Seks poboljšava mentalno zdravlje, sprečava prehladu i jača samopozudanje


Seks poboljšava mentalno zdravlje, sprečava prehladu i jača samopozudanje

Nije nas ni ove zime zaobišla sezona kijavica i respiratornih infekcija iako smo svakodnevno pili limunadu bez šećera prije prve jutarnje kafe i jeli bijeli luk gotovo uz svaki obrok. Imunitet zavisi od brojnih faktora, ali postoje istraživanja koja pokazuju da možemo da ga poboljšamo samo ukoliko imamo redovne seksualne odnose.

Istraživanje na temu rađeno je na Wilkes University u Americi i pokazalo je da je nivo imunoglobulina (IgA), koji je u organizmu veliki borac protiv virusa i bakterija, veći za 30 odsto kod ispitanika koji imaju seksualne odnose bar jedanput do dva puta nedjeljno u poređenju sa osobama koje imaju ređe seksualne odnose. Međutim, slabiji imunitet nije jedina negativna posljedica neupražnjavanja seksa.

Postoje brojni faktori koji privremeno ili u dužem vremenskom period utiču na izostanak seksualnih odnosa. Uglavnom su to svakodnevni životni problemi, nedostatak vremena, partnerski problemi, loša i nefunkcionalna veza ili period nakon raskida. Izgovori su brojni i različiti, ono što je svima zajedničko je činjenica da u jednom periodu života postanu svjesni da su nezadovoljni kvalitetom i kvantitetom svog seksualnog života, a stručnjaci ukazuju i na brojne biološke prednosti redovnog seksa.

Čovjek je fiziološki predodređen da uživa u seksu. Zagrljaji, poljupci, nježnost i orgazam dovode do većeg oslobađanja serotonina, dopamina i oksitocina, a oni su jedini zaduženi za naše dobro raspoloženje. Bolje raspoloženje utiče na subjektivni osjećaj većeg zadovoljstva životom, ali i na veće samopouzdanje koje nam je uvijek neophodno. Raspoloženje povećava zadovoljstvo, zadovoljstvo pozitivno utiče na samopouzdanje, a uspjeh u svim sferama života zavisi i od samopouzdanja.

Često je gubitak seksualne želje pokazatelj lošijeg mentalnog zdravlja neke osobe, ukoliko, naravno, ta osoba nije od rane mladosti aseksualna. Ova pojava uglavnom se povezuje s depresijom i gubitkom energije i volje. S druge strane, zadovoljstvo seksualnim životom se odražava i na ukupno zdravstveno stanje i zadovoljstvo životom uopšteno. Elena Crespi i njene kolege seksolozi, smatraju da učestaliji seksualni odnosi doprinose razvijanju veće seksualne želje. Jednostavnije rečeno – što više seksualnih odnosa mjesečno imamo, imaćemo i veću seksualnu želju, a samim tim bolje mentalno i fizičko zdravlje. Ljekari su odavno utvrdili da manjak seksualnih odnosa dovodi do gubitka elastičnosti vagine, a gubitkom elastičnosti povećava se iritacija i smanjuje uživanje u seksu. To znači da važe ista pravila kao za fizičku i mentalnu aktivnost – bolji rezultati se postižu ukoliko se neka aktivnost više upražnjava i vježba.

Na kraju, ali možda i najbitnije, veća intimnost, koju seksualni odnos razvija u partnerskoj vezi, razvija veću emotivnu povezanost, a veća privrženost pomaže u boljem prevazilaženju svakodnevnih i neminovnih životnih problema. Zbog svega toga je potrebno održavati zdrave životne navike i provoditi što više kvalitetnog vremena s voljenom osobom. Češći seksualni odnosi i duži seksualni život mogu samo da doprinesu većem zadovoljstvu životom, ljepšem raspoloženju i boljem zdravlju.


Izvor: citymagazine.me