Španski list: Kako je organizovani kriminal -oteo- Crnu Goru


Španski list: Kako je organizovani kriminal -oteo- Crnu Goru

Još su 2004. godine evropski organi su posumnjali da su stariji članovi vlade Mila Đukanovića umiješani u šverc cigareta. Oni koji to istražuju su u velikom riziku, piše španski list El Konfidensijal (El Confidencial).

„Prvi koji su otvorili oči svijetu šta se stvarno događa bili su tužioci iz Bara i Napulja, još 2003. godine. Ova dva tužilaštva izdala su nalog za hapšenje Mila Đukanovića, tadašnjeg premijera Crne Gore“, pojašnjava španski list i dodaje:

„Nakon nekoliko godina opsežnih istraga optužnica je bila ozbiljna: Đukanović je zahvaljujući svom položaju i kontaktima, stvorio kriminalnu organizaciju koja se bavila švercom cigareta iz ove male balkanske države u Italiju. Još više uznemirava činjenica da je ovo rađeno uz pomoć italijanskog organizovanog kriminala: napuljske Kamore i puljanske Sakra korona unite“.

Štitio ga diplomatski imunitet
„On se lako oslobađao odgovornosti: sebe je nazivao žrtvom Srbije, apelovao na imunitet predsjednika, i uzeo sebi najbolje advokate“, navodi list.

Dodaje da je Italija prestala da mu gleda kroz prste onog momenta kada je pao režim Slobodana Miloševića, čija je on žrtva navodno bio.

„U martu 2008. godine šest sati je ispitivan u Bariju. 

Ali, već sledeće godine sudija je arhivirala postupak protiv crnogorskog premijera kazavši da on ne može da se nastavi dok god Đukanović uživa diplomatski imunitet. Nakon toga više nijedan sudija nije protiv njega podigao optužnicu“, napominje El Konfidensial.

Šverc cigareta nije jedina kriminalna grana
Dodaje da se nakon toga situacija promijenila ali ne sasvim, jer je Đukanović uvijek bio na vlasti, a novinari koji su istraživali šverc cigareta iznova zastrašivani. Kao primjer, list navodi i slučaj novinarke „Vijesti“ Olivere Lakić koja je ranjena u maju ove godine, jer je objavila niz izvještaja o švercu cigareta.

Nakon što je Italija pooštrila istrage, šverc se nastavio u drugom pravcu.

„OLAF je obratio posebnu pažnju na brodove koji nose velike količine ilegalnih cigareta i pristaništa u crnogorske luke Bar, čekajući da odu u Egipat, Libija, Liban i Kipar. U mnogim slučajevima su brodovi stigli prazni na svoja odredišta, što znači da je roba koju su prevozili iskrcana negdje drugdje.

„Ova ‘evolucija’ u tehnikama i oblicima ilegalne trgovine cigaretama iz Crne Gore poklapa se s gotovo potpunim zatvaranjem rute cigaretnog saobraćaja iz ove zemlje u Italiju. Nakon pada Miloševića, italijanske vlasti su pokrenule niz operacija koje su znatno smanjile pritisak ka Italiji.

U jednoj od njih 2000. godine u operaciji nazvanoj ‘Proljeće’ učestvovalo je 1.900 italijanskih agenata, a uhapšeno 2000 ljudi“, navodi El Konfidesijal.

List ističe i da šverc cigareta nije jedina kriminalna „grana“. Tu su i trgovina ljudima i šverc narkotika, kao i pranje novca.

„Dok evropski i državni zvaničnici ćute, gluvi za novinare koji o tome pišu kao i na napade na njih“, navodi se u zaključku članka.


Izvor: IN4S