Srbac zbog otpada pred ekološkom katastrofom


Srbac zbog otpada pred ekološkom katastrofom

Na nekadašnjoj  šljunkari na Savi kod Srpca formirana divlja deponija firme o kojoj niko u lokalnoj vlasti ništa ne zna.

Nema lokalne zajednice koja nije manje ili više  suočena sa neriješenim problemom bezbjednog odlaganja  kabastog otpada, ali opština Srbac po tome prednjači i stanje postaje sve alarmantnije.

Stanovništvo je zabrinuto, jer prijeti  prava ekološka katastrofa zbog činjenice da se divlje deponije šire i u nezaštićenim, priobalnim područjima  nadomak  opštinskog centra, a opštinska vlast to toleriše bez vidljivih namjera da  se ovoj pojavi suprostavi.

Pored  velike divlje deponije koja se godinama  egzistira  pored vrbaskog  odbranbenog nasipa,  samo 500 metara udaljene od Srpca, na koju i pored zabrane republičkog ekološkog inspektora srbački „Komunalac“  odlaže smeće,  otvorena je nova  deponija na obali rijeke Save, gdje je nekada bila šljunkara.

Odlažu se tone šuta iz  pogona za izradu gradjevinskih  kombi-izolacionih ploča TEXTUM, ali i drugog otpadnog materijala od stakla, betona i plastike što će se  naći u ovoj rijeci nakon prve poplave.

Opštinska komunalna inspekcija  ne zna  koja je firma formirala  deponiju i da li je dobila  gradjevinsku dozvolu i saglasnost.  Ni u Odjeljenju za prostorno uredjenje  i komunalne djelatnosti  nisu  bili voljni da  prokomentarišu  ovu i brojne druge pojave  u ovoj oblasti, kao što je pretvaranje potoka Brnjavica i riječice Savica u kolektore otpadnih voda iz Klaonice u Poveliču.

U ovim vodotocima  u potpunosti je uništena flora i fauna, a  Prirodni park Bardača zbog nelegalne izgradnje objekata  na rijeci Stublaja  i isušivanja jezera  u Ribnjaku  doživio je potpunu devastaciju.

Odgovorni u Srpcu ne primjećuju ni pravo ruglo na ulazu u ovaj gradić. Kanal  Ina zarastao je u travu, a  u Zanatskom centru, gotovo u centru grada, nekoliko objekata je u ruševnom stanju i postali stjecište životinja  lutalica.

A da se uredjenju životnog prostora i zaštiti prirode u ovoj opštini ne poklanja dužna pažnja, potvrdjuje  i činjenica da  je već odavno ugašeno  Ekološko društvo „Zeleni Vrbas“, koje je  zahvaljujući dr. Milanu Pavloviću, izradilo prvi  Lokalni ekološki akcioni plan (LEAP) u Republici Srpskoj, koji godinama, nažalost,   skuplja prašinu u nekoj  ladici  u opštinskoj upravi.

U medjuvremenu je  ugašen i  rad  Agencije  „Prirodno-arheološki  park Bardača-Dolina“  jer nije imala podršku opština Srbac i Gradiška, kao osnivača, ali i države.

Izvor: rtvbn.com

Pratite Infomedia Balkan i na facebook-u:
https://www.facebook.com/infomediabalkan/?ref=bookmarks