duška Markovića, Tramp je doslovno gurnuo sa puta, tokom prve posjete sjedištu NATO-a u Briselu.

Evropska unija ozbiljno razmatra pozivanje na pridruživanje što je, zajedno sa NATO učlanjenjem, razlog zašto je Rusija tako zabrinuta. Moskva ne želi drugu prozapadnu zemlju u geografskoj zoni koju ona definiše kao "blizu u inostranstvu". 

U najmanju ruku, komentari Trampa o Crnoj Gori služe za oslabljenje saveza, dajući Rusiji dodatnu širinu za destabilizaciju najnovijeg člana NATO-a i povećanje rizika od obnovljenih sukoba na Balkanu.

U najgorem slučaju, ove riječi odražavaju Putinove stavove, što podstiče ozbiljnu zabrinutost da su dva predsjednika došla do nekog oblika razumijevanja o Crnoj Gori iza zatvorenih vrata. Ukoliko NATO nije u potpunosti spreman da se ratno suprotstavi, neposredna posljedica ruskog napada na Crnu Goru bi bio efektivan kraj najmoćnijeg vojnog saveza u svjetskoj istoriji.

 

Piše: Jeffrey A. Stacey/Foreign policy
Izvor: Crnogorski mediji