Srbija - Bura na tržištu nafte, vozači negoduju zbog rasta cena


Srbija - Bura na tržištu nafte, vozači negoduju zbog rasta cena

Geopolitičke i ratne trzavice velikih sila uzburkale su svetsko naftno tržište. Cena barela raste od početka godine što diže i cene derivata koji su sve skuplji u čitavoj Evropi. Srbija zavisi od uvoza pa je gorivo sve skuplje i na našim pumpama, prosečna cena dizela je 163 dinara, a benzina 153 dinara.

U poređenju sa zemljama regiona, Srbija je po ceni bezina u sredini lestvice, a po ceni dizela smo u vrhu, skuplji je samo u Albaniji. Vozači i naftne kompanije imaju svoju računicu.

"Cene benzina su porasle za oko pet do sedam odsto – benzin za osam dinara, dizel za 11 dinara. U istom periodu, cena sirove nafte je povećana za gotovo 15 odsto, takođe i kurs dolara je gurao sve to nagore", navodi Tomislav Mićević iz Udruženja naftnih kompanija Srbije.

Vozači smatraju da bi cena trebalo da bude mnogo niža.

Srpsko naftno tržište je otvoreno od 2010. godine, država ne određuje cene, ali utiče svojim zahvatanjima. Dva su načina da gorivo bude nešto jeftinije. U slučaju velikih poremećaja, država može da interveniše smanjenjem akciza, koje sada iznose od 55 do 56 dinara po litru.

Na pitanje da li nafne kompanije mogu da se odreknu kojeg dinara marže, Mićović ukazuje da je u poslednjih mesec dana ukupna marža naftnih kompanija već smanjena da bi se na neki način sprečio pad prodaje. Mićović ističe da ovako visoke cene smanjuju opštu potrošnju, što nije u interesu ni države ni naftnih kompanija.

Barel je u januaru koštao 62 dolara, krajem maja dostigao je gotovo 80 dolara. Poslednjih par dana cena je pala na 75 dolara, i teško je prognozirati dalji tok.

Aleksandar Zavišić iz investicione kompanije "Kapital RS" kaže da su rast proizvodnje sirove nafte u Sjedinjenim Državama i najave revizije sporazuma OPEK-a o ograničenju proizvodnje 22. juna gurnuli cenu nafte nadole.

Zavišić smatra da bi posle ovog, trenutnog pada, cena nafte mogla da nastavi da raste.

A prognoze ukazuju da bi već u prvoj polovini iduće godine barel mogao da košta i 100 dolara.


Izvor: RTS